• $31,133
  • €33,8324
  • 2034.71
  • 9334.13
23 Eylül 2018 Pazar

Döviz, Zam, Kriz: İman, İnsaf, Bereket

Tarih kahraman ecdadımızın hem askeri hem siyasi hem de ticari alanda gurur duyacağımız hatıralarıyla doludur ve bu durum, tarihi vakıalarla da sabittir.

Günümüze ışık tutması gerektiğini düşündüğüm birkaç veciz örneği siz değerli okurlarımla paylaşmak istiyorum.

İtalyan şair Edmondo De Amicis (1846-1908) İstanbul seyahatnamesinde şöyle bir kayıt düşer. “Bir Türk esnafı ile pazarlık etmeye kalktım şu cevabı aldım: Ben hırsız mıyım ki sizden hakkım olmayan fahiş bir para isteyeyim sonra pazarlığa girişeyim?”

Osmanlı’nın adalet üzerine dünyaya parıltılar saçtığı dönemlerde, Hollanda Ticaret Odası’nda bir kanun üzerine oylama yapılmış ve oyların eşit çıkması neticesinde oda başkanı, bizim için iftihar olacak olan şu yola başvurmuştur. “İçinizde Türklerle alışveriş yapan oldu mu?” diye sormuş ve bir kişiden “evet” cevabı alınca o kişinin oyunu daha muteber bularak, iki oy olarak saymış ve oylamayı karara bağlamıştır.

Fatih’in İstanbul’u fethinden sonra iki papazın Osmanlı esnafını tetkik için dolaşırken yaşadıkları şu hâdise bu hâli ne güzel aksettirir. Papazlar, sabahın erken saatinde bir bakkala girerek bir şeyler almak isterler. Bakkal onlara:

“-Ben siftah yaptım. Siftah yapmayan komşumdan alın!” der.

Bunun üzerine diğer bakkala giderler. O da aynı şekilde:

“-Ben siftah yaptım. Siftah yapmayan komşumdan alın!” der.

Böylece papazlar diğer dükkâna giderler. Aldıkları cevap hep aynı olmuştur ve nihayet ilk girdikleri bakkaldan alış-veriş yaparlarlar.

Ecdadımız işte böyle bir fedakârlık ve ahlâk zemininde yetişmişti. İslâm ahlâkından ibaret olan bu zeminde hep milletini düşünmek ön plandadır. Hele hilekârlık, ceddimizin ne olduğunu dahi bilmediği bir cürümdü. Çünkü Yüce Allah, iki tarafın kalp hoşnutluğu ile cereyan etmesi gereken ticari faaliyetin dışındaki bütün muameleleri, haram saymakta ve: “Aralarınızda batıl yoluyla mallarınızı yemeyin!” buyurmaktadır.

Hazret-i Peygamber, dürüst tacirler için: “Doğru tacir, kıyamet günü Arş’ın gölgesindedir.”, “Doğru sözlü, dürüst ve güvenilir tacir, Nebiler, Sıddıklar ve Şehitlerle beraberdir.” buyurmuştur.

O görkemli ve kutlu geçmişin devamı olan bizler bugün o mirasa yeniden sahip çıkmak zorundayız. Ancak o zaman üzerimizde oynanan kirli oyunları boşa çıkarır ve milletçe müreffeh bir hayata kavuşuruz.

Bu gerçeklerden hareketle sözü son dönemde ülkemize yönelik başlatılan ekonomik saldırılar nedeniyle artan dolar kurunu gerekçe göstererek dolarla alakası olmayan ürünlere fahiş zam yapan stokçu hainlere getirmek istiyorum.

Mental düşüncesi tamamen ihanete, meta’ya ve keseyi doldurmaya dayalı bu hainler durumu lehlerine çevirmek, Türkiye düşmanlarının hedeflerine yardımcı olmak için insafsız ve sınır tanımaz bir zam furyası estirmektedirler.

Esasında bu alçaklar kadim tarihimizde de görülmüş ve atalarımız tarafından bazen falaka bazen sürgün bazen de idamla layık oldukları cezaya çarptırılmışlardır.

Israrla hain diyorum çünkü Sayın Cumhurbaşkanımız bu güruhu “Stokçuluk, simsarlık yapanların yanı sıra, ülkesinin yanında olan, ekonomiye katkı sağlayan, yatırım yapan, ülkesinin çıkarlarını savunanları da belirlediğimiz günlerdir. Bu ülke onları da unutmayacaktır.” ifadeleriyle ülkesinin yanında yer almayanlar olarak tanımlamaktadır.

Ticaret ve ekonomide dünyaya adeta rol model olan bir milletin bakiyesi olarak bizler, bu zor zamanları, oynanan oyunları, iğrenç ihanetleri tarih boyunca nasıl bozmuşsak yine bozacağız.

Stokçulukla, zamla ve haksız kazançla kar ettiklerini sananlar inanıyorum ki kuru ekmeğe muhtaç olarak ihanetlerinin bedelini ödeyeceklerdir.

Bizim en temel değerlerimizden birisi olan bereket onların kazancında bulunmaz. Bereketten yoksun olan kişi dünyayı kazansa da fakir yaşar ve fakir olarak da ölür.

Bu simsarların yok etmeye çalıştığı bereket kavramı bizim en büyük teminatımızdır. Tıpkı 15 Temmuz gibi bugün de dolar darbesine karşı el ele, gönül gönüle hareket ettikçe bereket bize sağanak sağanak indirilecektir.

Döviz ne kadar yükselirse yükselsin biz hakkaniyetle yaşadığımız, insaf ve merhametten ayrılmadığımız sürece ekonomik darbe girişimi yapan düşmanlarımız ve onlara stokçuluk yaparak destek olan Truva atları bereketin ayağı altında ezilmeye mahkûmdur! Çünkü bereket bir Allah vergisidir. Biz ki bereketi kazancımızın başına koymuş bir ecdadın devamıyız, hiçbir yabancı para ve operasyon bizi yıldıramaz.

Sağlık ve afiyet içinde kalınız.

<p>David Rockefeller, servet kaynağı petrol endüstrisi, politika ve bankacılık olan milyarder iş ada

PETROL MİLYARDERİ DAVID ROCKEFELLER KİMDİR?

BİM'e bu hafta salı neler gelecek? BİM 27 Şubat 2024 aktüel ürünler kataloğu

Ticaret Bakanlığı marketlerdeki fiyat ve etiketleri denetledi

Başkan Erdoğan'ın 70'inci yaşına 70 özel fotoğraf... Bazılarını ilk kez göreceksiniz