• $12,885
  • €14,5378
  • 739.056
  • 1808.79
11 Temmuz 2013 Perşembe

Yine yeni anayasa

Bugünün tarihini bir kenara not edin. Saatini de ekleyelim: 13.30. Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde, Uzlaşma Komisyonu Cemil Çiçek başkanlığında tekrar toplanıyor. 
Bunda ne var; bu komisyon zaten 451 gündür toplanıyor diyenler çıkabilir. 
Geride kalan iki gün boyunca Meclis Başkanı Cemil Çiçek’in siyasi parti genel başkanlarıyla yaptığı görüşmeler, artık umudumuzu iyice artırdı. 
Anayasa gibi, bir ülke için başka hiçbir konuyla kıyaslanamayacak temel bir konuda, bütün siyasi partilerce yenisini yapma ihtiyaç ve iradesinin bir kez daha ortaya konması hepimizi heyecanlandırdı. 
Dört siyasi partimiz aylardır bu toplantı masasındalar. Şimdiye kadar üzerinde uzlaşma sağlanan madde sayısı 48 olabilmiş. Bu sayı küçümsenecek bir sayı değil. Ortalama bir hesapla yeni anayasanın 1/3’ünde anlaşılmış görünüyor. 
Aylardır bu toplantı masasındakiler biliyorlar ki, buraya kolay gelinmedi. Yeni anayasanın yapılması elbette çok zor. Ama hemen hepimiz iyi biliyoruz ki, bu bir zorunluluk. Ne pahasına olursa olsun, yeni anayasayı yapmak zorundayız. Türkiye’nin bugününe dar gelen, ayak bağı olan ve “eski” Türkiye’nin olağandışı şartlarında yapılmış bir anayasa artık burası için toplumsal bir sözleşme anlamına gelmiyor. Yeni bir toplumsal sözleşmeye ihtiyacımız var. Altına, bu ülkede yaşayan herkesin imza koyabileceği bir sözleşme. 
Bu sözleşmenin en olmazsa olmaz şartı, uzlaşmadır. Masaya bugün yeniden oturan taraflar bunu iyi biliyorlar. Uzlaşılmalıdır. Bu sadece bugünümüz ve kendimiz için değil, yarınlarımız ve çocuklarımız için de karşımızda duran olmazsa olmazdır. 

TAMAMIYLA ELDE ETMEK Mİ? TAMAMEN VAZGEÇMEK Mİ? 

Mecelle Kaidesi mi bilmiyorum. Dilime benzer bir söz takılıyor: “Bir şey tamamıyla elde edilemezse, tamamen de vazgeçilmez.” 
Tarafların da böyle baktıklarını düşünüyorum. Değilse de böyle bakmaları gerektiğini... 
Önümüzdeki günlerde Meclis tatile girecek. Ama dünkü Başbakan Tayyip Erdoğan ile Meclis Başkanı Cemil Çiçek görüşmesinin ardından, Sayın Başkan tarafından yapılan açıklama, Uzlaşma Komisyonu’nun tatil yapamayacağını gösteriyor. 
Kusura bakılmasın ama buna da seviniyorum. 
Meclis Başkanı’nın yaptığı açıklamanın ayrıntıları ya da satır aralarında bariz bir özeleştiri de fark ediliyor. Zamana yayıldığında son derece uzun görünüyor olsa da, harcanan mesai açısından bugüne kadar gerekenin yapılamadığı itirafını görüyoruz. 
Yeni anayasa için Uzlaşma Komisyonu’nun bugünkü toplantısı gerçekten de çok önemli. Belli ki, çalışma usulü, yoğunluğu, zamanı, biçimi tekrar tekrar masaya yatırılacak. 
Yeni bir çalışma yöntemi ve takvimi belirlenecek. 
Ve bu yeni yöntem ve takvimle, uzlaşılan eldeki 48 maddeyle yeni bir yola çıkılacak. Belki hedeflenen bütün maddelerde uzlaşma sağlanamayacak. Ama şurası kesin ki, bu kez belki birkaç ay içinde bu sayı çok daha yukarılara çıkarılacak. 
Bunun yeni Türkiye için, hepimiz için elzem olduğuna inanıyor ve böylesi bir uzlaşmanın gerçekleşeceğini ümit ediyorum.

<p> </p>

Sergen Yalçın'ın istifasına ret kararı

Uşak'ta dere yatağında patlamamış top mermisi bulundu

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (29 Kasım 2021)

Kuvvetli lodos hayatı olumsuz etkiliyor