• $13,7194
  • €15,5684
  • 786.53
  • 1910.41
14 Temmuz 2014 Pazartesi

Gazze kan ağlarken...

Yine Ramazan, yine İsrail ve yine zulüm...
İsrail, geleneğini bozmadı.
Gazze'den gelen haberler yüreğimizi dağlamaya devam ediyor.
İzzettin El Kassam Tugayları'nın kullandığı roketler ve ölü bulunan 3 İsrailli genç, bu Ramazan ayı saldırılarının gerekçesi oldu.
Filistinliler, bu yıl da Ramazan ayını acı ve gözyaşıyla geçiriyor.
Cami cemaati, kadınlar ya da çocuklar çok fark etmiyor.
İsrail masum ve silahsız insanları hedef alan bir saldırganlık içinde.
Gazze, bütün bir dünyanın gözleri önünde yeni bir insanlık dramına sahne oluyor.
Şehit sayısının 200'e yaklaştığı bildiriliyor.
Hâl böyleyken, İsrail'in her zamanki pişkinliği de had safhada.
İsrail, başvurduğu BM'den Filistinlilerin kınanmasını istiyor!
Filistin'in özgürlük mücadelesi, Türkiye'de yaşayan her kesimden insanın gönülden destek verdiği, toplumun neredeyse tamamının ittifak ettiği bir konudur.
Filistin Sorunu’nun çözüm süreci, “Ortadoğu Barış Süreci”nin en önemli ayaklarından biri olarak kabul edilir.
Filistin’de tam da Hamas ve El-Fetih tarafından bir ulusal birlik hükümeti kurulmuşken buna tahammül edemeyen İsrail’in “barış süreci” ruhundan uzak, bildik, saldırgan tavrıyla sorunun çözümü konusunda samimi olmadığı bir defa daha dünyanın gözü önünde ispatlanmış oldu.
İnsani duyarlılık konusunda lafa gelince bayrağı kimseye bırakmayan dünyanın önde gelen aktörlerinin, söz konusu İsrail’in saldırganlığı, Filistin halkının mağduriyeti olunca nasıl da sessizliğe büründüğüne hep birlikte bir defa daha şahit olduk.
Bütün bunların tersine, geçen hafta televizyonumuz TV 360'ta konuğumuz olan Dışişleri Bakanı Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu İsrail’in Filistin’e yönelik saldırılarına ilişkin çok net konuştu.
Filistin davasının sahipsiz kalamayacağını, Türkiye'nin her zaman Filistin davasına sahip çıktığını ve çıkacağını vurguladı.
Filistin konusundaki tarafsızlık söylemleri için “Bir kere iç politika da dış politika da aslında siyasetin kendisi de tavır ve taraf olmakla ilgili bir tutumdur” dedikten sonra işgal altındaki bu topraklarda hem İslam’ın hem de tarihi mirasımız itibarıyla bizim izzeti nefsimizin söz konusu olduğunu, işgal edilmiş bir coğrafya konusunda tarafsızlığın işgalden yana taraf olmak anlamına geleceğini vurguladı.
Hani daha şimdiden gaflarıyla temayüz eden Çatı Adayı Ekmeleddin İhsanoğlu "tarafsızlık" vurgusunu İslam âlemi ve hatta Filistinliler konusunu da dâhil edecek bir biçimde kullanınca, bu açıklamanın önemi çok daha belirgin bir biçimde ortaya çıktı.
Ayrıca programda Irak’ın Ortadoğu denklemi içinde kritik bir konuma sahip olduğunun altını çizen Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu, Türkiye’nin Irak’ın istikrarı konusunda harcadığı çabaları da bütün detaylarıyla anlattı.
“Irak'ı bir arada tutacak şey Iraklı kimliğidir. Bunu zayıflatacak siyasi yöntemler içinde olmamak lazım” ifadesi, Dışişleri Bakanımız'ın Türkiye'nin Almanya'dan sonraki ikinci büyük ihracat alanının Irak olduğunu belirtmesi ve Irak'ın Şii, Sünni, Kürt tüm bölgelerinde olabilen tek ülkenin Türkiye olduğunu kaydetmesi önemliydi.
Gazze kan ağlarken, esasen Türkiye ve bütün dünya son derece önemli yeni bir sınavdan geçiyor.
Cumhurbaşkanı Adayı ve Başbakan Erdoğan, geçen yıl ilkbaharından itibaren Gazze konusunun bölge dışındaki en büyük savunucusu oldu.
Bu yüzden karşısına çıkarılan pek çok yeni badireyle çarpışmak zorunda bırakıldı.
Zerre miktar geri adım atmadı, atmayacak.
Onun Gazze ziyaretini engellemek için dış müdahalelerle Ortadoğu'yu yeniden dizayn etmeye soyunanların bütün uğraşıları beyhude...
Bu günler geçecek.
Göreceksiniz; gün gelecek ve Gazze'ye gitmemesi için her türlü oyuna tevessül ettiğiniz o Erdoğan var ya bu sefer çok daha güçlü olarak Gazze'ye gidecek!
Zira biz biliyoruz ki:
"Zulm ile abad olanın âhiri berbat olur!"

<p> </p>

Parasosyal etkileşimi çocuklarımıza neden anlatmalıyız?

UNESCO'nun geçici listesindeki Yesemek'te 15 heykel gün yüzüne çıkarıldı

Cumhurbaşkanı Erdoğan Siirt'te toplu açılış törenine katıldı

Ürdün'ün Salt kentindeki müze dünyanın en küçük Kuran-ı Kerim'ine ev sahipliği yapıyor