• $9,2885
  • €10,7701
  • 526.333
  • 1412.66
7 Kasım 2013 Perşembe

Fenerbahçe’de neler oluyor?

Fenerbahçe, Türk futbolunun ordinaryüsü Lefter Küçükandonyadis’in mirası, “Fenerbahçe büyüklüğü ne şampiyonluk büyüklüğü, ne kupa büyüklüğüdür. Onun büyüklüğü başka bir büyüklüktür işte, adı konamaz” diyen İslam Çupi’nin emaneti, gönül verenlerinin “Cumhuriyet” dediği 106 yıllık dev bir çınardır.
Bu dev çınar, tarihinin en kritik dönemecini yaşıyor.
Tam da bu dönemeçte, Fenerbahçe Spor Kulübü hafta sonunda gelecek yıllarına damga vuracak bir kongre yaşadı.
Fenerbahçe Başkanlığı için Aziz Yıldırım ile Mehmet Ali Aydınlar yarıştılar.
Bir tarafta Fenerbahçe’de başkan olarak 15 yılını doldurmuş, yaptığı hizmetlerle bugünden kulüp tarihine geçmiş olan bir isim Aziz Yıldırım diğer tarafta da Türk futbolu en derin bunalımını yaşarken gerek Futbol Federasyonu’nu gerekse de yıllarını verdiği Fenerbahçe’yi ayakta tutmaya çalışan bir isim Mehmet Ali Aydınlar vardı.
Rekor sayıda kongre üyesinin sandığa gittiği seçimi Aziz Yıldırım kazandı.
Aziz Yıldırım’ın 15 Şubat 1998 yılındaki olağan genel kurulda 1 oy farkla Fenerbahçe başkanı olmasının ardından Fenerbahçe’de büyük bir değişim süreci gerçekleşti.
Camianın çok parçalı görüntüsü değişti, tesisleşme ve kurumsallaşma konusunda kulüp ileriye taşındı, amatör branşlara verilen önem ve futbol dışı dallarda elde edilen sportif başarılar Fenerbahçelileri daima gururlandırdı.
Fenerbahçe’nin 1980 - 2000 yılları arasında sürekli iniş çıkışlı olan grafiği bir istikrara oturdu. “Ne olacak bu Fenerbahçe’nin hali” serzenişlerinin unutulmaya başlandığı “büyülü” bir dönem yaşandı.
Ancak 3 Temmuz 2011 tarihinden itibaren bu büyü bozuldu. Fenerbahçe, 3 Temmuz’da başlayan süreç ile tarihinin en zorlu günlerini yaşamaya başladı. Fenerbahçe adı şikeyle yan yana geldi. UEFA, Fenerbahçe’yi 2 yıl süreyle Avrupa kupalarından men etti. Taraftarlar sokağa indi, çatışma ve gerginlik futbolun seyir zevki yüksek atmosferini darmadağın etti.
Önümüzde son derece kritik 1,5 yıllık bir zaman var. Aziz Yıldırım hakkındaki davaların durumundaki belirsizlik, Yargıtay’dan Yıldırım aleyhine çıkabilecek karar yaşanan kaosu Fenerbahçe için daha da derinleştirmeye aday görünüyor.
O nedenle başta Başkan Aziz Yıldırım olmak üzere hepimize düşen son derece önemli sorumluluklar var. Öncelikle üslup konusunun altını çizmek istiyorum. Farklılıkların her alanda zenginlik olduğunu her zaman savundum, bundan sonra da savunacağım. Bu yarışta belirleyici olan genel kurulun iradesiydi, o da net bir biçimde ortaya kondu. Hâl böyleyken, Fenerbahçe camiasına yakışmayacak bir üslupla yapılan değerlendirmeler hoş olmadı.
Öte yandan doğrudan kulübün faaliyet alanında olmayan ve yasal olarak neredeyse imkânsız olan banka açmak gibi bazı vaatler de tepki çekti.
Oysa hepimiz bu genel kurulu ve orada verilen mesajları iyi okumak, kendi payımıza dersler çıkarmak zorundayız.
Kongre mevcut durumun devamına işaret etti. Önce elbette bu sonucu saygıyla karşılayacağız, kabul edeceğiz. Ama bu sonuç, “Yeni Fenerbahçe”nin artık babadan kalma usullerle değil, bugüne yakışır bir işletme modeliyle yönetilmesi gerektiğini ertelenemez bir ihtiyaç olarak ortaya koydu.
Kongre salonunda Aziz Yıldırım’a oy vereceğini söyleyen ama Mehmet Ali Aydınlar’ın listesinde yer alan isimleri ve aday olma iradelerini saygıyla karşılayan çok sayıda isimle konuştum.
Fenerbahçe yarınlarda rekabetin kalite getireceği, daha çok adayın olduğu ve seviyesiyle de bütün Türkiye’ye örnek olacak kongrelerle gündemde olmayı hedeflemeli.
Çünkü Fenerbahçe’ye, Türkiye’nin en büyük sivil toplum kuruluşuna yakışan budur.

<p><span style='font-size: 1.6rem;'>Haftanın gündemine oturan en önemli gelişmelerden biri Uzay Yolu

Elon Musk ve Jeff Bezos arasında sular durulmuyor | TeknoZone #5

Bu durumda işsizlik maaşı kesiliyor

Çanakkale Boğazı tek yönlü olarak transit gemi geçişlerine kapatıldı

Dünyanın en değerli 100 markası belli oldu!