• $12,439
  • €14,0832
  • 712.784
  • 1776.41
11 Temmuz 2013 Perşembe

SGK, kayıtdışı için çocuklara iniyor

SGK, sosyal güvenliği çocuklara çizgi filmlerle anlatıyor. ‘Dede-Güven’ karakteriyle çocuklara prim sistemini öğreten SGK, bu projeyle kayıtdışılığın ülkeye zararlarıyla ilgili de mesajlar veriyor. 

Kayıtdışıyla mücadele sosyal güvenlik sisteminin ekonomik dengeleri açısından önemli. Bugün kayıtdışı oranı istihdamda yüzde 36 seviyelerinde. Geçen 10 yılda bu oran 12 puan kadar azaldı. SGK’ya göre kayıtdışılıkta 1 puan indirim devlete 600 milyon kazandırıyor. SGK, kayıtdışıyla mücadele için sırf bu amaçla kurum bünyesinde daire başkanlığı kurdu. 
Bugünlerde SGK yeni bir atak daha yaparak, kayıtdışılıkla mücadelede çocuklardan yararlanılacak yeni bir uygulamayı başlattı. SGK, ilköğretim öğrencilerini, emeklilik ve akılcı ilaç kullanımı hakkında bilgilendirmek amacıyla, “Güven ile Sağlıklı Emeklilik” isimli çizgi film ve çocuk kitabı hazırladı. Bu uygulamayla birlikte çocuklara sosyal güvenlik bilincinin öğretilmesi hedefleniyor. 
SGK’nın bu yılki hedefi, yaklaşık 1 milyon ilköğretim öğrencisine bu kitap ve çizgi filmlerin olduğu CD’leri dağıtmak. Çizgi filmde çizgi karakter ‘Güven’, “İnsanlar çalışma hayatına başlayıp, primlerini Sosyal Güvenlik Kurumu’na yatırırlar. İşte bu paralarla SGK yaşlandığımızda ise çalışmadan maaş almamızı sağlar. Emekli olunca da tedavimizi karşılar” mesajı veriyor. Çizgi film, ulusal çocuk kanallarında, yerel televizyonlarda ve SGK TV’de gösterilecek. Yerel televizyonlarda da çizgi filmin yayınlaması gündemde. 
Bu çizgi film ve kitap çalışması tamamen SGK’nın kendi personelinin gayretleriyle yapıldı. Özellikle SGK Basın Danışmanlığı bu konuda titiz bir çalışma yaparak, tüm dünyada olduğu gibi, sosyal güvenlik bilincini çocuk yaşlardan itibaren oluşturmayı hedefledi. Umarız bütün bu çabalar sonuç verir ve ülkemizde de kayıtdışılık gelişmiş ülke seviyelerine iner. 

EMEKLİLİĞE ‘DEDE’Lİ VURGU YAPILDI

SGK uzmanları ve pedagoglar tarafından hazırlann dokümanlarda, sosyal güvenliği çocuklara “Güven” adlı karakter anlatıyor. Çizgi film ve kitapta, çocuklar dedesiyle parka oynamaya gidiyor, emekliliğin ne olduğunu soran çocuklara dedesi, “İleride çalışmaya başladığında, SGK’ya kayıtlı olduğunu bilmen ve primlerinin yatırıldığını takip etmen gerekiyor. Böylece emekli olup benim gibi emekliliğin keyfini çıkarabilirsin” ifadeleriyle emekliliğin ne olduğunu anlatıyor.

2 SORU 2 CEVAP

SİGORTALI ÇALIŞMAK YETİM AYLIĞINI KESER


-  Soru: Babam sigortadan emekli oldu, ancak vefat etti. Ben babamdan dolayı yetim aylığı almaktayım. Şu anda çalışmıyorum, ancak kısa süreli iş imkanları bazen karşıma çıkıyor. Eğer bu işlerde çalışırsam aylığım kesilir mi? Sigortasız çalışmak da istemiyorum, ne yapmam gerekir? Tekrar aylığım bağlanır mı?
- Cevap: Sigortalı çalışmaya başlarsanız yetim aylığı kesilir. Nitekim SGK size aylık bağlarken imzaladığınız evraklarda çalışmaya başladığınızda aylığınızı kestireceğinizi beyan ve taahhüt ettiniz. Ancak herhangi bir işte çalışıp daha sonra bu işten ayrıldığınızda tekrar yetim aylığınızı bağlatmanız mümkün.

PRİM TAMAMLANIRSA 2027’DE EMEKLİSİNİZ

Soru: 1955 doğumlu bayanım. 2002 yılında SSK’lı oldum. 3 bin 750 gün primim var.  Ne zaman emekli olabilirim? 


Cevap:  8 Eylül 1999 sonrasında sigortalı çalışmaya başladığınız için 3 bin 600 günle emekli olabilirsiniz.  Sizin durumunuzda yaş haddinden emekli olabilmek için 25 yıl sigorta, 4500 gün prim ve 58 yaş koşullarına tabisiniz. SSK’ya 750 gün daha prim ödeyerek priminizi 4500 güne tamamlamanız kaydıyla Nisan 2027’de emekli olabilirsiniz. Ancak Bağ-Kur şartlarıyla daha erken emekli olabilirsiniz. Bağ-Kur’da yaş haddinden emekli olmak için 5400 gün prim ve 60 yaş şartına tabisiniz. İsteğe bağlı 1650 gün daha prim ödeyerek priminizi 5400 güne tamamlayacağınız tarihte emekli olabilirsiniz.
 

<p class='MsoNormal'>Aykut  Enişte 2 filmiyle beyaz perdeye dönmeye hazırlanan Melis Babadağ, iki  s

Gişeci'de Aykut Enişte 2 sohbetleri... Bölüm 2: Melis Babadağ

Fenerbahçe'ye İzmir'de coşku seli

Galatasaray'a Malatya'da coşku seli

Hibe desteğiyle mantar tesisi kurdu! Şimdi siparişlere yetişemiyor