• $8,4033
  • €9,9806
  • 489.204
  • 1408.81
13 Aralık 2019 Cuma

Yeni yıl arifesinde Belçika

Çağla Gürsoy
Çağla Gürsoy
YAZARIN SAYFASI

Geçtiğimiz hafta sonunu Belçika’da geçirdim. Özellikle yeni yıl öncesi Avrupa şehirleri farklı bir ruha bürünüyor, ben de sıkça yazılarımda yeni yıl öncesi ışıldayan bu Avrupa şehirlerini ziyaret edip kaleme alıyorum. Bu seneki yeni yıl seyahatim Belçika’nın başkenti Brüksel’e oldu. Aynı tahmin ettiğim gibi turist dolu şehrin her yeri ışıklandılmıştı. Dev yılbaşı ağaçların etrafında fotoğraf çekmek isteyen turistler kuyruklar oluşturmuştu. Şehrin en popüler alanı hiç şüphesiz en işlek meydanı Grand Place’dı… Dört yanı tarihi binalarla çevrili bu meydan ziyaretçi akınına uğramıştı. Turistik gezilerini yapan ziyaretçilerin bir sonraki durakları Belçika’nın en ünlü yiyeceğini tatmak için Waffle’cılar ve çikolatacılardı. Ben de hediyelik çikolatalarımı aldıktan sonra Belçika’da ki ikinci durağım olan daha önce hiç gitmediğim Liege şehri için yola koyuldum.

8 BİNLİK 8000 KİŞİLİK DİSKO

Liege’de de harika bir yeni yıl marketi kurulmuştu hatta Avrupa’nın en büyüklerinden diyorlar. Sokaklar cıvıl cıvıl... Kısa bir turistik geziden sonra duydum ki tüm şehir gece düzenlenecek büyük bir festivale hazırlanıyor. Kostüm dükkanları dolup taşıyor. Orada yaşayan arkadaşlarıma sordum ‘Neler oluyor?’ diye. Cumartesi gecesi her sene bir kere düzenlenen ve Liege’lilerin tüm sene heyecanla beklediği bir etkinlik varmış. Dev bir disko gecesi... Tam 8 bin kişilik bir parti. Tüm biletler aylar öncesinden tükenmiş. Heyecanım daha da artmıştı ve biz de bu özel geceyi deneyimlemek için hazırlıklara başladık. Disko ruhunu iyice hissetmek için kostümlerimizi hazırladık ve geceye hazırdık. Etkinlik alanına vardığımızda gördüklerime inanamadım. 12. senesi gerçekleşen organizasyonda adeta bir zaman makinesine binip 80’lere 90’lara geri dönmüş gibi hissettim. John Travolta’nın unutulmaz filmi ‘Grease’i bilmeyeniniz yoktur aynı ‘Grease’ setinde gibiydik. Giriş bölümündeki dev fotoğraf alanını geçtikten sonra konser alanına geçtik. Öyle büyük bir kalabalık bekliyordu ki bizi, inanmakta zorluk çektim. Binlerce insan pullu payetli disko kıyafetleriyle dans ediyor, eğleniyordu. Muhteşem bir geceydi. Benim için unutulmaz bir deneyim oldu. Liegelilerin bir sonraki heyecanla beklenen etkinliği ise 24 Aralık’ta sahne alacak ünlü Türk ikili Cielo’nun DJ performansıymış gurur duydum açıkçası.

KARDASHIANLARDAN KISA KISA

Haftalık magazine son ütücülük yapmazsam olmaz tabii. Geri dönüşlerinizden de anladığım üzere bu aileyi pek bir merak ediyorsunuz. Hollywood magazininin gündemi yine hadiseleri bitmek tükenmek bilmeyen Kardashian Ailesi’ydi. Ailenin milyoneri Kylie Jenner’ın 1,5 yaşındaki kızı Stormi’nin snowboard yaparken çekilen videosu viralde haftanın en çok izlenen videosuydu. Donald Trump ve eşi Kanye West tarafından uyarılan Kim Kardashian, artık giyim kuşam konusunda daha mütevazı olacağını açıkladı ve ilk paparazilere yakalandığı gün kapalı bir bluz ve pantolonla görüntülendi. Şimdi yabancı bloggerlar Kim’in soyunmadan kaç gün durabileceğine dair tahminlerde bulunuyorlar. Cinsiyet değiştiren ve adını Bruce’dan Caitlyn Jenner’a çeviren Kylie ve Kendall’ın babaları skandallara imza atmaya ara vermiyor. Cinsiyet değişiminden sonra her ne kadar kızları, üvey kızları ve eski eşi Kris Jenner’dan destek almış gibi görünse de aile aslında biraz sırtını dönmüş gibi. Popülaritesini korumak içinde Caitlyn ünlülerin katıldığı ‘Survivor’ tarzı bir yarışmaya katıldı geçtiğimiz günlerde. Bir süre sonra yarışmadan elenen Caitlyn, normalde elenen yarışmanın ailesiyle buluştuğu bölümde yapa yalnız kaldı. Aileden bir tek kişi bile yoktu... Bence Caitlyn’in intikamı ağır olur gibime geliyor.

<p>Sosyal medyadan #HelpTurkey etiketiyle yayılan ve bir kesimin devletin mücadelesini hiçe sayarak

'Help Turkey' provokasyonu

Orman yangınlarında yaralanan hayvanlar tedavi ediliyor

Uluabat Gölü, yeşile büründü

Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Suver, Van'da incelemelerini sürdürüyor