• $31,1338
  • €33,8259
  • 2034.54
  • 9334.13
25 Aralık 2020 Cuma

Uber Türkiye geri dönüyor

2020 bitmeden güzel şeyler de oluyor, dedirten bir haber. 2010 yılından beri 66 ülkede 700'den fazla şehirde günde 19 milyon sefer yapan taksi uygulaması uber, yolcu taşıma,ulaştırma sektörüne bambaşka bir soluk getirdi. Uygulama üzerinden yakındaki araçları görebildiğin ve tek tuşla çağırabildiğin,yolcunun ve şöförün kimlik bilgilerinin ve telefon numaralarının sistemde kayıtlı olduğundan dolayı daha güvenli olarak adlandırabileceğimiz bir sistem. İstanbul’da 14 bin 500 taksi sürücüsü tarafından kullanılmaya başlanan uygulamaya taksiciler dernekleri tarafından dava açılmış ve mahkeme kararıyla erişim engeli getirilmişti.

NEDEN UBER ?

Yolculuk başlamadan gideceğiniz noktayı uygulama üzerinden belirtiyorsunuz bu nedenle "Kısa mesafe gitmem abla başka araç bul" gibi tatsız sohbetlere maruz kalmıyorsunuz. Kredi kartı bilgileriniz güvenli bir şekilde sisteme kayıtlı, yolculuk sonunda tek bir tuşa basarak ödemenizi yapabiliyorsunuz. Yolcu seyahatten sonra aracı puanlıyor ve düşük puan da ki araçlar bir süre sonra Uber kullanımından men ediliyor. Bu nedenle tüm şoförler aracın temizliği,yolcuya olan tavrı konusunda çok daha titiz ve dikkatli. Saygısız bir şoföre veya sigara kokan bir araca denk geldiyseniz bunu hemen rapor edebildiğiniz bir uygulamanız oluyor elinizde. Bu nedenlerden ötürü aynı fiyatı ödeyecek yolcu sarı taksileri değil kendini daha güvenli ve konforlu hissettiği uber araçları tercih etmeye başladı.

TÜRKİYE'DEN NEDEN KALDIRILDI?

Uber uygulamasının en büyük düşmanı sarı taksiciler. Tüm dünyada taksicilerin uber şoförlerine karşı ters bir tavır takındığını duyuyoruz fakat Türkiye'de işin boyutu çok farklı yerlere gitti ve sarı taksiciler Uber şoförlerini sıkıştırarak şiddete başvurdu. Uber şoförleri taksicilerden korkar duruma gelmişti taksicilerin yoğun olduğu bölgelerde çalışmak istemiyorlardı ne kadar üzücü bir durum... İstinaf Mahkemesi, Uber uygulamasının Türkiye’de erişim engeli getiren kararı hatalı buldu. Uber, taksi ürünüyle Türkiye genelinde faaliyet göstermeye devam edebilecek.

<p>Marmara Denizi'nde, Bursa'nın Karacabey ilçesi açıklarında İmralı Adası'nın güneybatısında su ala

Batan geminin mürettebatı 12 gündür aranıyor

BİM'e bu hafta salı neler gelecek? BİM 27 Şubat 2024 aktüel ürünler kataloğu

Ticaret Bakanlığı marketlerdeki fiyat ve etiketleri denetledi

Başkan Erdoğan'ın 70'inci yaşına 70 özel fotoğraf... Bazılarını ilk kez göreceksiniz