• $8,6391
  • €10,1463
  • 493.933
  • 1407.46
19 Haziran 2020 Cuma

Twitter'a yeni özellik

Çağla Gürsoy
Çağla Gürsoy

Tüm dünyada pandemi ve karantina süreçleri başladığından beri gündemi sosyal medya paylaşımları belirliyor. Ülkemizde başta Sağlık Bakanı Fahrettin Koca olmak üzere birçok devlet büyüğümüz de halkla bağlantısını sosyal medya hesapları üzerinden sağlıyor. Son 4-5 senedir en çok kullanılan sosyal medya platformu Facebook’u sollayarak Instagram olmuşken pandemi gibi ciddi bir global problem baş gösterdiğinden beri kullanıcılar Twitter’a yöneldi. Twitter kullanımı gün geçtikçe artıyor. Amerikan Başkanı Donald Trump’ın her Tweet'i Amerika basınında epeyce konuşuluyor. Bizde ise en çok takip edilen kişi Fahrettin Koca. Esprili ve yalın konuşma diliyle alınması gereken önlemler ve pandemi süreci hakkında verdiği bilgilerle hesabını çok başarılı kullandığını düşünüyorum.

SESLİ TWEET’İ KİMLER KULLANACAK?

Twitter’ın bu yükselişiyle beraber bu hafta itibarıyla uygulamaya yeni bir özellik dahil ediliyor. Twitter kullanıcıları artık Tweet'lerine 140 saniye ile sınırlı sesli mesaj ekleyebilecek. Henüz sadece IOS yazılımlar için aktif olan yenilik ne amaçla kimler tarafından kullanılacak merak konusu... Hacklenen hesapların yarattığı mağduriyetleri önlemek amacıyla böyle bir yenilik eklendiğini yazmış yabancı bir blog. Hesabı ele geçirilen kişilerin ağzından atılan Tweet'ler birçok kullanıcıyı zor durumlara düşürüyor. Sesli tweet ise bizzat kişinin kendi konuşma üslubu ve ses tonuyla atılacağından ötürü daha güven sağlayacak hiç şüphesiz.

O FENOMENLER TOPA TUTULDU

Bana sorarsanız bu pandemi süresince sosyal medyanın cıvığı çıktı. Daha önceki yazılarımda kaleme almıştım. Herkes kendini bilirkişi ilan etti, birçok yalan haber kitleleri yanlış yönlendirdi. Bir de bu kargaşaya komik olduğunu düşünen fenomenler eklendi. Sosyal medyanın gündeminde fazla izlenme almak için anneanne, babaanne gibi aile büyüklerine çeşitli eşek şakaları yapan gençler oturdu. Kimi demans hastası yaşlılarımızın cümleleriyle dalga geçti, kimi su şakaları yaptı. Son paylaşım ise aile büyüğünün kafasında yumurta kıran gençten geldi. Bu saygısız içeriklere sosyal medyada tepkiler çığ gibi büyüyor. Şakanın dozunu kaçıran şakayla saygısızlığı ayıramayan bu gençlerimiz hepimizin canını sıkıyor. Sosyal medya üzerinden tepkimi belirttiğimde ise kimileri ‘’Sizi ilgilendirmez,aile içi diyaloglara karışmayın’’ gibi yorumlar yaptı ama çoğunluk benimle aynı düşüncedeydi. Umarım bu gençler de kendi aile büyükleri dâhi olsa yaşlılara daha hassas ve saygılı olunması gerektiğini öğrenir.

<p><span style='font-size: 1.6rem;'>Bu yıl İstanbul Atatürk Havalimanı'nda dördüncüsü düzenlenen Hav

TÜBİTAK Başkanı Mandal, Akşam TV'ye konuştu: “TEKNOFEST, gençlere teknolojiyi deneyimleme imkanı sunuyor”

Bodrum'un suyunu karşılayan Mumcular Barajı yüzde 10'luk seviyenin altına düştü

İETT tarihinin aynı hatta çalışan ilk şoför çifti

Van Gölü'nde binlerce yıllık mikrobiyalitler görüntülendi