• $8,8414
  • €10,3543
  • 497.202
  • 1394.51
2 Temmuz 2021 Cuma

Sosyal medyanın sesi

Çağla Gürsoy
Çağla Gürsoy

Haftanın gündemi tatsız başladı. Anne ve üvey babaları tarafından istismara uğratılan 2 küçük çocuğun çığlığı kalplerimizi parçaladı. Sanıkların serbest oluşu vicdanlarımızı derinden sızlattı ve yine ülke olarak tek yumruk olduk ve yaşanan bu haksızlığın düzeltilmesi adına o küçük 2 çocuğun sesi olduk. Sosyal medyada ciddi bir ayaklanma başlattık. Suçlular umarım hakkettikleri cezayı misliyle alır.

Bir de gündemde artık duymaktan utanç duyduğumuz bir başka konu vardı. Minibüse şortla binen kadının bir başka erkek yolcu tarafından sözlü şiddete uğradığı görüntüler sinir bozucuydu. Hâlâ birtakım insanlar, kadınların giyimini ister açık olsun ister kapalı eleştiriye açık sanıyor. Medyaya düşen görüntülerden sonra bu densiz kişiye yönelik 'Sana ne' etiketi altında tepkiler yağdı. Ne zaman bitecek bu edep-ahlak dersi terörü acaba?

1 TEMMUZ ADIMLARI

Gündemde üzücü hadiseler olmasına rağmen bizi biraz umutlandıran haber ise eski günlerimize yavaş adımlarla dönüyor olmamız. Pandemi neredeyse 2. yılını dolduruyor. Dile kolay, zorluklarla dolu eşimiz dostumuzdan uzak, sağlığımızdan tedirgin 2 sene. Aşılama oranı son dönemde rekor üstüne rekor kırdı ve milyonlar aşılanarak pandemiyi bir nebzede olsa geride bırakıyoruz. Delta varyantı tabii kafa karıştırdı artık bir varyant ve virüs haberi almaya takatimiz kalmadı lakin 2. doz aşılar hızla öne çekildi. Umarım bu illeti geride bıraktığımız günlere yaklaşmışızdır. Dün itibarıyla kapalı işletmeler açıldı, kısıtlamalar ciddi ölçüde kaldırıldı. Önümüzde bayram var. Dilerim ki bol kavuşmalı, sağlık dolu ve huzurlu bir bayram bizi bekliyordur.

MAGAZİN GEYİKLERİ

Bu kadar ciddi haber başlığından sonra magazinsel haberleri geyik olarak tabir etmek doğru olur diye düşündüm. Magazinin en sevdiği isim Şeyma Subaşı bana göre. Eh Şeyma da az malzeme vermiyor hani. Ama bu sefer olaylar Şeyma'nın kontrolünden çıktı bana göre. Çünkü ayrıldığı Mısırlı sevgilisi Instagram profilini dışarıya açarak yaşanan olaylarla ilgili açıklama yapacağına dair bir paylaşım yaptı. Bir günde 60 bin gibi bir rakama ulaşan takipçi sayısının çok büyük bir bölümünü Türkler oluşturuyor. Yani tamam hepimiz merak ediyoruz ne oldu ne bitti, konuşulduğu gibi bu beyefendi dolandırıcı mı yoksa bunlar spekülasyondan ibaret mi? Fakat birkaç ay önceye kadar adını bile duymadığımız bu kişinin açıklaması neden bu kadar önemli? Ne açıklarsa açıklasın yine birkaç ay sonra tamamen unutulup gidecek bir isim...

<p>Avrupa'da Müslüman karşıtlığı durmak  bilmiyor. Yine başörtülü bir kadın ırkçı saldırının hedefi

Müslüman kadına ırkçı saldırı

Karahantepe'deki insan betimlemeleri ve 3 boyutlu heykeller tarihe ışık tutacak

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (27 Eylül 2021)

Koronavirüs kadar tehlikeli! Bu sorun erken ölüme sebebiyet veriyor!