• $16,347
  • €17,6117
  • 974.352
  • 2450.84
23 Nisan 2021 Cuma

Ramazan'da market harcamaları katlandı

Ulusal Egemenlik Ve Çocuk Bayramı 23 Nisan'ı kutlayarak yazımı açmak istiyorum. Tüm çocuklarımızın günü kutlu olsun. Gelelim konu başlığımıza... Beni uzun zamandır takip edenler bilir sosyal hayat istatistik ve analizlerini sıkı takip ederim ve en ilgimi çekenleri yorumlayarak köşeme taşırım. Bu haftanın istatistik bilgisi online alışveriş sitelerinden geldi. Biliyorsunuz pandemi ile başlayan çılgın bir internet alışverişi söz konusu. Evde kalarak ihtiyaçlarımızın giderilmesi harika. Tek tuşla gıda, giyim, elektronik neye ihtiyaç varsa ulaşabiliyoruz ve satın alabiliyoruz. Top kargo şirketlerinde tamamen. Pandemi başında talebe yetişemeyen kargo şirketleri şimdi sistemi arada aksamalar da olsa oturttu gibi. Kuryeler arı gibi çalışıyor. Fakat buna bağlı olarak motorsiklet kazaları da son 1 senedir inanılmaz artmış durumda. Çok üzücü..

ONLINE TASARRUF

Ramazan ayında avantajix tarafından yapılan bir ankette görülüyor ki market alışverişleri kat be kat artmış. Anketin yöneltildiği vatandaşlardan 10'da 7'si oruç tutanlardan oluşuyor. Market alışverişlerinin Ramazan ayında bu kadar artma nedeni anket aracılığı ile araştırılmış. Vatandaşların verdiği cevaplar şu şekilde; 'Oruçluyken canım her şeyi çekiyor, gerekenden fazlasını alıyorum', 'Promosyon ve Ramazan indirimlerinin cazibesine kapılıyorum', 'Ramazan'da daha çok misafir ağırlıyorum' ve 'Kendi ihtiyacımın dışında ihtiyaç sahiplerine ramazan kolileri, erzak satın alıyorum' şeklinde olmuş. Araştırmanın sonucu gösteriyor ki marketler tuzaklarla dolu ve markete fiziken giren kişi online alışverişinin 2 katı kadar harcama yapıyor. Uzmanların tavsiyesi ise yazılı bir liste yaparak market alışverişlerini sanal ortamdan gerçekleştirmek.

UÇUP GİDEN SANAL PARALAR

Bir iki hafta önce kripto gibi sanal paraların insan psikolojisi üzerindeki tehlikesinden bahsetmiştim köşemde. Bir gecede servetine servet katlarken diğer gece tüm parasını kaybeden kişiler oldu. Bu kaybedenlerden bir vatandaşımız da yaşadığı psikolojik çöküntüyü aşamamış önce ailesini katletmiş sonra kendisini vurmuştu. Şimdi başka büyük bir kriz var gündemde. Sanal borsa platformu Thodex piyasaya hızlı bir giriş yapmıştı. Çılgın bir reklam kampanyası yürüttü ve çok ünlü isimleri reklam yüzü olarak kullandı. Konuyla alakasız kişiler bile bu reklamlardan dolayı şirketin ismine aşina oldu. Binlerce kişinin para yatırdığı platform birkaç gün önce bir anda ortadan kayboldu. Çıkan iddialarsa şirket kurucusunun milyarları alıp yurt dışına kaçtığı yönünde. İkinci bir çiftlik bank vakası mı yaşanıyor ileriki günler gösterecek.

<p> </p>

TÜRKİYE'NİN BAŞARILARINDAN KİMLER RAHATSIZ?

Diş taşlarına karşı doğal çözüm! İşte mucize yöntem

Nesli tükenmek üzere! Komodo ejderinin yumurtadan çıkış anı böyle görüntülendi

Elini sokan yılanla hastaneye koştu