• $33,1952
  • €36,0226
  • 2551
  • 11156.2
12 Ağustos 2022 Cuma

Paris'te bu yaz

Ben Paris'e taşındığımdan beri köşemin çizgisini değiştirmemeye özen gösteriyordum. Yine Dünya magazini ve sosyal hayat gündemi, biraz da ortaya karışık Türkiye magazini... Ama sürekli Fransa ve Paris'te yaşam ile ilgili sorular yöneltiyorsunuz o zaman ara ara buradaki yaşantı hakkında bilgiler vereyim dedim. Hayatımda ilk defa Paris'i bu kadar sıcak görmüş olabilirim. 40 küsür dereceleri zorlayan hava sıcaklığı biz şehirde yaşayanları zor durumlara sokuyor. Aslında bu sene Avrupa'nın çoğu şehri bu sıcak hava dalgasından nasibini alıyor. "Eee ne var Çağla yazın sıcak olur evden çıkma sende!" diyenleriniz olabilir. Gelin görün ki Paris'te klima kullanımı çok çok az. Neden mi? Hemen anlatayım.

AMAÇ, TARİHİ YAPIYI KORUMAK

Evet evlerde ve ufak mağazalarda klima kullanılamıyor çünkü neredeyse tamamı tarihi binalardan oluşan Paris şehrinde bu binalara deyim yerindeyse çivi çakmak bile yasak. Ev sahibi olsanız da olmasanız da yasaları çiğnerseniz ciddi cezalara maruz kalabilirsiniz. Yani demek istediğim klima takmak için gerekli düzeneği kurmak yasak sadece pencere, balkondan hortum uzatarak mobil klima kullanabiliyorsunuz. Şimdilerde fazla enerji tüketimine neden olduğu için cam, kapı açıkken açılan klimalara da yasak geliyormuş... Parisliler bu durumu benimsemiş olacak ki uzun senelerdir en sıcak ay Ağustos'ta klima aramak yerine herkes bir yerlere dağılıyor, şehir en sakin dönemine giriyor. Çoğu iş yeri, restoran kapanıyor. Yani Paris'te yaşayanlar için ağustos resmi olmayan fakat tatil ilan edilen bir ay diyebilirim.

ORTAK BİR GÜNDEM BAŞLIĞIMIZ İSE

Hem Fransa'da hem de takip ettiğim kadarıyla Türkiye gündeminde şu sıra aynı şey konuşuluyor. İnsanların +18 içerikler yayınladığı ve bu içeriğe ulaşmak için aylık abonelik ücreti ödeyen takipçilerin olduğu sosyal platformlar gündemde. Buradan cinsel içerikler ile büyük paralar kazanan başta genç kızlar kazandıkları kolay para ile övünürken gençliğe korkunç bir örnek oluşturuyorlar. Türkiye'de olduğu gibi Fransa'da da aileler çocukları için endişeli. Tiktok'un saçma içerikleri yerden yere vurulurken şimdi çok daha tehlikelisi boy gösterdi. Aileler bu kolay kazanç kapısının, kendi çocuklarına bir özenti yaratacağından tedirgin bence çok da haklılar.

<p>Olay Yeni Mahalle'de yaşandı. Edinilen bilgiye göre, vatandaşlar kaldırımda yılanı fark etti. Bun

Elazığ'da kaldırımda yılan paniği

Ticaret Bakanlığı ekipleri İstanbul'da market ve restoranları denetledi

Kıbrıs Barış Harekatı'nın 50'nci yılı! TCG Anadolu Gemisi geçit törenine hazır

Kastamonu'da şaşırtan olay! Söğüt ağacının gövdesinde kiraz ağacı büyüdü