• $8,5573
  • €10,1826
  • 498.064
  • 1360.75
31 Temmuz 2020 Cuma

Meydan okuma kabul edildi

Çağla Gürsoy
Çağla Gürsoy
YAZARIN SAYFASI

Sosyal medyayla içli dışlı olanlarınız başlığımı hemen anlamıştır. Hafta başından itibaren kadınlar siyah-beyaz fotoğraflarını Instagram başta olmak üzere çeşitli sosyal medya mecralarında paylaşıyor. Sabah uyandığımda birkaç kadın arkadaşımdan Instagram üzerinden İngilizce yazılmış bir paragraf aldım. Tüm dünya çapında kadınların birbirini desteklediğini göstermek amaçlı sosyal medyadan başlayarak gerçek hayata uzanan bir farkındalık oluşturmak adına başlatılmış bir meydan okuma. Bakmayın ‘meydan okuma’ lafına sosyal medyada başlatılan akımlara ‘challenge’ diyoruz tam Türkçesi ‘meydan okuma’ oluyor. Aslında kadınların birbirlerini desteklediğini gösteren ilk akım değil bu. Amerikalı kadınlar başta olmak üzere kadınlar genelde her sene birbirlerine olan desteklerini bu tarz akımlar ve ya hashtagler altında paylaşıyor. Fakat bu sene siyah- beyaz fotoğraflarla başlayan akımın bizim için ayrı bir önemi var. Çünkü akım Türk kadınını desteklemek ve Türkiye’deki kadın cinayetlerine dur demek için başlatıldı. Fotoğrafların siyah-beyaz paylaşılma nedeni ise öldürülen kadınların fotoğraflarının gazetelerde siyah-beyaz paylaşılmasına gönderme.

ERKEKLER DE DUYARSIZ KALMADI

Türkiye’de önüne geçilemeyen kadına şiddet vakalarının devam ediyor olması artık toplu bir isyan yarattı bizde ve bu isyanımıza tüm dünya kadınları destek olmaya başladı. Christina Aguilera, Demi Moore gibi Hollywood isimleri de Türk kadınlarının yanında olduklarına dair paylaşımlar yaptılar. Yapılan paylaşımlar ‘kadınlar kadınları destekliyor’ hashtag’i altında toplanıyordu ki erkeklerden destek gecikmedi. Birçok sektörden, ünlü erkekler ‘erkekler kadınları destekliyor’ hashtagi açarak kendi siyah-beyaz fotoğraflarını paylaşarak desteklerini göstermeye çalıştı. Tabii ki yapılan paylaşımlar kadına şiddeti sihirli bir değnek değmiş gibi yok etmeyecek fakat sosyal medyadaki dayanışmanın ne kadar önemli olduğunu birçok vakada deneyimledik. Biz kadınlar birlikte çok güçlüyüz ve yalnız değiliz!

VİCDANSIZSINIZ

Geçen hafta iki tane hayvan dostumuz canice katledildi. Aslında bu sadece medya aracılığıyla bizim kulağımıza gelenler. Kim bilir bizim duymadığımız görmediğimiz köşelerde ne canlara kıyılıyor acımasızca. Öldürülen köpeklerin isimleri Nero ve Cesur’du. İkisi de çevresine zararsız sahipli köpeklerdi ama nasıl olduysa birilerini rahatsız etmeyi başarmışlardı ve bu kişiler kendi adaletlerini kendi bellerindeki silahlarla arayarak köpekleri öldürerek cezalarını kestiler. Hayvan besleyenler çok iyi bilir, bırakın seneleri aynı evde birkaç gün dahi geçirmiş olsanız bu canlılar ile evladınızmış gibi bir bağ kurulur aranızda. Hayvan beslemeyen fakat vicdanı olan herkeste bu sevgiyi hissedebilir aslında, hissetmeyenler potansiyel katil adaylarıdır bana göre. Hayvana ve kadına şiddet, toplumumuzun kanayan yarası fakat el ele vererek devletimizin de desteğiyle bu caniler, hak ettikleri cezaları bulacak ve potansiyel suçluların önü kesilecek. İnanıyorum... İnanmak istiyorum...

<p>Bylock'un lisans sahibi David Keynes'in haziran ayında geldiği İstanbul'da tutuklandığı ortaya çı

Bylock'un sahibi teslim oldu

Düzce'de asırlık ağaç caddeye devrildi

Antalya'nın Manavgat ilçesinde 4 ayrı noktada orman yangını meydana geldi

Elazığlı girişimci atıl durumdaki otobüs ve minibüsleri karavana dönüştürüyor