• $13,3029
  • €15,0569
  • 760.266
  • 1809.65
18 Eylül 2020 Cuma

'Korona değilim' kavgası

Şu 2020 daha ne kadar fazla ilk yaşatacak bize meraktayım doğrusu. Hayatımızda görmediğimiz, yaşamadığımız tecrübeler ediniyoruz 2020’nin ilk günlerinden beri. Koronaya, pandemiye, maskelere alıştık lakin hastalığın kendimize uğrama ihtimaline alışamadık. Şayet semptomsuz bir şekilde koronaya yakalandıysanız hastalığınızı tamamen yok sayabilirsiniz gibi bir algı var insanımızda. Korona testi pozitif çıkıp bunu sır gibi saklayan çok örnekler var karşımızda ünlü isimlerden bile var. Aslında hafta olduğunu saklama psikolojisi sadece bizde değil tüm dünyada görülen bir durummuş. Biraz araştırdım Uplifers’da okuduğum bir makaleye göre meğerse hastalığı saklamanın birçok psikolojik etkeni olabilirmiş. En sık görülen nedenleri gelin inceleyelim.

NEDEN KORONA OLDUĞUMUZU SAKLIYORUZ

Duygusal tepkiler aslında en insani olanlar. İnkar, öfke, panik, üzüntü tüm bu karışık duygular bazen hastalıktan daha ağır gelebilir insana bu nedenle hasta olduğunu kabullenmeme ve yok sayma durumu cazipleşir. 2. olarak bana göre en geçerli sebeptir, yargılanma korkusu. Çünkü korona olağanüstü nedenlerin dışında çoğunlukla kişisel tedbirsizlikle yakalanılan bir hastalık. Koronaya yakalanan kişi için ya maske takmamıştır ya kişisel hijyenine dikkat etmemiştir ya da çok gezip tozmuştur yaftasını yapıştırıyoruz. Bu yargılanmanın altında kalmamak için korona olduğunu reddediyor bazı kişiler. 3. neden ötekileştirilmekten korkmak. Bulaşıcı bir hastalığınız varsa bu bulaş süreç 15 gün dahi dense uzun süreler sizden uzak durmak isteyecek insanlar olacak çevrenizde. Özellikle hastalığı fobi haline getirmiş eşiniz, dostunuz varsa sizinle tüm alakasını kesecek raddeye gelebilir. Bu yanlış tutumlar nedeniyle kimimiz dışlanmamak için hastalığımızı saklıyormuşuz.

MADDİ DURUMLAR HASTALIĞI SAKLAMA NEDENİ

4. neden ise en realist olanı şıklar arasında. Maddi nedenler insanların hastalığını saklamasına neden oluyor. Birçok vatandaşımız evden çalışma veya hastalanınca izin alma lüksüne sahip değil. Hayatını idame ettirmek için1 günlük maaşından bile vazgeçemeyecek durumda olan hayatlar var. Maddi kaygılar öyle ağır basıyor ki semptomları ağır bile geçiriyor olsa işçiler uzaklaştırılmamak için hasta olduklarını saklıyor ve bulaşıcılık oranı kat be kat artıyor. Ailelerini geçindirmek zorunda olan hasta işçiler için iş verenlerin devreye girmesi gerekiyor. İşçilerin işlerini kaybetme korkusu yaşamadan karantinaya girilmeleri için iş verenlerin destek olması gerekiyor.

<p>Bu hafta GTA 5'in çevrim içi modundaki özel sunuculara yerleştirilen aşı merkezleri ve oyun içeri

GTA 5'te aşı kuyrukları oluştu | TeknoZone #11

Yunus polislerinin zorlu eğitiminden kareler

Misafirlerini kendi tasarladığı 'dönen ev'de ağırlıyor

Çöpe gidecek malzemeleri dönüştürüp dünyaya pazarlıyor