• $8,403
  • €9,9821
  • 489.001
  • 1408.81
27 Aralık 2019 Cuma

Kışın ortasında Dubai tatili

Çağla Gürsoy
Çağla Gürsoy
YAZARIN SAYFASI

Geçtiğimiz haftayı Dubai'deydim. İstyatur ve Fly Dubai Havayolları ile gerçekleştirdiğim bir iş gezisiydi aslında fakat kış ortasında yazı bulmuşken 1 hafta bu güzel ülke ve havanın tadını çıkarayım dedim. Tam Christmas öncesi aslında sakin bir dönemiydi Dubai'nin. Dubaililer Christmas tatili için ülkeyi terk etmiş, turistlerde yeni yeni geliyordu. Hava tabii ki şahaneydi. Gündüzleri deniz ve havuzun tadını çıkaranlar çoğunluktaydı akşamları ise hava serinliyordu fakat ufak sobalarla yine açık havanın tadını çıkarmak mümkündü. Aslında çok sık gittiğim bir lokasyon Dubai ama bu sefer gittiğimde neleri farklı gördüm derseniz ilk aklıma gelen ciddi anlamda artış gösteren trafik problemi. Zaten çok büyük bir emirlik, 20 dakikadan önce bir yerden bir yere ulaşmanız söz konusu değil buna bir de trafik eklenmiş -ki geçtiğimiz senelerde bu kadar değildi-. Dubai'ye taşınıp yaşayanların sayısının arttığı buradan belli oluyor.

EĞLENCE VE YEME-İÇME

Her şeyin lüks ve abartı içinde olması tabii ki eğlence sektörüne de yansımış durumda burada. Dünyanın en ünlü kulüp ve restoran zincirlerinin şubeleri Dubai'de de mevcut. Turizm ve eğlence sektörüyle beslenen bir yaşam tarzları olduğundan dolayı sürekli yeni bir otel ve mekan açılıyor. Ben sürekli ziyaret etmeme rağmen artık takip edemiyorum bu hızla gelişen sektörü. Tabii trendlerde bu hızla değişiyor. Şu an lokal halk arasında en popüler restoranlar Yunan restoranları. Bunlardan en popülerleri Opa ve Gaia. Akdeniz mutfağından seçmelerle hazırlanan menüyle geceye başlıyorsunuz ve sirtakiyle geceyi kapatıyorsunuz. Onlarca yüzlerce tabağın dans eşliğinde kırıldığına şahitlik ediyorsunuz. Bizim seneler önce yaptığımız eğlence yeni başlamış burada yani anlayacağınız. Onun dışında en yeni ve popüler mekanlar arasında Mykonos'tan gelen plaj Nammos, New York'tan gelen Indochine, Beyrut'dan gelen İris Bar ve White Beach var. Söz açılmışken White Beach'in şefi bir Türk. İbrahim Ata ve harika yemeklere imza atıyor. En sofistike yeni restoran ise Ferit Şahenk'in ortağı olduğu Madrid ve Londra'da şubeleri bulunan Amazonico restoran.

TÜRKLER DUBAİ'DE

17 bin civarında Türk yaşıyor Dubai'de. Türk çayını ve Türk çalışanların misafirperverliğini hiçbir şeye değişmem. Bir başka anım yeni açılan Blue Waters alışveriş merkezinde gerçekleşti. Birçok yeme - içme seçeneği varken insanların sıraya girdiği muhabbetin de gırla olduğu 2 stand dikkat çekiyordu. Tabii ki tatlı diliyle turistleri yakalamış bizim Türk satıcılardı bunlar. Biri közde mısır-kestaneci bir diğeri ise Maraş dondurmacısıydı. Bayılıyorum valla biz bu Türklerin her işin altından kalkmasına…

<p>Manavgat'taki yangına müdahale hız kesmeden sürüyor. 24 TV yangınlarda kritik rol oynayan yangın

Orman yangınlarında 7. gün havadan görüntülendi

Orman yangınlarında yaralanan hayvanlar tedavi ediliyor

Uluabat Gölü, yeşile büründü

Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Suver, Van'da incelemelerini sürdürüyor