• $9,262
  • €10,7921
  • 526.391
  • 1409.56
13 Eylül 2019 Cuma

Karadağ bizi çağırıyor

Hafta sonumu vizesiz kardeş ülkelerimizden Karadağ'da geçirdim. Başkent Podgorica'ya indik fakat tatilimiz için deniz kenarı bir şehir tercih etmiştik. Plajlarıyla ünlü Budva şehrinde yaz sezonu daha kapanmamışken bizde son yaz tatili için buradaydık. Şehir, lüks ve gizemli tek bir otelin bulunduğu Sveti Stevan yarımadasına sahip. David Beckham, George Clooney, Madonna gibi dünya starlarının favori otellerinden biri burası. Tour Collection'ın düzenlediği bu geziyle Karadağ'a ikinci gelişimdi oldu. Önceki yazılarımda tarihi ve turistik yerlerini bulabilirsiniz. Bu sefer ise daha çok trendlerine yer vereyim yazımda istiyorum.

MUHTEŞEM YÜZYIL RÜZGARI

Bilmiyorum okuyarak ne kadar kafanızda canlandırabilirsiniz fakat bir ülke hayal edin giyim-kuşam, yeme-içme gibi önemli ticari sektörlerine yön veren en önemli faktör sadece bir televizyon dizisi. Bu dizi kendi yerel dizileri bile değil. Bizim Süleymanlı Hürremli "Muhteşem Yüzyıl". Tüm Karadağ halkı kadını erkeği, yaşlısı çocuğu, çılgın bir Muhteşem Yüzyıl fanı olmuş durumda. 3 kanalda birden aynı dizi yayınlanıyor olacak iş değil. Bu etkileşimi fark eden bazı kurnaz yatırımcılarda türlü türlü tasarımlar çıkarmış. Mesela tüm erkeklerin ayağında garip plastikimsi takunyalar var. Süleyman terliği diye Karadağ pazarına bir Çinli sürmüş bu terlikleri ve kapış kapış satılıyor. Birde Süleyman tatlısı diye bir tatlı icat edilmiş ama bizim Osmanlı Mutfağı ile uzaktan yakından alakası yok tatlının... Bizim Meryem Uzerli de bu kadar kitleleri sürükleyen bir diziyi elinin tersiyle ittiğine yansın bence.

ÖYLE BİR MARİNA Kİ

Budva'dan sonra popüler şehirlerin başında köklü bir tarihe sahip Kotor şehri geliyor. Sevimli deniz kenarı kasabası görmek isteyenler muhakkak Perast'a uğramalı. Karadağ'ın göz bebeği ise Tivat. İlk gittiğimde adını bile duymadığım bu şehir öyle bir yükseliş ve gelişim göstermiş ki şu an Tivat'dan gerisi yalan deniyor. Porto Montenegro adında bir marina yapılmış bizim Yalıkavak Marina ve Monaco Marina arası bir yapı. Mütevazı hayatlara ev sahipliği yapan bir ülke için fazla şaşaalı fazla iddialı. Devasa teknelerin bağlı olduğu marinada dünya markalarının mağazaları ve şık restoranları bulunuyor. Ben şahsen pek bir etkilendim. Tivat şehri öyle hızlı değerleniyormuş ki ciddi bir emlak piyasası oluşmuş. Yatırım için bizim Türkler de buradaki emlakçıların kapısının aşındırıyormuş.

<p>Şişli Ermeni Kabristanındaki anmaya Akşam Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Mustafa Kartoğlu ve Kült

Markar Esayan'a vefa... 'Bugüne kadar geri adım atmadı, Markar yalnız değildir'

Fenerbahçe, Trabzon'a ayak bastı

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (16 Ekim 2021)

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Angela Merkel ortak basın toplantısı düzenledi