• $18,097
  • €18,2545
  • 1020.24
  • 3020.01
7 Mayıs 2021 Cuma

Kapama nasıl başladı? Nasıl gidiyor?

Pandemi başından beri uygulanan en uzun karantina dönemini yaşıyoruz. 4 milyona yakın izin kağıdı alınmış olsa dahi bayram itibarıyla üretim yapan yerlerin çalışanlarının izinleri de geçersiz olacak ve tam anlamıyla kapama o zaman başlayacak diye düşünüyorum. En çok tartışılan mevzuların başında ise marketlerde satışa açık birçok ürünün satışının yasaklanması ve sadece temel ihtiyaçların satışına izin verilmesi. Bunun yapılma nedenide kapanma ile beraber kepenk indiren küçük esnafa haksızlık yapılmaması ve haksız rekabete engel olmak. Tabii bu durum biz tüketici tarafını bir nebze mağdur etti ve çoğunluk internet alışverişine yöneldi. Pandemi başından beri rekor üstüne rekor kıran internet alışverişi bu hafta hem market kısıtlamaları hem de Anneler Günü ile kendi rekorunu kırmaya hazırlanıyor.

5 MİLYARLIK ANNELER GÜNÜ ALIŞVERİŞİ

9 Mayıs Pazar günü kutlanacak olan Anneler Günü için bu hafta online platformlardan yaklaşık 5 milyar TL'lik alışveriş yapılması bekleniyor. Pandemi başından beri internet alışverişi yapan kişilerin ortalama sepet tutarı 200 TL iken bu hafta sepet tutarı ortalama 300 TL'ye yükselmiş. Marketlerin hediyelik eşya satışına kapatılmasıyla erken davrananlar online siparişini verdi büyük çoğunluk ise çiçekçilerin telefon hatlarını kitledi. Pazar günü teslim edilecek çiçek sayısına kuryeler yetişemeyecek ve siparişler cuma-cumartesiye kaydırılıyor. Ben de çiçeğimi riske atamadım ve hafta başında anneciğime verdim.

HEDİYE SEÇİMLERİNDE PANDEMİ ETKENİ

Kapama ve pandemi süreçlerinde evde vakit geçirebilmek adına ilgi alanlarımız evrildi ve evde yapılabilecek hobilerimize yöneldik. En yaygın uğraşlar ise seraya çevrilen teras ve bahçeler, maket yapımları ve mutfak üretimleri olmuş. Bunu baz alarak annelere alınan giyim-kuşam,aksesuar hediyeleri bu sene yerini pratik mutfak gereçleri ve ev-balkon dekorasyon objelerine bırakmış durumda. İnternet alışverişinin bu denli arttığı bir süreçte online dolandırıcılıkta o denli artmış durumda. Lütfen referans almadan iyi araştırmadan her satıcıya güvenmeyiniz. Başta kendi annem Ülker Gürsoy'un ve tüm annelerimizin şimdiden günü kutlu olsun siz bizim başımızın tacısınız her zaman...

<p>Agr Tur seyahat acentesi ve HIS Travel ortaklığı, özel taleplere göre şekillenen kişiye özel seya

QUALITA ile turizme yeni bir soluk geliyor

Tarihi Haydarpaşa Garı'nın restorasyonunda sona gelindi! Garın son hali görüntülendi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Zelenskiy ile bir araya geldi! işte görüşmeden kareler

Çağla Şıkel ile çocukları alışveriş turunda... Böyle poz verdi