• $13,4433
  • €15,27
  • 772.764
  • 1809.65
12 Kasım 2021 Cuma

İnsanlık nasıl evrilecek?

Nedense her zaman geleceğe, gelecekte bizi neler beklediğine, teknolojinin getireceklerine meraklıyımdır. Bundan 15 sene önce gelecekte insanların görüntüsünün nasıl olacağına dair, bazı bilim adamlarının yaptığı tahminleri okumuştum. Tahminler şu şekildeydi; insanların boy ortalaması 20 cm uzayacak, el-ayaklar büyüyecek, kellik ve köselik normalleşecek, insan, beyninin daha büyük bir oranını kullanmayı öğrenecek. Nereden geldin bu konuya diyecek olursanız, geçen gün yine bir başka haber sitesinde gelecekteki insan figürü tahminleri kaleme alınmıştı ve 15 sene içerisinde oluşan öngörülerdeki uçurum farkları kıyasladım.

BÜYÜK KAFA KÜÇÜK BEYİN

Günümüzden yapılan insan evrimi öngörüsü ise şu şekilde; eller küçülecek ve pençe şeklini alacak (fazla telefon ve tablet kullanımından ötürü), boy ortalaması tüm dünya genelinde kamburluğa bağlı olarak kısalacak, küresel ısınmaya bağlı olarak cilt kendini korumak için tüylenmeyi artıracak, en önemlisi ise çok fazla radyasyon içerisinde yaşadığımızdan ötürü zamanla beynimizi bu zararlı sinyallerden korumak için kafatası 3-4 kat daha kalınlaşacak (şu izlediğimiz uzaylı filmlerindeki uzaylı kafası gibi) bu kalınlaşmaya bağlı olarak da daralan alanda beyin de küçülecek. Diyoruz ya robotlar nasıl insan beyninin yerine geçebilir diye işte insan beyni zamanla küçülecek ise yapay zekaya ihtiyaç bir o kadar artacak.

NE YAPIYORSUN TÜLİN?

Aslında çok hassas bir konu... İç yüzünü bilmeden kaleme almaya çekindim fakat bir o kadar da merakımı uyandırdı. Sevilen model, başarısı Türkiye sınırlarını aşmış Tülin Şahin ve kızının babasıyla aralarında olan soğuk savaştan bahsediyorum. Güzel modelin tatlı mı tatlı bir kızı oldu geçtiğimiz senelerde. Daha sonra eşi olarak bildiğimiz fakat resmi nikah yapmadığı kişiyle aralarındaki problemler gazetelere yansıdı. Şimdi ise bunu tekrar gündeme taşımamın nedeni çocuğun babasının Türk olmamasına rağmen annesi tarafından kendisine gösterilmeyen kızına Türkçe mektuplar yazdığı bir Instagram hesabı açmış olması. Şans eseri karşıma çıktı ve okuduklarım beni çok üzdü. Kızına sesini duyurmaya çalışan bir babanın paylaşımlarıydı bunlar. Dediğim gibi olayın iç yüzünü bilmeden yorum yapmak doğru değil fakat Tülin'in bu duruma sessiz kalması bana "Ne yapıyorsun Tülin?" dedirtti.

<p>Peki, Türk Devletleri Teşkilatı'nın hedefi ne? Erdoğan'ın Türkmenistan ziyareti teşkilat için yen

BAE ile yeni dönem... Mısır ve İsrail ile ilişkiler normalleşir mi?

2021'e damga vuran ''Yılın Fotoğrafları'' oylaması başladı

Ankara'ya mevsimin ilk karı yağdı

Yunus polislerinin zorlu eğitiminden kareler