• $13,5958
  • €15,3193
  • 778.401
  • 1981.04
5 Kasım 2021 Cuma

Facebook neden META oldu?

İlgimi çeken bir konu ile yazıma başlamak istiyorum. Sosyal medyanın en büyük krallığı olarak tabir edebileceğim Facebook grubu isim değişikliğine giderek şirket adını META olarak değiştirdi ve beraberinde birçok spekülasyonu getirdi. Şahsi verilerin çalınması skandallarıyla gündemde olan Facebook grubunun yeni hamlesi akılları iyice karıştırdı. Grubun kurucusu Mark Zuckerberg'in isim değişikliği hakkındaki açıklaması artık grubun sadece bir sosyal medya mecrasından ibaret değil sanal gerçeklik üzerine yaptıkları çalışmalarla farklı bir boyut kazandığından ötürü, onları daha iyi anlatacak bir isim seçtikleri üzerineydi. Fakat eleştirmenler DATA, kelimesinden esinlenerek verilmiş META isminin, kişilerin datalarının çalınmasın bir açık kapısı olduğu yönünde...

LİNET YİNE GÜNDEMDE

Çıktığı bir sahnede ön sırada oturan seyircilerinden Aslı Şen ve masasına selam vermediği gerekçesiyle Aslı Hanım tarafından topa tutulan daha sonra Aslı Hanım'ın özür dilemesiyle son bulan bir polemik yaşamıştı sanatçı Linet. Bu hafta ise yine farklı bir konu ile gündemdeydi. Vatandaşı olduğu İsrail'i temsil etmek amacıyla Eurovision'a katılmayı hedefleyen şarkıcı, ilk olarak İsrail televizyonlarının sevilen programı X Factor'e katıldı ve sergilediği performansla jüri ve seyircileri mest etti. Tabii bizim vatandaşımız hemen ikiye bölündü. Türk olarak başka bir ülkeyi temsil etmesi bazı takipçileri tarafından eleştirildi kimisi ise bizi orada da temsil ettiğini savunarak sanatçıyı alkışladı. X Factor yarışmasındaki performansı ve sahne duruşu benim çok hoşuma gitti. Hangi ülkede olduğu fark etmez bence sanatını farklı mecralarda gösteriyor oluşu takdir edilesi.

KOSTÜMLÜ BAYRAM POLEMİĞİ

Kostümlere, cadı ve zombi suratlarına doyduğumuz bir haftayı geride bıraktık. Tüm Dünya'da yavaş yavaş ülkemizde de Ekim ayının sembolü haline gelmiş Cadılar Bayramı'ndan bahsediyorum. Köşemde daha önceleri sıkça bu bayramdan, neden ve nasıl kutlandığından bahsettim geçmiş yazılarımdan ulaşabilirsiniz. Aslında pagan ve hristiyan kökenlerine dayansa da günümüzde herhangi bir dini temsil etmeyen seküler bir kutlama. Maksat eğlence. Kostüm giyip kılık değiştirmek ve renkli fotoğraflar ortaya çıkarmak için bir bahane de diyebilirim. Türkiye'de en azından kutlama nedeni bu. Geçtiğimiz senelere oranla Cadılar Bayramı kutlama polemikleri azalsa da yine örnekleri bu sene de yaşandı. Mağdur ünlülerden biri Zeynep Demirel'di. Cadılar Bayramı kutlaması bazı takipçileri tarafından eleştirilen Zeynep Hanım sert bir cevapla kendini savundu. 'Birbirimizin hayatına karışmayı bırakamadık bir türlü yahu' bu da benim yorumum.

<p> </p>

Muhalefet yatırıma neden karşı?

AFAD'dan Afganistan'daki ihtiyaç sahibi 2 bin aileye gıda yardımı

Antalya'yı fırtına vurdu! Dev dalgalar oluştu, ağaçlar devrildi

1,5 ton skunk ele geçirildi