• $9,5382
  • €11,143
  • 551.945
  • 1522.04
23 Temmuz 2021 Cuma

Ege'ye istila var

Herkesin Kurban Bayramı'nı kutlayarak yazıma başlamak istiyorum. Pandemi itibarıyla nispeten daha samimi daha kucaklaşmalı bir bayram geçiriyoruz. Çoğunluk ise bayram fırsatını bayramlaşma yerine tatil olarak değerlendirdi. Kimseyi eleştirecek durumda değilim çünkü 2 seneye yakın evlerimizde tatil-deniz-güneşten uzak, sağlığımızdan tedirgin geçirdik çoğumuz. Medyadan takip etmişsinizdir bu seferde tatilcilerin akını yazlık bölgelere fazla geldi. Özellikle Bodrum ve Çeşme'ye giden kişi sayısı milyonlara ulaştı. Bu bölgelerin alt yapısı bu kadar kişiyi barındırmaya yeterli olmadığından sıkça elektrik ve su kesintileri meydana gelmiş. İşin korkutucu kısmı bu bölgelerde hastane ve sağlık ocakları da kapasite olarak bu kişi sayılarına yeterli değil.

BUZLAR ZEHİRLİYOR MU?

Altyapı yetersizliklerinin yanı sıra Ege'de tatil yapanların başka bir şikayeti var. Bu şikayet kısa sürede sosyal medyada da hızla yayıldı. Çeşme ve Bodrum'da tatil yapanlar bazı plaj ve restoranlarda kullanılan buzların kirli su ile üretildiğini ve içeceklerinde bu buzları kullananların ateşlenme ve zehirlenme belirtileriyle hastanelere akın ettiğini söylüyor. Hedef gösterilen mekanlar, buzların güvenli bir şekilde buz üreten tesislerden satın alındığını gösteren belgelerini paylaştı. Tabii ki emin olmadan bir mekanı hedef almak ve zan altında bırakmak çok yanlış. Doğru olan bir şey var ki korona ile savaşımız hâlâ devam ederken yine bu kadar kalabalık içinde bulunmak farklı virütik salgınlara neden oluyor. Tedbiri elden bırakmamakta fayda var.

İSTANBUL'DA DURUMLAR

Ben bayramı kalabalıktan uzak İstanbul'da geçirenlerdenim. İstanbul'daki durumları ve gözlemlerimi iletecek olursam ciddi bir turist patlaması yaşıyoruz. Turizmin canlanması güzel ama korona açısından umarım tehlike teşkil etmiyordur bu durum. Arap, Azerbaycan ve Rus turistler ağırlıklı olarak İstanbul'u tercih edenler arasında. Şehirde kalan Türkler ise soluğu Şile-Kilyos-Kumburgaz plajlarında almış. Medyaya düşen Şile sahili görüntüleri şaşırtıcıydı, iğne atsan yere düşmez... Kendimi yineliyorum hepimiz o kadar sıkılıp bunaldık ki bu sahillere yapılan akını asla yadırgamıyorum fakat Şile'den gelen boğulma haberleri hepimizi çok üzdü. Şu an için bir süre Şile'de denize girmek maalesef yasaklandı.

<p>28 Şubat zihniyetinin Türkiye'ye  yaşattıklarını hatırlattı. Ayrımcılığın nefret suçu olduğunu vu

“O günler hala hafızamızda”

Kahramanmaraş'ın cips tarhanası Avrupa ülkelerine ihraç ediliyor

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, Şuşa'da Cıdır Ovası'nda şehitler için dua etti

İnkaya kazıları Paleolitik dönem insanlarının göçlerine ışık tutacak