• $8,8689
  • €10,474
  • 499.049
  • 1384.68
6 Ağustos 2021 Cuma

Canımız yanıyor

Çağla Gürsoy
Çağla Gürsoy

Geçtiğimiz hafta köşe yazımı yazarken Tuğba Özay'ın yardım çığlıklarını da konu ederek Manavgat'ta yaşanan yangın felaketini konu etmiştim. Tuğba Hanım sağ olsun çığlıklarının ardından soluğu güle oynaya katıldığı bir açılış töreninde aldı, tabii o ayrı bir konu. Manavgat yangınına üzüntümü dile getirirken Fethiye'deydim. Daha yazım yayınlanmadan Marmaris alevler içinde kaldı ve Fethiye'den gözüken dumanlar durumun ciddiyetini adeta yüzüme çarptı. Alevler, Bodrum başta olmak üzere neredeyse ülkemizin tüm güneyini sardı. Yanan bölgelerden gelen görüntüler kahrediciydi.

İYİ Kİ VARSINIZ

Yardım çığlıkları, yangınla burun buruna gelen vatandaşlarımız ve hayvanlarımız, yazarken bile gözyaşlarıma hâkim olmakta zorlanıyorum. Biz Türk'ler olarak o kadar çabuk kenetlenip tek yumruk oluyoruz ki vatandaşımla gurur duymamak elde değil. Yardım dernekleri bir yana sivil toplum canla başla hem maddi hem manevi hem de fiziken desteğini gösterdi. Türkiye'nin yaşadığı felakete başta Azerbaycan olmak üzere kayıtsız kalmayan ülkelerin yardımları da unutulmaz.

FIRSATÇILAR YİNE SAHADA

Beni en çok çileden çıkaran bu süreçte herkes afet bölgelerine yardım taşımaya çalışırken ihtiyaç dahilinde olan ürün satıcılarının fırsatçılığı. Yanmaz eldiven, pantolon, pilli fener ve en önemlisi de yangın söndürücü topların bir anda karaborsaya düşmesi ve akıl almaz fiyatlara satılmaya çalışılması kan dondurucu. İnsanlar bütçeleri yettiğince ihtiyaç listesindeki bu ürünleri temin etmeye çalışırken, fiyatları yukarı çeken zihniyeti ve vicdanı kınıyorum. Fazlada söyleyecek söz bulamıyorum. Ülkece deyim yerindeyse cehennem gibi günler yaşıyoruz. Benim tek temennim en kısa sürede tüm yangınların kontrol altına alınması ve afet bölgesindeki vatandaşlarımızın mağduriyetinin giderilmesi. Yangın felaketinde kayıp yaşayan tüm ailelere başsağlığı diliyorum.

<div><p></p><p><span style='font-size: 1.6rem;'>Antalya'nın Manavgat ilçesinde tur otobüsü ile otomo

Antalya'nın Manavgat ilçesinde tur otobüsü ile otomobil çarpıştı. 2 kişi yaralandı

Biber kurutma mesaisi köyü adeta kırmızıya boyuyor

Sahili kaplayan su sümbülleri temizleniyor

Tescilli kayısı çekirdeğinden kurabiyeler damakları tatlandırıyor