• $17,9605
  • €18,4837
  • 1033.74
  • 2892.12
21 Mayıs 2021 Cuma

Bayramın ardından

Özellikle evde kapalıyken zaman ne kadar hızlı geçiyor farkettiniz mi? 'Pandemide hızlı zaman' algısının bilimsel bir açıklaması var aslında detaylı bir şekilde anlatmıştım eski yazılarımda... Kaçıranlarınız için, bilimadamları karantina halinde zamanın su gibi akıp geçmesini şu şekilde açıklıyor; insanın geçirdiği her gün bir önceki ile yüksek oranda benzerlik gösteriyorsa, 5 duyusuna farklı gelen çok fazla olay yaşanmıyorsa birbirine benzeyen bugünleri hafıza depolamaya almıyor. Aman dünde bugünün aynısıydı o zaman hiç hafızada boşuna yer kaplamayayım gibi bir sistem. Bayram ve bayramı kapsayan kapama süreci birçoğumuz için bu nedenle bir hayli hızlı geçmiştir, tabii bu teşhisim evde kapalı olanlar için. Bir de seyahat yasağına rağmen güney bölgelerde tatil yapanlar vardı. Bu çifte standart gerçekten can sıkıcıydı.

NORMALLEŞMEDE İLK ADIM

17 günlük kapama ardından normalleşmenin ilk adımı olarak ramazandan önceki döneme geri döndük. Henüz sosyalleşmeye hazır değiliz vaka sayılarında ciddi bir düşüş var ama hâlâ görmek istediğimiz tabloda değiliz. O nedenle restoran ve kafelerin açılışı için 1 Haziran'ı bekliyoruz. Fransa ciddi bir karantina sürecini geride bırakarak 19 Mayıs itibarıyla tüm kafe ve restoranlarını açtı. Biz yine arada açıldık kapandık onlar neredeyse 1 senedir ful kapamadaydı. Cumhurbaşkanı Macron'da Instagram hesabı üzerinden bir kafede kahve içerken ki fotoğrafını paylaşarak Fransız vatandaşları sosyalleşmeleri için cesaretlendirdi. Bakalım sosyal hayata geri dönüş vaka sayılarında artışa neden olacak mı?

NE ÇEKTİN BE ŞEVVAL!

Vallahi kızı Türkiye güzeli olduğuna pişman ettik. Şevval Şahin'den bahsediyorum. Çok kendini ortalara atmayan kendi halinde naif bir kız imajı var benim gözümde fakat polemiklere girmek istemese de her hafta kendini başka bir polemik konusu içerisinde buluyor. İstiklal Marşı'nı bilmemesiyle eleştiri oklarından uzun bir süre kurtulamayacağa benziyor. Polemik denince de akla gelen ilk isim Demet Akalın. Özellikle bu pandemi döneminde işsiz kalmak ona hiç yaramadı sanırım, sataşmadığı isim kalmadı. Son olarak kainat güzeli seçilen Meksikalı Andrea Meza ile bizim güzelimiz Şevval Şahin'in kıyaslandığı bir haberde polemik başlattı. Meksikalı güzel uzun senelerdir bize dayatılan sıfır beden algısını kıran bir kadın, Şevval ise gerçek anlamda bir sıfır beden model. Demet Akalın da Şevval'in beğenilecek bir yanı olmadığı manasına gelen bir yorum yapmış habere. Güzellik göreceli bir kavram önemli olan kişinin kendini hangi kiloda iyi hissettiği ama Demet Akalın gibiler hemcinslerinin bir açığını bulup oradan vurmayı bırakmıyor. Üzücü...

...

<p> </p>

6'lı masa paralel bir YSK mı oluşturdu?

Sanki o değil bir başkası! Feride Hilal Akın'ın yaptırdığı estetik yok artık dedirtiyor

Stranger Things'in yıldızı Millie Bobby Brown sitem etti: Benim neyimden nefret ediyorlar?

'Şimdi Beşir düşünsün!' Aşk-ı Memnu'nun Cemile'si Pelin Ermiş'e kim 40 yaşında der ki...