• $32,8542
  • €35,3822
  • 2494.36
  • 10704
23 Eylül 2022 Cuma

Avrupa'da yeni kesinti dönemi

Fransa-Almanya arası geçirdiğim bu 1 haftanın sonunda kendi gözlerimle de şahit oldum ki Avrupa'da yeni bir dönem başlıyor. Uzun süredir enerji tasarrufu konusunda büyük adımlar atan Avrupa ülkeleri işi bir üst boyuta taşımış durumda. Geri dönüşüm konusunda en büyük hamle ilk olarak tekstil sektöründe atıldı. Çevre kirliliğine büyük ölçüde neden olan ve çok fazla plastik, kimyasal kullanılan sektör hızlı adımlarla organik üretime geçiş yapıyor. Paris'te olduğum sürede fark ettim ki dünyaca ünlü birçok markanın vitrin tasarımları, markanın organik üretime geçtiğini işaret ediyor. Fransa'da gündem olan bir başka konu ise ısı yalıtımı... Gaz tüketimini azaltmak için ev ve iş yerleri elektrikli ısıtmaya geçiş yapıyor ve ısı yalıtımı için eski tip pencerelerin yeni ısı koruyucu pencerelere çevrilmesi zorunluluğu getiriliyor. Bu değişim maliyeti için devlet her haneye ödeme desteği sağlıyor.

"BİRLİKTE DUŞ ALIN" SÖYLEMİ GERÇEK Mİ?

Almanya Frankfurt'a geçen sene geldiğimde gece boyunca tarihi binaların, gökdelenlerin ve anıtsal eserlerin ışıklandırmaları gözlerimi kamaştırmıştı. Bu gelişimde ise sokakların karanlığı ilgimi çekti. Akşam 8'den sonra elektrik tasarrufu için mağazalar, anıtlar ve binaların ışıkları söndürülüyor. Rusya'dan gelen doğalgaz akımının sekteye uğraması ile de hastaneler dışındaki kamu binaları 19 dereceye kadar ısıtılabilecek ve koridor, fuaye alanlarında ısıtma tamamen kapatılacak. Hollanda ve İsviçre ise ciddi bir su sıkıntısı içerisinde olduğunu belirterek havuz dolduran ve araba yıkayan vatandaşları tedbirli olmaya davet etti. İsviçre enerji bakanının su tasarrufu için "Beraber duş alın!" Önerisi de şaka değil gerçek. İsviçre enerji ve su tasarrufu yapmayanlara önce para sonra hapis cezası verecek. Yakında dizel araçların tamamen üretimden kalkacağı ve vatandaşı elektrikli araçlara yönlendirmek için park yerlerinin ücretsiz olması gibi birçok avantaj sağlanacağı söyleniyor. Bu arada Frankfurt Belediye Başkanı'nın bir konuşmasında benzinli ve dizel otomobillerin çevreye olan zararını konu etmesiyle uzun senelerdir Frankfurt'ta gerçekleşen ve şehrin büyük bir gelir kaynağı olan otomobil fuarları tepki olarak fuar şehrini değiştirmiş.

İRANLI KADINLARIN YANINDAYIZ

İran'da 22 yaşındaki Mahsa Amini'nin baş örtüsü kurallarına uymadığı gerekçesiyle ahlak polisi tarafından dövülerek öldürülmesi tüm Dünya'da büyük yankı uyandırdı. Her ülkenin kendine özgü kuralları var elbet lakin cezanın dövülerek öldürülmek olduğu bir kuralı biz Dünya kadınları kabul etmiyoruz. İranlı kadınlar olaya tepki olarak saçlarını kesip sosyal medyada paylaşıyor, meydanlarda toplanarak eşarplarını ateşte yakıyor. Görüntülerin tüm Dünya'dan tepki almasıyla İran hükümeti sosyal medya erişimine yasak getirdi. Mahsa'yı kurtarabilmek için artık çok geç ama belki onun gidişi bir devrime öncülük edecektir...

<p>Olay, Battalgazi ilçesi Başharık Mahallesi'nde meydana geldi. Edinilen bilgilere göre, Toprak sok

Havalandırma boşluğuna düşen kuş kurtarıldı

Dünya mirası Nemrut bayramda ziyaretçi akınına uğradı

Etiyopya'da müzedeki dev kaplumbağa görenleri şaşırtıyor!

Dünya bizimkileri konuşuyor! ''Türkler mücevherine güvendi''