• $16,192
  • €17,4658
  • 965.283
  • 2438.84
9 Nisan 2021 Cuma

Akıllı telefon harcamaları rekorda

Pandemiyle beraber o kadar çok alışkanlığımız değişti ki bunları farklı konu başlıklarımda sıkça kaleme aldım. İlgimi çeken bir konu olduğundan sıkça koronadan sonraki yeni hayatımızda ve normalleşme sürecinde hayatımızdaki değişimleri araştırmaya devam ediyorum. Bu hafta ilgimi çeken bir yazı okudum. Pandemi ile iyice dijitalleşen hayatımızın merkezi ne bilgisayarlar ne tabletler şüphesiz akıllı telefonlar oldu. Birçok aile gerek gündem gelişmelerini takip etmek, gerek eğlenceyi sosyal medyada aramak gerekse çocukların dijital eğitim süreci için şartlarını zorlayarak akıllı telefon satın aldı. Hatta 2. el akıllı telefon piyasası en talepkar dönemini yaşıyor.

OLAY TELEFON ALMAKLA BİTMİYOR

Geçen haftanın gündemi Demet Akalın'ın kızı Hira'nin Tiktok uygulaması üzerinden 7 bin TL'lik harcama yapması ve Akalın'ın duruma tepkisiydi. Akalın, TikTok uygulamasının kapatılmasını talep etmişti benim konu hakkındaki yorumum ise içinde harcama olmayan uygulama neredeyse hiç kalmadı burada görev ebeveynlere düşüyor demek oldu. Evet artık akıllı telefonlara indirdiğimiz her uygulama kısıtlı kullanım hakkı veriyor ve kullanımın devamı için kredi kartı bilgilerinizi talep ederek ödeme alıyor. Şu an Türkiye'de bu uygulama içi harcamalar rekor seviyeye ulaşmış. Bakın bu harcamalara online alışveriş siteleri dahil değil. Sosyal medya platformları, çocuk oyunları ve fotoğraf düzenleme uygulamaları bu harcamalarda başı çekiyor.

BİR DE AKSESUVARLAR VAR

Cep telefonları zaten uzun senelerdir elimizden düşmez halde. Pandemi ile beraber deyim yerindeyse bir uzvumuz haline geldi. Durum böyle olunca telefonları kişiselleştirmek ve güvenliğini artırmak için harcanan tutarlarda rekor seviyede. Bunların başında telefon kılıfları geliyor buna bağlı olarak telefon aksesuarı üreten markaların sayısı da gün geçtikçe artıyor. Kişilerin hediye seçimleri arasında da maske, kolonya,dezenfektan ile beraber telefon aksesuarları ve laptop-tablet kılıfları var artık. Kılıflardan sonra ise en fazla harcama yapılan aksesuar ekran koruma camları olmuş.

<p class='MsoNormal'>Arkadaşımız Ahmet  Arı İstanbul Atatürk Havalimanı Millet Bahçesi'ndeki son haz

85 MİLYONUN BAHÇESİNDE HAZIRLIKLAR TAMAM

7 bin yıllık buğday Diyarbakır'da boy gösterdi! Çiftçiler 'Buğday sorunu kalmayacak' dedi

Lamborghini Sian FKP 37 modeli İstanbul'da! LEGO'ları kullanarak yaptılar

Azerbaycan'da TEKNOFEST heyecanı! Başkan Erdoğan festivalde konuşma yaptı