• $28,9471
  • €31,82
  • 1901.88
  • 8009.33
1 Ocak 2021 Cuma

2021'e girerken 2020 analizi

Zorlu bir seneyi geride bırakıyoruz. İspanyol gribinden sonra 100 yılda bir yaşanan pandemi ve salgın 2020’yi vurdu.Tüm hayatımız kökten değişti. Sosyal medyada en çok paylaşılan dilek ve istek ‘2020’nin bitmesi’ yönünde oldu. Yangınlar, depremler gibi yaşanan doğal afetlerin ardı arkası kesilmedi, Amerika’da başlayan ırkçılık protestoları Avrupa’ya yayıldı. Tüm dünyanın heyecanla beklediği ABD başkan seçimleri ortalığı karıştırdı. Bunların yanı sıra kardeş vatan Azerbaycan’ın Karabağ zaferine sevindik lakin yitip giden canlar ve 2020’de hâlâ bir yerlerde savaş olması hepimizi derinden üzdü. Evet, 2020 kadar olaylı ve karanlık bir sene daha önce yaşamamıştık. Gelelim 2021’e dair neler bekliyoruz ona bir göz atalım. Yapılan anket ve analizleri araştırdım ve sonuçları sizinle paylaşacağım.

2021 HEDİYE ALIŞKANLIKLARI

Yeni yılda eşe, dosta, çocuğumuza hediye almak adettendir. Bu sene hepimizin ekonomisi ne kadar bozulsa da hediye ritüelinden kimse vazgeçmemiş görünüyor anket sonucuna göre. Hepimizin karamsar olduğu bu dönemde kendi bütçemize göre aldığımız hediyelerle etrafımızı sevindirmek yılbaşı adına önceliğimiz olmuş. Büyük bir çoğunluk hediyelerini online almış. Artık genci yaşlısı bu internetten alışveriş olayına iyice ısındı anlaşılan. ‘Kara Cuma’ indirim festivalinden sonra online en çok alışveriş yapılan ay Aralık olmuş çünkü. Bu arada 2020’de online alışveriş sitelerine 10 milyona yakın yeni kredi kartı eklenmiş. 90 milyona yakın da işlem yapılmış. Bunlar çok ciddi rakamlar değil mi? Gelelim en çok ne satın alınmış hediye olarak... Eskiden şirketler kuru yemiş, çikolata ile yılbaşı hediye paketleri düzenlerken bu sene marka logosunun basılı olduğu maskeler, kolonyalar ve dezenfektanlar tercih edilmiş. Bireysel hediyelerin başında da yine bu 3 grup yer alıyor. Onun yanı sıra evde sıkılmış çocuklara en çok oyuncak hediye alınmış. Kıyafet alışverişi epeyce düşmüş geçen senelere göre. Kıyafetin yerini ev tekstili, nevresimler, yatak-masa örtüleri ve havlular almış.

2021’DEN UMUTLU MUYUZ?

Ankete katılan çoğunluk aşının bulunmasını neden göstererek 2021’e dair çok daha umutlu olduğunu ve daha güzel bir sene olacağına dair inançlı olduğunu söylemiş. (Ben de bu grup içerisindeyim.) Lakin ekonomik nedenlerden dolayı 2021’i aynı zorlukla geçireceğini düşünenler de var. ’Toparlanmak kolay olmayacak’ demiş kimisi de. 2020’de edindiğimiz sosyal mesafe,hijyen ve maske kullanımını yeni senede de bırakmayacağını söylüyor çoğunluk. Tatil planlarını da 1 sene daha ertelemeyi düşünüyorlar. Koronanın üzerimizde bıraktığı korku ve endişe kolay kolay silinmeyeceğe benziyor. Buna hak vermemek de mümkün değil. Umarım tüm insanlık namına çok daha güzel,umut dolu ve sağlıklı bir sene geçireceğiz. Herkese iyi seneler diliyorum.

<p></p><p>Çanakkale'nin Yenice ilçesinde sağanak nedeniyle İncesu ve Başaklar derelerinin taşması so

Çanakkale'de şiddetli yağışlar nedeniyle dereler taştı

Sağanak nedeniyle araçlar sürüklendi, iş yerlerini su bastı

BM Genel Merkezi'nde Filistin sergisi açıldı

İşgal altındaki Gazze'de yaşam dramı