• $16,1085
  • €17,332
  • 966.725
  • 2375
18 Nisan 2012 Çarşamba

Zorunlu savunma

İrem Barutçu imzalı 'Dost Kemal Ilıcak' adlı kitabı okuduk. Öcal Uluç Büyüğümüzün dediği gibi, 'İçinde gerçek Tercüman'cı pek az'. Fotoğrafların hiçbirinde yer almamamız doğal. Çünkü bu konuda hiç merakımız olmadı. Hala da yok. Bir örnek verirsek Yankı'nın genel yayın müdürü idik. Muhteşem yıldönümü düzenledik. Bırakın pastanın kesilmesi anını, yakınında bile fotoğrafımız yok. Kemal Bey resimlere baktı ve 'Yahu yine saklanmışsın' dedi. Birkaç Demirel'li ve bir iki tane Kenan Evren'li mevcut. Bolca olanlar futbol maçlarından. Basın Turnuvası'nda kanlı-bıçaklı olduğumuz Cumhuriyet Gazetesi'ni 3-1 yendiğimiz günden epey anı mevcut. Kemal Ilıcak'ın hep iyi yıllarının anlatılması dikkatimizi çekti. Arkasından övgü yağdıranlar, batış günlerinde kendilerini çoktan sağlama almışlardı. Ne acıdır ki, merhumu Aşiyan'a gömme hazırlığı yapanları engelleyen bizdik. Onlara 'Annemin yanına defnedin' vasiyetini hatırlatıp, hatta bastırıp doğru olanı gerçekleştirdik. Bu konuda Mehmet Ali Ilıcak şahittir. Çalışmanın bir tek sayfasında adımız geçmekte. Güneş'e gidişimiz. Bizim için yazılanlar ise hayal ötesi. 'Ceketimizi aldık, geldik. Geri dönmeyiz' lafı tamamen yalan. Bu konuyu daha fazla eşeleme peşinde değiliz. Kemal Bey'in vefatından sonra, mahkemeye verip alacaklarını tahsil edenlerden olmadık. Kıdem tazminatımızı helal ettik. Oğlu Amerika'dan dönene kadar da her vefat günü kabrine gidip, dua okuduk. Sebebi çok basitti; 'Bir patronla değil, altın kalpli ağabeyle çalışmıştık'. Ruhu şad olsun.
***
Beşiktaş iyi değildi ama yenilgisinde Hüseyin Göçek'in -Yardımcıları dahil- hiç mi katkısı yoktu? Bir Fenerbahçe maçında penaltı noktasında 'Çukur kazılmasına göz yuman' yine Göçek değil miydi? Her şeye rağmen profesyonel futbolcuların 'Sahadan atılma gösterisi'ni kabul etmemiz mümkün değil. Taraftara ayrı parantez açmak istiyoruz. Tüm tahriklere rağmen, yaptıklarına onay veremeyiz. Hele sahaya girmeyi asla kabul edemeyiz. Zararlı işlerde üstlerine yok. Bu yanlışlar devam ederse UEFA Ligi için ön eleme şansını dahi yakalamamız zor. Lütfen, soğukkanlı olalım.
...
Emre Belözoğlu olayı devam ediyor. Konuşmacılara bakıyoruz, giydikleri formaya göre yorum yapıyorlar. Bunca bilirkişi(!) arasında birine takıldık; 'Ercan Saatçi'. Öyle bir beraat kararı verdi ki, güldük. Bize, Metin Özülkü ile kasete düştükleri düeti hatırlattı. Ercan'a tavsiyemiz, böylesi çetrefelli konularda ağzını hiç açmaması.
...
NTV Spor'da maç başlamadan çokça pizza reklamı izledik. 'Bol malzemeli, kenarları sarmısaklı' olan herkesin ağzını sulandırdı. Geçişlerde Rıdvan Dilmen'in konuşmasını yakaladık. Güntekin Onay'a 'Bize de geliyor değil mi' diye soruyordu.
***
Öğretmen atamalarındaki Vilayet Onayı'nın kaldırılmasına tepkiler hız kesmiyor. Her gün, hatta her saat birkaç mesaj alıyoruz. Feryat ortak. Hedefte Milli Eğitim Bakanı var; 'Ne olur il emri kaldırılmasın. Çoluk çocuğumuzdan ayırmayın'.
...
Şadan Kün'ün yazdıklarına cevap verdiğimizi sanıyoruz. Arif Yıldırım'a teşekkür ediyoruz. Görüşlerine de aynen katılıyoruz.

<p>Ezgi Aşık <span style='font-size: 1.6rem;'>soruyor, Doç. Dr. M</span>ehmet Yalçın Yılmaz <span st

İsveç, Stokholm Sendromu'ndan kurtulabilir mi?

Vahşi doğanın en acımasız canlıları! İşte korkutucu özellikleri

NASA tarih verdi! Dünya'ya doğru hızla yaklaşıyor

Sadece ormandaki malzemeleri kullanarak yaptı! Her anını kaydetti