• $15,884
  • €16,8175
  • 942.792
  • 2388.01
19 Temmuz 2011 Salı

'Zor zenaat

Merhum Ahmet Kabaklı köşe yazarlığı için 'Zor zenaat' derdi. Dünya tatlısı Hocamızın çok ender sinirlendiğini görürdük. Genelde, buna okurları sebep olurdu. Hani 'Cuk oturdu' denen cinsten yazısına tepki alınca yanakları kızarırdı. 'Sinirlenme' dedikçe, nasibini alanlar arasına katılırdık. O günlerden bugünlere geldik, değişen bir şey yok. Tek tük de olsa aynı tepkileri alıyoruz. Sinirlendikçe aklımıza Kabaklı Hoca'yı getiriyoruz. Dün gelen mesajlar epey yoğundu. Genelde büyük bölümü olumluydu. Arada iğnelemeler yine vardı. Afet Limon 'Evlere ateş düşmüş, anneler-babalar evlatlarını kaybetmiş. Millet Fener'le Beşiktaş'ın derdinde. Gazeteler de aynı şekilde. İnanın, hayretle izliyorum' diyor. H.Ö. 87 Yaşında bir başka okurumuz. Bize, 'BJK, sütten çıkmış ak kaşık değildir' şeklinde yükleniyor. Yahu biz ne dedik ki? Bir sürü futbol e-postası arasında en aklı başında satırlar Engin Balim'in:
'Türk futbolu şike nedeniyle daima geleceğini kaybetti. Bugünkü durum aslında fırsat. Bir yıl futbol oynanmaz ama geleceğin başarılarının temelleri atılır'.
...
Fransa'dan Şadan Kün daha sağduyulu. Adnan Gündüz, tüm etkili ve yetkililere ateş püskürmekte. Dr. Başar Ergün, Bülent Özdemir, Mümine Sema Alpay, Mete Dinç ve Volkan Akay Kardeşimiz çözüm arayanlardan. Ortak noktaları 'Bölünmez bütünlük'.
...
Makine Mühendisi Ali Rıza Yalçın'ın övgülerinden uçtuk. Verdiği bir sürü örneği, çoktan unutmuştuk. Hatırlattı. Yaşar Usluer Dostumuzun 'Yazımızı okuyup, ağlamasına' sevinelim mi, üzülelim mi bilemiyoruz. Kanal-B'den Gürbüz Evren'in şu satırlarını ise sizlerle paylaşacağız:
'Sizi okumadan güne başlamak, çay ya da kahve içmeden başlamak gibi. Varlığınız bizlere güç katıyor. Allah size uzun ve sağlıklı ömür versin. Saygı ile'.
Arada Haber TÜRK'te, TV 8'de yer alıyoruz. Yeniçağ'da alıntı yapıyorlar. Telefonla demeç veriyoruz. İnanın bunların üstünde durmuyoruz. Ama, dört bir yandan gelen 'Gördün mü, okudun mu, duydun mu?' sorularıyla mutlu oluyoruz.
- - -
'Eğrisi Doğrusu' iki haftasını Prof. Dr. Cemal Kafadar'a ayırdı. Harvard Üniversitesi Tarih Bölümü üyesi bu değerli bilim adamının adını ilk kez Cumhurbaşkanlığı'nın 'Başarı Ödülü'nü aldığında duymuştuk. Taha Akyol sayesinde daha iyi tanıma imkanı bulduk. Adam 'Bilgi Deryası'. Karacaoğlanların, Köroğluların tek kişi olmadığını ortaya koydu. Yeniçerilerden yola çıkıp Mimar Sinan'ın da bir yeniçeri olduğunu belgeledi. Mihrimah Sultan'ın dergahlara yardımlarını anlattı. Hepsinden önemlisi 'Mezhep ötesi İslamiyet'in değerini vurguladı. Ahlat'ın Müslüman oluşunu anlattı. Eğrisi Doğrusu'nun en değerli konuklarından birini izledik. Ferhat Boratav'ın tarihçi olduğunu duyunca şaşırdık. Onu ayrıca kutluyoruz.
- - -
İstanbul Modern, Steve McCurry'nin 'Son Kodachrome Filmi' sergisini açıyor. Bu önemli etkinliği 3 Ağustos - 4 Eylül arasında izlemeniz mümkün. Bilimde bir çağın kapanışını kaçırmamalısınız. Çünkü, eski teknoloji artık sonlanmakta. Yeri geldi Ara Güler'e uzun ömür dileklerimizi yollayalım. Bilindiği gibi kendisi 'Son dinozorlardan'.

<p> </p>

“Havalimanı yıkılıyor” yalanı

Yavrusu için kendini feda etti! Vahşi doğanın acımasız yüzü

ABD 50 yıl sonra UFO'ları konuşmak için panel düzenledi

Doğu Karadeniz'in zorlu yolları havadan görüntülendi! Yolculuk yapmak cesaret ister