• $9,2456
  • €10,806
  • 531.195
  • 1432.8
12 Mart 2012 Pazartesi

'Zamanında karar'

Mithat Perin üstadımızla konuşuyoruz. Radyo açık. Çünkü haber zamanı. 'Ordu'nun hükümete muhtıra verdiği' ile giriş yapıldı. Perin Hocamız bir gün önce yazdığı yazının başlığını hatırlattı: 'Zamanında karar'. Başbakan Süleyman Demirel'e istifanın da önemini anlatmıştı. İşe bakın, aradan 24 saat geçmeden, bu öneri top tüfek desteğiyle gerçekleşti. Bunca yıl sonra 12 Mart Muhtırası'nın neler getirip, neler götürdüğünü daha iyi anlayabiliyoruz. Türkiye, Amerikalıların deyimiyle take-off
konumuna geçerken -Havalanırken- burunüstü çakılmıştı. Kimileri bunu Afyonkarahisar'da kurulma kararı verilen 'Haşhaş işleme fabrikası'na bağladılar. Washington, uyuşturucu ile mücadele için kararlılık gösterisi yapmıştı. Yani, TSK'ni sopa olarak kullanmıştı. Bazıları ise SSCB'den alınan 17 dev tesisin kredisine bağlamıştı.
...
Bize göre, durum biraz daha farklıydı. Düşünün her yıl satın alma gücü artan bir ülkeye dönüşmüştük. Enflasyon geriliyordu. Yani, Türkiye Ortadoğu'nun liderliğine oturuyordu. Beyaz Saray-Pentagon Hattı'nın geleneksel oyunu yeniden ısıtılmıştı; 'Ne yüzdürüyorlardı ne de suyun dibine indiriyorlardı'. En kötü yanlardan biri, 27 Mayıs'la başlayan ve taaa 27 Nisan'a kadar uzanan müdahaleler zincirinin devamlılığı elde tutuluyordu. Darbeler, ayaklanmalar ve muhtıralar hiç sonlanmadı. Peki bu zincir artık kırıldı mı? Vereceğimiz cevap tek kelime; 'İnşallah'. Bedi” Faik'in 'Pablo'nun Gülüşü' adlı öyküsü Güney Amerika kamuflajıyla Türkiye'yi anlatır. Finali ise şöyledir: 'En kötü demokrasi, en başarılı askeri yönetimden iyidir'.
***
Soru-Yorum'da Betul Mardin'i görünce, kaçırmadık. Cüneyt Özdemir de öyle davrandı. Ev sahibi gibi değil, az sorgulu programı tercih etti. Betul Ablamız ile karşılaşmamız 1970'lere dayanır. Asil Nadir'i medyamıza İstanbul Sheraton'da tanıştırmıştı. Muhteşem organizasyondu. Tek kusuru doğrudan ona sormuştuk: 'Karidesler hangi plastik fabrikasının?' Kızmayıp, cevap vermişti; 'Farkında değilim'. AB Halkla İlişkiler'deyken epey paslaşma yaşadık. Mardin Büyüğümüz ile en güzel anılarımız yurtdışı organizasyonlarıdır. Örneğin SAS'ın gezisinde Kopenhag'da ne içeceğimizi ona sormuştuk. O da Aqua Vita'yı-Hayat suyu- tavsiye etti. Danimarka'ya özel nefis bir içkiydi. Bu örnekleri çoğaltmak mümkün. Çok şükür tam 22 yıldır içki, 10 senedir sigarayı unuttuk. Betul Ablamızın dakikliği ve zeka yapısı gençlerde yok. Cüneyt'e anlattığı, Hamit Belli ve Ahmet Dallı gibi efsane isimleri tanıma imkanımız oldu. Onlara da rahmet okuduk. Betul Mardin, inanın bu yaşında holding yönetecek birikime sahiptir. Sağlıklı uzun ömür dileklerimizle, ellerinden öpüyoruz.
***
14. Dünya Salon Atletizm Şampiyonası'nın naklen yayın işi TRT-Spor'da. İzlediğimiz kadarıyla bu işte başarılılar. EUROSPORT öncelikli dünyanın tüm ekranlarının kaynağı TRT. Madalyonun bir de öbür tarafı var. Kimi TRT düşmanı kalemlerin eli kulağında. Neye mi? Kamu Yayıncımızı yerin dibine sokmaya. Bu adamların özelliği bu. Sadece karalamayı bilirler.

<p>Trump için Rahip Brunson neyse Biden  için Osman Kavala o mu? 10 ülkenin büyükelçisinin yayınladı

ABD'nin Kavala ısrarı neden?

21. yüzyılın en iyi dizisi seçildi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Nijerya Cumhurbaşkanı ile ortak basın toplantısı düzenledi

Mersin'de TURKOVAC Faz-3 çalışması kapsamında gönüllüler aşılanıyor