• $9,5425
  • €11,0972
  • 547.565
  • 1455.42
5 Aralık 2010 Pazar

Yüzde 7 destekle!

İKSV -İstanbul Kültür Sanat Vakfı- iyi işler yapmakta. Şakir Eczacıbaşı'nın vefatı, çalışmaları hafifletmedi. Aynı düzeyde, hatta fazlasıyla etkinliklerini sürdürüyor. Yeni Başkan Bülent Eczacıbaşı, NTV'de içini döktü. Dünyanın en önemli festivallerine devlet katkısı yüzde 60. Hatta, Toronto ve Salzburg'da bile yüzde 30'ları bulmakta. Şimdi sıkı durun. İKSV'ye 'Hükümet + Belediye'nin ayırdığı para tüm harcamaların ancak yüzde 7'si'ni karşılamakta. Ortadaki başarının kim ya da kimlere ait olduğunun kanıtı bu. Aslında şaşırmadık. Uluslararası takvimde yer alan onlarca yabancı ülkeden katılımcının olduğu başarılı bir folklor festivaline 6 bin liranın yollandığı -Büyükçekmece Belediyesi bunu iade etti- ülkede yaşıyoruz. İlle de kültür diyenlerin bakanlığı evlere şenlik. Tiyatrolar, film yapımcıları boynu bükük, birilerinden tık yok.
...
Yine İKSV'nin etkinliklerine dönecek olursak önemli açılımları görebiliriz. Geçtiğimiz yıl Türk düşmanı Sarkozy'nin Eyfel'ini bile Kırmızı-Beyaz'a boyadılar. Fransızlara tam 9 ay 'Türk Mevsimi' yaşatıldı. İstanbul'a davet edilip gelen sanatçıların listesi buraya sığmaz. Oya-Bülent Eczacıbaşı çiftinin yoktan var ettiği İstanbul Modern'e nasıl ulaşıldığını onlara sormak lazım. Feshane'ye talip olduklarında 'Tarihi eser kaçakçısı' muamelesi yapıldı. Bayan Eczacıbaşı neredeyse Ayşegül Nadir'le aynı potaya sokulacaktı. Bütün karalamalara rağmen yılmadılar. Sonuçta, bugün övgüler onlar için. Ama tırnaklarıyla kazıyıp ulaştıkları yerin acılı başlangıcını hatırlayan yok.
...
Baba Nejat Eczacıbaşı'nı tanıdığımızda genç bir gazeteciydik. Fıstıklı pilav, hatta tost arkadaşlığı yaptık. Şakir Eczacıbaşı'yla ideolojik görüşlerimiz tam tersti ancak en güzel içki sohbetlerinde bulunduk. Bülent Eczacıbaşı'yla yurtdışı gezileri ve balık sofraları anılarımız var. Hepsinin ortak yanı mütevazı olmaları. Bizim onlara desteğimiz ise sadece İpana diş macunu ve Selin kolonyasını tercih etmek. Bir de hastalanınca -Tabii doktor yazarsa- ilaçlarını kullanmak . İyi insanların iyi çalışmalarını alkışlıyoruz. Yeter ki bazıları çıkıp yollarına taş koymasın.
- - -
TRT Müzik'in 'Türkü Söylemek Lazım'ı konservatuvar mezunu ya da gençlik korolarından yetişenlere açık. Bir de kurumun yarışmalarında dereceye girenlere. Yapımcı-Yönetmen Necati Var'ın sözleriyle 'THM'yi arabesk ve fanteziden arındırıyorlar'.
Bizce en önemli yanlarından biri 'Az laf, çok türkü'.
...
Yine TRT-M'de Lacivert'i izledik. Atilla Atasoy'a takıldık. Kendisine ün kazandıran şarkılardan Haberler'i de söyledi. Aklımıza doğrudan TürkMax'ın Heberler'i geldi. M. Ali Alabora mutlaka Atasoy'u konuk alıp ona 'Heberler'i söyletmeli.
- - -
Haber Türk'te 'Galatasaray'da neler oluyor' konusu işlendi. Katılımcılardan Faruk Süren'in gözlerinin parladığı anlar Ahmet Çakır'ın söz aldığı dakikalardı. Spor yorumcusu arkadaşımız Cim-Bom'un bu hale gelişini net özetledi. 'Örneğin takımda Sana var, üç tane daha alıyorsunuz' dedi. Çöküşün sebebi transfer yanlışlarından, şeklinde konuşarak teşhisi koydu.
...
TV-8'de Lazio-İnter maçı gerçeğin ispatıydı. İtalyanlar futbol yayınını beceremiyor. Görüntü, ışık felaket. Aktüel kamera rezalet. Lazio'nun attığı 3. golde filelere giden top yerine seyirci sırtı yayınlandı.

<p>Verdiğiniz nefes aldığınız nefesle  karışmıyor. Akıllı maske telefonla kontrol ediliyor.</p><p>Ak

Akıllı maske nefes aldıracak

Güney Kore ilk yerli roketi 'Nuri'yi uzaya fırlattı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Üsküdar'da bir kafede vatandaşlarla sohbet etti

Niğde'de 20 milyon yıllık fosil bulundu