• $8,5093
  • €10,2826
  • 499.732
  • 1441.33
21 Mart 2011 Pazartesi

Yine margarin

Burhan Ayeri
Burhan Ayeri
YAZARIN SAYFASI

Türkiye'deki tüm margarin üreticilerinin en yetkili ismi Metin Yurdagül'den -MÜMSAD Yönetim Kurulu Başkanı- uzun bir açıklama aldık, yayınlıyoruz:
.Sayın Burhan Ayeri, yağ fiyatlarının hızla yükseldiğini anlatan yazınız nedeniyle bazı bilgileri sizin-
le paylaşmak istedim.
. Öncelikle şunu söyleyeyim ki, sizin sürekli dolaşarak pazardaki fiyatları izlediğinizi iyi biliyorum. Yükseliş konusundaki bulgularınız tamamen doğrudur. Ancak karşılıklı konuşmamızı hatırlarsak; Türkiye'deki sanayicilerin, sıvı yağ ve bitkisel margarin ihtiyacı olan ham maddenin % 80'i yurtdışından sağlanmaktadır. Bu nedenle, tüketiciye arz edilenlerin üretimindeki; ham mısır, palm ve soya yağlarının tamamı ve ayçiçeği yağlarının büyük bölümü ithal edilmekte. Dünyada yılda 140 milyon ton ham yağ üretilmekte ve bunun hemen hemen % 65'ini palm ve soya yağları oluşturmakta. Ne çare ki palm bitkisi tropikal olması, soya ise tarım politikalarımız yüzünden Türkiye'de üretilememekte. Sanayicimiz, bu ham maddelerde fiyat olarak global ekonomi koşularına bağlıdır. Ham maddenin fiyatlarını etkileyen en önemli nedenlerden biri de ham petrol fiyatlarıdır. Son 15 yılda, dünyanın gelişmiş  ülkelerinde bitkisel yağlardan biodizel üretilmekte ve belirli oranlarda petrole ilave edilerek kullanılmaktadır. 2010 yılı itibarıyla tam 18 milyon ton yemeklik bitkisel yağ yakıt olarak kullanıldı, bunda da fiyatı belirleyen palm yağları olup, ham petrol varil fiyatının yaklaşık 10-12 katı bir ton palm yağı fiyatına eşdeğer olmakta. Bu konuyu anlatırken, Malezya'da katıldığım toplantıda aldığım 2011 bilgisini aktarmak isterim. Endonezya'da palm yağı üretimi 2.4 milyon ton artacak, fakat bunun tamamı ülke içinde biodizel ihtiyacı için kullanılacak ve ihracat tonajı geçen yıla göre artmayacak. Yani on yıllarca yemeklik olarak bildiğimiz bitkisel yağları artık yakıt ham maddesi olarak paylaşıyoruz. Son yıllarda dünyanın bir tarafında kuraklık, diğer tarafında aşırı yağışlara sebep olan iklim koşulları, Malezya'da palm, Güney Amerika'da soya hasatına olumsuz etki yapmıştır.
. Bu nedenlerle dünyada, 2010 yılı başından 2011 Şubat ayı sonuna kadar; palm yağları % 71, soya yağı % 55 ve ayçiçek yağı fiyatları % 56 artmıştır. Buna karşılık margarinlerin 2010 yılı 12 ay pazar fiyatı sadece % 17 yükseldi. Mart ayında % 3-5 oranında düşen ham madde fiyatları, nisandan itibaren yine artmaya devam edecektir. Üretici firmalarımız, fiyat artışlarını daha yeni yeni ürünlere yansıtmaya başlamıştır. Diğer taraftan; her firmanın ve her markanın kendine özgü formülasyonu ve maliyet farklılığı nedeniyle doğal olarak farklı fiyatlara rastlanabileceği gibi, bazı markaların da zaman zaman değişik marketlerde özel uygulama yaptıklarını görmeniz mümkündür.
. Beşiktaş'ın halini ve geleceğini, kısmet olursa bir kahve ya da yemek sohbetinde tartışmak ümidiyle saygılarımı sunarım.
...
ŞİMDİ CEVABIMIZ: Sayın Metin Yurdagül'ün başında bulunduğu kuruluş adına yaptığı açıklamaya aynen katıldığımızı var sayalım. Peki, aynı özellikteki -Trans yağ içermeyen- 'Ülker Bizim'in kilosu 5 liraya alınırken, Becel'inki niye 9.96'dan raflarda. BİM'de halen 250 gram Becel'in etiketinde 'Ederi 2.49' yazılı. 'Her firmanın, her markanın kendine fiyat belirlemesinin' ölçüsü bu mu olmalı? Örneğin Trakya Birlik yağlarındaki artışı hepsinden daha düşük görmekteyiz. Tespitimize göre ürün 'Uluslararası sermaye' kontrolündeyse, serbest piyasa ekonomisinin 'Füze Sistemi'yle raflara çıkmakta.
...
Son notumuz Beşiktaş'la ilgili. Sayın Yurdagül'ün davetine teşekkürler. Kayserispor maçıyla, kararan ufkumuz değişti. Ne de olsa 'Yerli malı teknik direktör'e döndük. Yani uluslararası tezgahtan kurtulduk. Saygılarımızla.

<p>Tarihçi-Yazar Koray Şerbetçi bu hafta Kestirmeden Tarih  programında Kudüs özel bölümüyle karşını

Medeniyetlerin aynası Kudüs… Kadim şehre kim ne getirdi?

NASA Mars'ın 3 boyutlu görüntülerini yayınladı

Düştüğü dere yatağında 5 gün mahsur kaldı

Mersin sahilinde bulundu! Sahil güvenlik hemen çalışma başlattı