• $16,8853
  • €17,8334
  • 992.103
  • 2554.08
7 Haziran 2012 Perşembe

Yerli malı yurdun malı

İlköğretim yıllarımızda hoşumuza giden etkinlikler vardı. Mesela 'Tutum Haftası'nı -Diğer ismi Yerli Malları idi- severdik. Bir yandan Amerikan yardımı yağ, peynir ve süttozundan yapılmış içecekler verilirdi. Diğer yandan Sümerbank kumaşları, Beykoz kunduraları propagandası yapılırdı. Zevkli kısmı, yüzde yüz yerli yetiştirme meyvelerdi. Turunçgiller sülalesi, Isparta ve Amasya elmaları, her renk üzüm sıralarımızı süslerdi. Atılan nutuklar biter bitmez, 'Çekirge Ordusu' gibi her şeyi silip süpürürdük.
...
Yukarıdaki girişten sonra bakın nereye geleceğiz: Sporumuza. Abdullah Avcı yönetimindeki millilerimiz, yurtdışında yaptığı tüm maçlarda başarılı oldu. Sadece Finlandiya'ya kaybettik. O da Cenk Gönen'in ikramıydı. Peki kısa sürede, bu yeni yüzler nasıl bulunup, takıma monte edildi, bunu merak etmiyor musunuz? Sebebi basit; 'Yerli malı teknik sorumlu'. Avcı'yı ilk önerenlerden olduğumuz için mutluyuz. Yüzümüzü kara çıkartmadı. İnşallah, böyle devam edecek. Ne varsa bu topraklarda var. Hayal kırıklığı yok. Ayrıca paraları da boşa savurmuyoruz. Haydi hep birlikte söyleyelim:
'Yerli malı
Yurdun malı.
Her Türk
Onu kullanmalı.'
***
Yazılarımızın son halinin fotokopisini almamıza rağmen, hatadan kurtulmak mümkün değil. Örneğin dün yine, satır arasına karışmış 'Çifte tırnak' işareti vardı. Nereden gelip girmiş çözemedik. Anlayacağınız ne kadar dikkat etseniz bu tip olaylar, kaçınılmaz. Tam bu konuya odaklanmışken SkyTÜRK açıktı. Ekranı dört parçaya ayırmışlardı. Günlük gündem veriliyordu. Sıra spora geldi. Bu kez, monitör ikiye ayrıldı. Yarısı, yazılara bırakıldı. A Milli Takımımızın son hazırlık maçında Ukrayna'yı 2-0 yendiğinden söz edildi. Ancaaak, yan tarafa 'Hollanda'yı 2-0 yendik' lafları sabitlenmişti. Önce gırgıra vurduk. 'Vay be, bir başka takımımız Hollanda ile karşılaşıp halletmiş. Bizim bile haberimiz yok' dedik. Sonra benzeşen hatalarımızı hatırlayıp, bundan sonra 'Sesimizin desibelini düşürme kararı' aldık. Bu işler hep oluyor. Olacak da...
***
TİYATRO KEDİ, müzikal oyunu 'Kamelyalı Kadın'ı yarın başlatacak. Hakan Altıner'in yönettiği oyunun başrollerinde Suna Keskin, Tarık Pabuççuoğlu, Selçuk Alacagöz, Hande Subaşı ve Bora Gencer var. Müzikal Darüşşafaka-Life Gym açık hava tiyatrosunda sahnelenecek.
...
Aydos Gençlik Festivali bugün başlıyor. Sultanbeyli Belediyesi'nin organizasyonunda kültür ve sanat iç içe. Açılış bugün Kumsal konseri ile yapılacak. Bugünün son etkinliği Kutsi'nin programı. Festival pazar gecesi sonlanacak.
...
CD'ler dünyamıza ikinci Sandal da katıldı; 'Eren Sandal'. Bu genç şarkıcının 12 parçadan oluşan albümü Yaşar Kekeva etiketli. Eren'i iki yıl önce Ajda Pekkan'la yaptığı düetle tanımıştık. Bu defa, ses terbiyesini epey ileri götürdüğünü söyleyebiliyoruz.
...
Erol Evgin Kuruceşme Arena'daki konserini cumartesi akşamı veriyor. Sanatçıyı sevenlere duyuruyoruz. Bizim için zaten 'O bir USTA'.
...
Y. Doç. Dr. Göktan Ay'ın 'Radyoculuk Geleneğimiz ve Türk Musikisi üzerine' başlıklı yazısını (muzikoloji.org)'ta okuyabilirsiniz.

<p>Akşam TV'den Ezgi Aşık Bakü'ye gitti ve 'Gaminetler Müzesi'ni gezdi. </p>

Azerbaycan ordusunun ele geçirdiği silah ve zırhlı araçlar bu müzede sergileniyor

Gösteri sırasında piton adamı boğdu! Dehşet anları

Yeni keşifler için çalışmalar başladı! ''Tarihin sıfır noktası''

Sosyal medyada merak konusu oldu! Sudaki kırmızı rengin nedeni belli oldu