• $7,4294
  • €8,982
  • 412.302
  • 1471.39
15 Nisan 2011 Cuma

Yerli malı, Türk'ün malı

Burhan Ayeri
Burhan Ayeri
YAZARIN SAYFASI

Kemal Derviş'in çizdiği planla başlayan ve onun ürünü TMSF ile devam ettirilen 'İçimizi boşaltma operasyonu' hız kesmedi. Son günlerde, Fin destekli İsveç-Rus ittifakının 'Alttan oyma çabalarını' izliyoruz. Derviş sayesinde Kazakistan, Azerbaycan, Gürcistan ve Moldova'daki 'Türk hakimiyeti' sonlandı. Fransızların ünlü sözü 'Yavaş yavaş, hızlı git'i hatırlatan uygulamada, hedef büyüttüler. Hesaplar, Turkcell'i yutmak üstüne döndü. Bu konuda bir başka ülkenin Türkiye pazarındaki GSM şirketi de, avuçlarını ovuşturup yakından takip ediyor. Yasa tanımazlık, üçkağıt, toplu rüşvet ve adam ayarlamak bu takım için meşru. Yetiştiğimiz semtte bir uyuşturucu satıcısı-Aynı zamanda kullanıcı- vardı. Kod adını dönemin Beykoz futbol takımının ünlü oyuncusu Şirzat'tan almıştı. Öldü gitti, şu sözlerini hala hatırlarız:
'Helal, haram ver Allah,
Şirzat kulun yer Allah'.
...
Ülkemizin kalan tek 'Milli GSM Operatörü' sadece yabancı çıkar gruplarının kuşatmasında değil. İçimizi acıtan, birtakım önemli gazete yazarlarının tavrı. İsveç'e davet edilince, gidiyorlar. Bir başka grup Moskova'ya götürülüyor. Amaç ortada; 'Lobi oluşturmak'. Yemek içmek, gezmek eğlenmek onlarda kalsın. Merak ettiğimiz, 'Diş kirası' olup olmadığı. Bunlarda çıt yok. Ne zaman gerçekleri kaleme alıp, doğruları dillendirecekler. İsimlerini biz biliyoruz. Sade vatandaşın haberi yok. İnancımız, Türk Basını'nda kimsenin satılık olmadığı şeklinde. Çok şükür ki, Turkcell gibi yerli malı 'Uluslararası başarı belgeli' kuruluşu savunan yetkililer hala var. Onlar aslan gibi direniyorlar.

***
Hüseyin Akyar'ın sözünü ettiği reklamı beğenenlerdeniz. Ahmet Kalkan'ın tahmin ettiği gazeteci için 'Doğru' notu düşüyoruz. Mehmet F. Yavuz'un fıkrası güzel. Yayınlarsak, uğraştırır. Metin Ünal'ın 'Sandık güvenliği' uyarısını dikkate alıyoruz. Yasemin Baygın'ın teşekkürünü aldık. Dr. Başar Ergün'ün 'Sehven üstüne' kaleme aldıkları harika'
...
Emre Kongar'ın İçimizdeki Zalim-Anlamak ve Üstesinden Gelmek' ismini verdiği kılavuz kitabını ders çıkararak okuduk. Prof. Dr. Kongar'ın 'Zalimin izini sürüş formülü' usta ve üstadlığına yakışır çizgide. İthaf müthiş:
'Tüm mazlumlara...
Bir gün iktidara geldiklerinde
zulüm yapmamaları dileğiyle!'
Doğrusu, 'Siz bir zalim misiniz?' sorusunu, herkes kendisine sormalı. Yayın Remzi Kitabevi etiketini taşıyor. Sayın Kongar'ın bize iltifat notunu ise gururla saklayacağız.
...
'Yazmak ve Paylaşmak' enteresan bir yayın. Adana Dr. Ekrem Tok Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi'nde yatarak tedavi olan öğrencilerin anlattıkları aktarılıyor. Bu başarılı çalışma Dr. Bülent Demirbek'in. Kuruluşun Yazı Atölyesi'nden derlemeler.
...
'Çamurdan Bir Hikaye' ülkemizdeki 'Müfettiş ve Ötekiler' öyküsü. Yazarı SGK Başmüfettişi Nuri Demir. Tüm samimiyetimizle belirtiyoruz, 'Olağanüstü, yaşanmış hikayeler' okuduk. Dizi yapımcılarına öneriyoruz.  Postiga'dan alıp, okusunlar.

<p>Peki, koronavirüste son durum ne? Aşılarla ilgili yapılan araştırmalar  bize ne söylüyor? Sürü ba

Aşı araştırmaları bize ne söylüyor?

Öğretmenlere koronavirüs aşısının yapılmaya başlandı

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar A-400M hangarını ziyaret etti

Balıkçı ağlarına bin yıllık tekne parçaları ile 13 amfora takıldı