• $16,1561
  • €17,3268
  • 966.598
  • 2375
8 Ekim 2011 Cumartesi

Yerli Dan Brown

Bir süre önce elimize 'İstanbul'un Kadim Sırları' adlı kitap geçti. Baktık Sınır Ötesi Yayınları etiketli. Yazarı ise Murat İrfan Ağcabay. İç mimar ve birçok dalda lisans sahibi. Epey medya kuruluşunda her türlü görevi üstlenmiş biri. 'Mitoloji', 'Dinler Tarihi' 'Paranormal Olaylar' ve 'Metafizik' araştırmaları şaşırtıcı. Bu konulara o kadar tutkulu ki, kitabını alırsanız uzun uzun 'Ben buyum'unu okursunuz. Önsözde 'Nereden geldim, nereye gidiyorum'un araştırmasını yaptığını açıklıyor. Onun açılımıyla '80'li yıllarda 'Uzaylı var mı, yok  mu' tartışması yapılırken, bugün evrende yalnız olma fikrini dile getirmenin cehalet olduğu görülmekte'. Dünya dışı zeki yaşam, öylesine noktalara geldi ki; 'Aramızdalar, bizdenler, bizim gibiler, yoksa biz miyiz?' konumuna geçildi.
...
'İlahi Sırlar' adı verilen bölüm kitabın anahtarı. İstanbul'un dikili taşlarının öyküsü ayrı ayrı efsane. Dünya'nın merkezinin Ayasofya olduğu tezine inanasınız geliyor. Altın Oran denilen gerçekle çıkılan yol, sizi ikna etmekte. Ayasofya'nın yapımında görev alan rahiplerin ve kullanılan taşların sembolik anlamlarına şaşırıyorsunuz.
...
Ünlü bilim adamı V. Langlois'in 19. Yüzyıl'da Güneydoğu'da yaşayan Türkmenleri 'En medeni insanlar' olarak nitelendirmesinin arkasındakiler ilginç. Okyanus'un Atlantis'ten önce yuttuğu Mu Kıtası'nın fertlerinin tek tanrılı oluşu önemli. Hatta Uygurların buradan geldiği dikkat çekici. Yani Türklerin bu kıtadan çıktığına inanıyorsunuz. Semboller, sihirler. Sadece bilek gücünün olduğu dönemde 10 metre boyunda, 25 tonluk sütun ve heykellerin arkasındaki gizemi merak etmiyor musunuz?
...
Üç büyük dinin kutsal emanetleri neden İstanbul'da buluştu? Onlardaki bu kadim kutsiyeti fark edenler kimlerdi? Bir çağın sona erişinin ve yeni başlangıcın sembolü Ayasofya, sırrın anahtarını mı taşıyor? Kutsal Ahid Sandığı İstanbul'da mı? İşaret koyucu Kelt Keşişleri bu şehirde neyi arıyordu? İlahi bir planın parçası olarak kurulduğu sanılan İstanbul'un gerçek tarihini biliyor muyuz? Bu kentin altında başka bir İstanbul mu var? Bizim Dan Brown Murat İrfan Ağcabay, bütün bu soruların üstüne üstüne gitmekte. 'İstanbul'un Kadim Sırları'nı mutlaka okuyun. Ancak sindire sindire. Beğeneceksiniz. Bilgileneceksiniz.

BAŞSAĞLIĞI
Tenzile Erdoğan Hakk'a yürüdü.  Sert görüntülü ama 'Melek yürekli' insanın vefatıyla şoke olduk. Onunla ilgili en önemli anımız Erokspor Sahası'ndaki maçtan dönüşte sırtımıza koyduğu tülbenttir. Sıkı sıkıya tembih etmişti; 'Oğul anana söyle, hemen atletini değiştirsin. Yoksa hasta olursun'.  Bir de aklımızda kalan 'Herkesin sonu Kulaksız'-Kasımpaşa'daki mezarlık- sözleri idi. Tenzile Anamızın mekanı cennet olsun. Yakınlarına da başsağlığı diliyoruz.

<p> </p>

Ev kiralamasına sınırlama gelir mi?

Vahşi doğanın en acımasız canlıları! İşte korkutucu özellikleri

NASA tarih verdi! Dünya'ya doğru hızla yaklaşıyor

Sadece ormandaki malzemeleri kullanarak yaptı! Her anını kaydetti