• $17,9331
  • €18,4099
  • 1039.38
  • 2864.25
24 Temmuz 2012 Salı

Yerini bulanlar

Hayatın Tanığı'nı seyrederken, 1963'lere gittik. 'Ya Taksim, ya ölüm' mitinglerini hatırladık. 1972'de Tuzla Piyade Okulu'na girişimizi ve birlikte askeri eğitim aldığımız Mücahitleri anımsadık. Sonra 1974 'Barış Harekatı'. Ecevit ve Erbakan ikilisinin ilk ve son mükemmel işbirliğini yaşadık. Safa Kılıçlıoğlu'nun Meydan Dergisi'nde Kıbrıs özel yayınları hazırladık. Hani şimdilerde 'Ver de kurtul' nutku atanlar, o zaman piyasada yoktu. Gerçekten tek yürek tek bilek olmuştuk. CNN TÜRK'teki konuyla ilgili son mükemmel çalışma Rıdvan Akar'ın. Bu değerli gazeteci, artık hiçbir adı büyüğe program hazırlamıyor. Kendi kanatlarıyla uçuyor.
...
Paraşütü yok. Çadırı yok ve hepsinden önemlisi çıkarma gemisi yok bir ordunun yeniden yapılanması iyi vurgulandı. Bu konularda Süleyman Demirel'in gayreti atlanmadı. Günü geldi ve ENOSİS'çilere, katliamlara dur diyen müdahale Bülent Ecevit'in Başbakanlığında başlatıldı. İçimize yara olan konuysa, Kıbrıs'a paraşütle ilk atlayan kişidir. KKTC'nin en büyük nişanını verdiği bu kahraman Teğmen Muzaffer Tekin'di. Şimdilerde Silivri Cezaevi'nde. Neden, niçin anlamıyoruz. Hakkındaki iddialar bir bir yıkıldı. Yalancı şahitlerin düzmece ifadeleri balon gibi patladı. Emekli Yüzbaşı Tekin Kardeşimizi unutmadığımızı vurgulayalım. Onun gibi 'Mangal yürekliler' sayesinde Kıbrıs Türkü bugün özgür.
***
CHP'de Kurultay sona erdi ama tartışmalar devam etmekte. Bunca yazılı ve sözlü medya arasında en derinlikli gelişmeleri Engin Balim'in e-postalarından alıyoruz. Geçtiği onca not arasından kısa olan iki tanesini aktaracağız:
a) 'Kılıçdaroğlu, TV'de Kurtulmuş'u
-AKP'yi en çok eleştiren kişi- olarak, şimdi AKP'ye geçmesi etik değil' diye eleştirdi. Ama başka partilerden gelip CHP'yi ve kurucusu Atatürk'ü eleştiren CHP'li vekillere ne demeli?'
b)  1999'da CHP baraj altında kaldığında Deniz Baykal genel başkan iken Adnan Keskin ikinci adamdı. Örgütten sorumluydu. Şimdi Kılıçdaroğlu, Keskin'i yeniden aynı göreve atamayı amaçlıyor. Demek ki, 'Tarihin tekerrürden ibaret olduğu' gerçek. Bu espri de Fikret Yolaçan'a ait.
***
'Nevzat Hoca Kazıyor' ve bir süre sonra 'Vedat Milor otluyor' -Ramazan'da şarap faslına ara verdi- NTV'de.  SkyTÜRK'te Batuhan, meşe ateşinde 'Kuzu incik' pişiriyor. Hem de sabahın 07.00'sinde -Tekrar-. Bu besili aşçımızın yaptığı yemeğin tadını tahmin edebiliyoruz. Ancak çıkardığı seslere çıldırıyoruz; 'Vay, vay, vay...' aynen bluejean reklamında kızın çantasına! bakan Kıvanç Tatlıtuğ. Peşinden aynı yemeğin piliçlisi. Ne zaman ki kara sinekleri gördük, zapladık gitti.
...
Elif Aktuğ, ekran tanımayan gazetecilerden. Yakın zamana kadar izleme zorluğu yaşadık. Başlangıç ve bitiş saati, yolda olduğumuz süreyi kapsıyordu. Elif, bize inat Sohbet Sokağı'na başladı. TGRT'deki yayının başlangıcı saat 22.00. Açılışı, yine bizden biri Prof. Dr. Deniz Ülke Arıboğan'la yaptı. Santral İstanbul'un bahçesinde piknik gerçekleştirdiler. İlgiyle izledik. 10 üzerinden 7.5 veriyoruz. Yani 8. Bakalım bu cumartesi Sohbet Sokağı olarak neresi seçilecek. Yeni konuğu da merak etmiyor, değiliz.
...
ÖZEL NOT: Maccabi önünde izlediğimiz Beşiktaş, umutlarımızı çimlere gömdü. Neyse ki kaleci ve stoper transferi tamam. Bir an önce, bu iki önemli arızanın giderilmesinde yarar vardı. Umarız maya tutar.

<p> </p>

Suriye'ye harekatı kimler neden istemiyor?

İbrahim Kendirci panikledi: Annemden saklıyordum!

Sanki o değil bir başkası! Feride Hilal Akın'ın yaptırdığı estetik yok artık dedirtiyor

Stranger Things'in yıldızı Millie Bobby Brown sitem etti: Benim neyimden nefret ediyorlar?