• $16,6692
  • €17,4282
  • 972.482
  • 2401.96
31 Temmuz 2012 Salı

Yerinde teşhis

Engin Balim'den mesaj almasak, bugünkü yazıyı daha sonra kaleme alacaktık. Önce, Balim'in e-postasını okuyun, sonra bizim eklemelerimizi:
'. TRT Olimpiyatlar konusunda bu sefer zayıf. Oyunları anlatan kişilerin bilgilerindeki noksanlık göze çarpıyor. İlk defa Olimpiyat seyredecek olan gençlere ciddi bilgilendirme yapılmıyor. Ne doğru dürüst sporcu tanıtılıyor, ne o ülke hakkında bilgi sunuluyor, ne de oyunun kuralları ve tanıtımı, tarihi vs.
. TRT Olimpiyatları çok daha renkli verebilirdi. Maalesef spor deyince akla hala futbol geliyor. Dünyanın en önemli spor organizasyonu bile tüm kanallar ve spor sayfalarında futbolun gölgesinde kalıyor. Birkaç gün bile futbol dışına çıkamıyoruz.
...
Yukarıdaki satırlardaki gözlem ve uyarılar tepeden tırnağa doğru. Ancak bazı ustaların anlatımını atlamayalım. Örneğin Orhan Ayhan'ın naklettiği boks müsabakalarını ayrı kefeye koymak gerekir. Adam uzman. Anlatımı mükemmel. Oyunu köşedeki antrenör gibi izleyebiliyor. Bilgi vermek derseniz; 'Adeta yutmuş...' Demek ki, diğer branşlara da, konusunun Orhan Ayhan'larını bulmak şart. TRT bu defa hiç olmazsa Türkçesi bozuk, anlatım özürlüleri Londra'ya taşımadı. Son not olarak Engin Balim'in 'Çok daha renkli verebilirdi'sine dikkat çekeceğiz. Küçük müdahalelerle, durumun hemen düzeltilebileceği inancındayız.
***
Suriye'deki gelişmelerin Türkiye'nin başını ağrıtacağına eminiz. Yanlışlıklar üstüne bina edilen politikamız sürüyor. İşin gazetecilik boyutu daha çarpıcı. Savaş Muhabirliği belki de ilk kez bayanların eline geçti. En flaş çıkışı, bizim genç kızımız Helin Alp yaptı. Suriye'nin Kuzeyi'ni kimin kontrol ettiğini bulduğu gibi, röportaj yaptı. Onu Ahu Özyurt ile Aslı Aydıntaşbaş takip etti. Tabi” ekran laklakçıları'nı merak ediyorsunuzdur. Onlar 'Kaymak tatil'lerini kesmedi. Bunlar için önemli olan, iktidar borazanlığı. Parayı da bu yüzden kapıyorlar.
***
Üç diziyi ele alacağız. Kötü Yol bildiğiniz gibi Orhan Kemal uyarlamalarından. Ünlü yazarın hemen tüm eserleri Adana-İstanbul hattında geçer. Fatmagül'ün değil de 'Nuran'ın Öyküsü'. Hem bu karakter, hem oynayan için olumlu not düşüyoruz.
...
Düşman Kardeşler, zengin kadrosu ve komedi ağırlıklı yapısıyla gözdelerden. Hiç olmazsa tebessüm ettiriyor. Aldığımız tepkilerin tamamı olumlu.
...
Avrupa Avrupa, AB'den Sorumlu Bakan Egemen Bağış'tan katkılı. İlginç olan bu dizinin yurtdışında da epey izleyicisi var. Oyuncu köpeğin renginin değiştiğini Almanya ve Avustralya'dan gelen mesajlarla öğrendik.
***
ÖZEL NOT: İzzet Çapa'nın Serdar Turgut ile yaptığı söyleşi bazı internet sitelerine malzeme oldu. İzzet'in, iki farklı isim yerine bize sataşmasına üzüldük. Bir talihsizlik sonucu AKŞAM'ın başına gelip, tam beş yıl kalan şahsın 'Karalaması'na aldırmadık. Bizim nasıl biri olduğumuzu herkes bilir. Kemal Unakıtan'ın -Eski Maliye Bakanı- benzetmesiyle 'Yamuk biri' olsaydık, açıkça deklare ederdik. Canımızı sıkan, bazılarının mübarek günlerde dahi böylesi iğrençliklerde bulunması. Gerisi hikaye. İbo'nun da sıkça kullandığı özlüsözü tekrarlayacağız; 'Yel kayadan ne koparır?'

<p class='MsoNormal'>Erkekler uzun parkurda genel klasman birincisi Gökhan  Uzuntaş olurken, kısa pa

Turkcell GranFondo İstanbul Yarışı Beykoz'da gerçekleşti

Marmaris'te ormanı yakan şüphelinin olaydan önceki son görüntüsü

İşte haftanın yalanları! Hepsi tek tek deşifre edildi

Çölün altında Türk mucizesi! Neredeyse Çin Seddi kadar uzun...