• $7,446
  • €9,0159
  • 421.552
  • 1470.28
14 Nisan 2011 Perşembe

Yeni, Yeniden

Burhan Ayeri
Burhan Ayeri
YAZARIN SAYFASI

Tartışma programlarında, yeni trend adaylar ve ters köşeye yatırılıp 'Golü yiyenler'. Kimi stüdyolara taşınıp, konuşuyor. Bazıları 3-G ağırlıklı naklen yayın imkanlarıyla konuk alınıyor. Bunları izlemeyi sürdürüyoruz. Bakalım ne zaman havlu atacağız. Bir süre sonra sandık önümüze gelecek, 'Türkiye'nin kader seçimi'ne gittiğini düşünürsek, gırtlağımıza kadar politikaya bulaşacağız.
...
Fazla çırçırlardan söz etme niyetimiz yok. Çarpıcı gelenleri, hele yeni yüz iseler, izleyeceğiz. Koca bir prime-time'dan aklımızda kalan en önemli isim Ali Özgündüz. Eyüp Adliyesi'nde de görev yapmış bir savcı. Iğdır doğumlu, Azerbaycan kökenli. Bize cazip gelen yanı Caferi olması. Özgündüz, mensup olduğu cemaatle ilgili hoş tablolar çizdi; 'İnançlıyız ama laikiz. Dindar ama dinci değiliz'. Eski savcının ülke ve dünyayla ilgili görüşlerini tuttuk. Burada Fatih Altaylı'yı da kutlayalım. Böylesi birini yakaladığı için.
...
beşN birK'da iki MHP'li dikkatimizi çekti. Ankara 2. Bölge 2. sırada yer bulan Zühal Topçu, fazla konuşmadı ama 'AK Parti'nin yeni Anayasa hazırlığıyla ortaya çıkacak' Gizli Gündemi'ne dikkat çekti. Doğrusu, bu endişeyi taşıyanların sayısı az değil. İstanbul adayı Saffet Sancaklı, sıralamadaki yerinin kritik olmasını önemsemiyor. Hatta 'MHP, İstanbul'da tarihinin en yüksek oy oranını yakalayacak' diyecek kadar iddialı. İlginç tespit, bu partinin tüm adayları aynı havada. Bu noktada bir blujean reklamını hatırladık. Hani, kadının 'Çantaya dikkat et kızım' diye bağırdığı. Bunu 'Sandığa dikkat'le değiştirebiliriz. Koruyup, kollama bu seçimdeki en önemli unsur. 'Görevlilere bile dikkat' diyoruz.
...
Belli odaklarca 'Etkinlik düzenleme ayağı' ile organizasyonlar başladı. Grup Yorum'un Bakırköy'de vereceği bedava konser bunlardan. Katılımcılara dikkatinizi çekiyoruz. Bir kısım isimler tescilli. Amaçları belli. Sırrı Süreyya Önder'e şiir okutacaklar. Hani şu 'BDP Bağımsızı'. Bu filmi, geçen seçimden hatırlıyoruz. Leman Sam ve Tuncel Kurtiz gibiler dolgu malzemesi. Diş dolgusu zannetmeyin. Siz anladınız onları.

***
'Yaşamın gözlerin kadar güzel olsun' Vedat Sakman'ın 6. albümü. Bu çalışmanın özelliği sanatının 45. yılına denk getirilmesi. 14 birbirinden güzel şarkı. Sakman en sevdiğimiz isimlerden.
...
Recep Aktuğ, müzik hayatımızda hep vardı. İlginç olan, televizyon dizileriyle zirveyi yakalaması. CD'sinde yer verdiği 12 bestenin 4'ü Yaşar Güvenir'e ait. Lokomotif şarkı Siyah Gül. Bu ad zaten kapağa yerleştirilerek, hakkı verilmekte.
...
İstanbul Modern, sanat akademisi konumuna geçti. 'Kayıp Cennet', 'Yeni Yapıtlar, Yeni Ufuklar' ve 'Yao Lu'nun Yeni Manzaraları' önemli sergilerden. Bu arada 'Sihirli Fikirler Atölyesi' ve 'Sanat Sirki' gibi etkinliklerle çocuklar ve gençler unutulmuyor.
...
Bozüyük-Bilecik'te 'Toprak ve Kitap' adlı sergi açılacak. 15-25 Mayıs tarihleri arasındaki organizasyonun önemli özelliği, insanların hayatında etkili olmuş eserlerin, imzalanarak yer alması. Bu konuya katkıda bulunmak isteyenler (esrauysal.ea@gmail.com)'dan bilgi alabilirler. Uysal'ın, Akpınar Köyü'nde sınıf öğretmenliği yaptığını hatırlatalım. Bizim favorimizin Ferenc Molnar'ın 'Pal Sokağı Çocukları' olduğunu bildirelim.

<p>Ermenistan ordusundan Paşinyan'a istifa çağrısı!</p><p>GENELKURMAY BAŞKANI GÖREVDEN ALI

25 Şubat 2021 Güncel Haberler

Taksim'deki Atatürk Kültür Merkezi'nde son durum havadan görüntülendi

Dünyanın en büyük tam panoramik müzesi 1 milyon ziyaretçi ağırladı

Mavi vatan nöbetinde geçen yıl 12 bin 655 hayat kurtarıldı