• $7,2993
  • €8,7725
  • 403.447
  • 1533.03
02 Nisan 2011 Cumartesi

Yeni prototipler

Burhan Ayeri
Burhan Ayeri
YAZARIN SAYFASI

Hükümet sözcüsü gibi konuşan ekran yüzlerinde yeni isimler türedi. Anlaşılan, eskilerin ortaya kayması, ara sıra doğruları söylemesi bu durumu zorunlu kıldı. Bakıyoruz prototipler aynı. İki kategoriye ayırabiliyoruz. Bir kısmı sakalsız ve kravatlı. Gençler çoğunlukta. Bunlar içinde hemen üç avukatı belirledik. Konu Ahmet Şık ve Nedim Şener'e gelince ustaca bir manevrayla 'Susurluk'ta ayran içmeyi' öneriyorlar. Bir de Sinan Kılıçkaya dikkatimizi çekmekte. Bu zat 'Hukukçular Birliği Vakfı Başkanı'. Yüzü, saç düzeni ve seyreltilmiş bıyıklarıyla çağırışım yaptırıyor. Şekil bir tarafa, konuşmaları ilginç. 'Ahmet Şık'a kitabı Ergenekon örgütü yazdırdı' diyebiliyor. İddianameyi görmeden, duymadan nasıl oluyor da 'Şık'la örgüt bağlantısı kurabiliyor?' Kılıçkaya'dan böylesine çelişki dolu epey örnek sıralayabiliriz.
...
NTV'deki 'Doğrudan Siyaset'te en çarpıcı göndermeyi Avukat Ergin Cinmen yaptı. 'Zekeriya Öz'ün psikolojik sorunları olabilir' şeklindeki iddiasını, diğer katılımcılar sadece dinledi. Herhalde akıllarına 'Dokunan yanar' uyarısı geldi. Derya Sazak 'Hem nalına, hem mıhına' konuşanlardan. 'Nihayet imana geldi' derken, Şemdinli Savcısı'na uzanıp, TSK'ni hedefe oturttu. Mehmet Ağar'ı darta yerleştirmeyi ihmal etmedi. Sonunda 'Savcı Öz tasfiye edildi' diyerek, kendini akladığını zannetti.
- - -
TRT-1'de 'Gez, Göz Arpacık'ı beğendiğimizi belirtelim. Nuray Yılmaz'ın çeyrek asırlık yapımı, 'Gezelim Görelim'in 'Homini gırtlak' unsurundan soyutlanmışı. Hatay-Samandağ'dan aktarılanlar çarpıcıydı. Folklordan, tüm zenginliklere tespitler yapıldı. İlginç tesadüf, masamızda 'HATAY-Tüm zamanların şehri' DVD'sini bulduk. Doğal güzelliklerden, tüm dini mekanların iç içe olduğu kentin belgeseli. Tanıtımdaki imzaya dikkat edince şaşırmadık; Vali M. Celalettin Lekesiz. Çalıştığı her ili ihya eden bir bürokrat. Kendisini kutluyoruz. Hatay'ın bizim hayatımızda da önemli yeri var. Dayımız Dörtyol'da, Babamız İskenderun'da görevlerde bulundu. Hatta biz, ilkokulun üç sınıfını İskenderun'da İsmet İnönü'de okuduk. İlk çizgi kitabımız Tenten'i Antakya'da satın almıştık. Mutfağı ve deniz ürünleri muhteşemdir.
- - -
Bedirhan Gökçe, bize değişik gelen tarzla kitap yayınladı. Destek Yayınevi etiketini taşıyan bir çalışma. Hani şiir deseniz değil. Tam nesir de değil. Gerçek olan Delikanlı'nın hoşumuza gittiği. Bedirhan'ın sahnede ya da ekran tarzının daha şirini. Delikanlı Adam'ı tarif edişi olağanüstü. Bir sayfada 'Küçük hesap yapmaz, bahşiş vermeden çıkmaz' diyor. Başka bölümde 'Atasını dedesini bilir. Kansızlık etmez' diye tanımlıyor. Konuklardan en çok mahallesinin imamı Hasan Ercan'ın yazdıklarını sevdik.
...
'Vak The Rock' bu kez OSSİ Müzik'ten çıktı. MFÖ'nün 10 şarkılık CD'si hep sevdiklerimizle dolu. Aynı yapımcının imzasını taşıyan 'Düşünen Şarkılar' hayli ilginç. Kitap, şiir ve müziğin sentezi. Gerçek öykülerden alıntı. Teoman'dan Soner Arıca'ya, Ahmet Özhan'dan Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Erhan Kurt'a kadar epey önemli katkı var.

<p>Türkiye, adı sonradan 'post-modern darbe' olarak konulan müdahaleyle 24 yıl önce tanıştı. Peki, b

28 Şubat bitti mi? 28 Şubat'ın dinamikleri neler?

Çorum'da 7 bin 291 litre sahte içki ele geçirildi

İstanbul'da yüzde 50 kapasiteyle kafe ve restoranlar ilk müşterilerini aldı

Yeni normalleşme süreciyle okullarda yüz yüze eğitim başlandı! İşte ilk kareler