• $8,3222
  • €10,1038
  • 490.186
  • 1438.22
25 Mart 2011 Cuma

Yeni halt çalışmaları

Burhan Ayeri
Burhan Ayeri
YAZARIN SAYFASI

Bu toplum duyarsız değil. Siz tepki koymadan, onlar başlıyor bombardımana. TÜSİAD'ın her iktidara göre yaptırdığı 'Anayasa çalışmaları'nın yenisi gündemde. Hele çifte dikiş evlilikleriyle 'Fikren de uyum sergileyen Boyner'ler' müthiş. En önemli yasadan yola çıkıp 'Üniter yapıyı' gözlerine kestirdiler. Bu konuda hedefte öncelik 'Türklük' ve 'Türk Silahlı Kuvvetleri'. Çok eski bir deyimi yazalım: 'Nesebi gayri sahih'. Biraz açalım: 'Yapılanması çok eşeyli'. Bunlardan piyasada epey var.

...
İmralı'daki Bölücübaşı'nın dilinden düşmeyen 'Demokratik özerklik' TÜSİAD'ın da ana malzemesi. 'Yerel yönetimlerin yetkilerinin genişletilmesi ve yerinden yönetim' ile 'Seçim barajının tam BDP'nin geçebileceği seviyeye indirilmesi' tesadüf mü? Hiç sanmıyoruz. Ekonomimizin lider kuruluşu, belli ki, dışarıdaki hocalarından aldığı talimatı uyguluyor. Sahip çıktıkları Cumhuriyet ise yalın değil Federal. Her ihtilal döneminde 'Saygılarını bildirdikleri TSK'nin etkinliğini iyice yok etmek için, Başbakan'a bağlılığını bile kabul etmiyorlar'. Görünen köy kılavuz istemiyor. Milli Savunma Bakanı kerhen ortaya atıldı. Müsteşar yeterli olmalı. Baksanıza, generalliğe terfi edeceklerin 'Aday adayları' arasından sivillerce seçilmesi dahi TÜSİAD önerisi. Medyamızın bir bölümünün tutumu daha ilginç. Aralarında 'Cesur öneri' başlığı atanlar görüyoruz.

...
Gelelim vatandaşın tepkisine. 25 Mart'ı özellikle takvimimize kaydediyoruz. Bakalım, yeni anayasacılara dereden-tepeden bindirenler sözlerinde duracak mı? 'Bunlardan alış-veriş yaparsak...' göndermelerine sahip çıkacaklar mı?

***
Değişen yönetimler ve rejimler arasında kaldık. Her kanal bu konuyu işliyor. Tartışmacılar, kafa ve mide yapılarına uygun laflar söylemekte. İlginç olan, bizi etkileyen en önemli kehanette merhum gazeteci Ağabeyimiz İlhan Çevik'in oğlu bulundu. İlnur, ayağı yere basan tespitler yaptı. Körfez ülkeleri ve Suudi Arabistan'daki kalkışmaları örnek verdi. Sonunda 'Türkiye yeni çatışmaya şimdiden hazırlıklı olmak zorunda' dedi. Bunun da adını 'İran-Arap Savaşı' olarak koydu. Gerçekten önemli uyarı. Böylesi bir durumda kesinlikle arada tost oluruz.

***
Muhteşem Yüzyıl'da, casusların sızmalarını izledik. Kanuni'nin büyüyünce en sevdiği evladı olacak Mihrimah Sultan-Mimar Sinan'ın platonik aşkı- doğdu. Pargalı'nın Hatice Sultan'a tutkusu ortaya çıktı. Padişah 'Vurun Kellesi'ni derken, 'Devamı haftaya' yazısı bindirildi. Korkmayın. Neden mi? Pargalı İbrahim'in tarihteki kaydının başında 'Damat' var. Buradan yapımcılara da öneride bulunmak istiyoruz. Matrakçı'yı biraz daha öne çıkarırlarsa, dizinin komedi unsuru oluşur.

...
'Muhteşem Yüzyıl' ile saray entrikalarına merak saldık. April Yayıncılık bu kez bir başka yere uzandı. Kate Quinn'in 'Roma'nın Metresi' bize 'Yok birbirimizden farkımız' dedirten cinsten. İlk yüzyıldaki Roma 'Entrika, kan ve sır' diye tanımlanıyor. Kölelikten efendiliğe uzanan, ihtirasla yazılmış bir öykü.

...
İki Nehir yine April etiketli. T. Greenwood, ebedi aşkı çok kötü zamanlamayla iki Nehir'de birleştiriyor. Romanın kahramanı Harper 'Bülbülü öldürmek'i hatırlatmakta.

<p>İşgalci İsrail'in işgal altındaki Doğu Kudüs'te Filistinlilere yönelik müdahalesi devam ederken,

Kudüs'te tepki çeken görüntü! Mescid-i Aksa'dan alevler yükselirken Yahudiler Kudüs Günü'nü kutladı

Sağlık çalışanlarının özverisini kare kare gözler önüne serdi

Adana'da polis, Engelliler Haftası dolayısıyla engellileri evlerinde ziyaret etti

''Mucize bitki''nin hasadına başlandı