• $15,8331
  • €16,7331
  • 927.195
  • 2394.83
10 Temmuz 2011 Pazar

Yaz türlüsü

İzlenme paylarının ivmesi bozuldu. Çıta düştü. Az ratingli diziler bile 'Gün birincisi'. Bu ölçümler size fikir veriyordur. 'Bağımlılık yapanlar' da tatile çıkınca ekran hastalığı mevsimin yasalarına uymakta. Hani şike operasyonu olmasa televizyonların açma düğmelerine dokunulmayacak. Futbol tutkusuna biraz siyaset havası eklenmese kepenk indirenler arasına katılacağız. Bu konuda somut örnek vereceğiz Kanal-D'nin büyük gürültülerle tanıtılan Artiz Mektebi bir grupta 1.7 ötekinde 2.0 ratingde kaldı. Levent Kırca'nın Olacak O Kadar'ı  yüzüncü tekrarında ilk beşe giriyorsa, buna 'Temel sağlam' demeliyiz. Esas ölçüt budur.
...
Sermiyan Midyat'la ilgili yorumlarımızı biliyorsunuz. Ebru Cündübeyoğlu ve Burçin Oraloğlu'yla başrolünü paylaştığı Kalbim Seni Seçti şak diye tepeye oturdu. Oyuncular yetenekli, senaryo iyi esinlenmeyse, hedefe kilitlendiniz demektir. Son örnek bunlardan. Love Story'de 'Zengin kalpsiz baba' oğlanındı. Bizdeki uyarlamada 'Kızınkinin'. Olay budur.
***
Girişte de söz ettiğimiz Artiz Mektebi'ni iyice masaya yatırmak niyetindeyiz. Nazlı ve Anıl'ın sarı kart görmesi detay. Önemli olan Osmantan Erkır'ın acele göz doktoruna gitmesi. Adeta bakarkör. Erkır'ı götüren araç Sinan Çetin'i, dil ve diksiyon hocasına bırakmalı. 'Koreografi'ye kareografi demekten bir türlü vazgeçmedi. Bari cevap versin; 'Ege mi, Kale mi?'. Sinan Bey bazı konularda tıntın ama bip atmada 'Tek geçeriz'. Recep İvedik'i över gibi yapıp aşağılamayı elden bırakmıyor. Örneğin 'Gecekondu karakteri'. Birden aklımıza geldi, Sinan Çetin Cihangir'deki hayvan sayısını azalttı. Peki Ömür Gedik'in kampanyası için elini cebine atıp hiç günah çıkardı mı?
***
Mehmet F. Yavuz'dan ilk kez ekran eleştirileri aldık. Bunlardan birkaçını aktarmak istiyoruz:
. Bir kanalda 'Doğrudan Satış' bölümünde yayınlanan ilginç reklam var. Ne idüğü belirsiz bir ürün tanıtılıyor. Güya bitkiselmiş. Kahvehane ağzıyla konuşan ve doktor denilen zat-ı muhterem anlatıyor; 'Kalpten şekere, varisten tansiyona her şeyi sağıltan' ürün. Sıkı durun, asıl neye çareymiş biliyor musunuz; çocuğu olmayan kadınlar, bunu kullandıktan sonra patır patır doğuruyormuş. Çok affedersiniz. Patır patır sözcükleri bu ülkede en kibar deyimle def-i hacet için kullanılır.
. Bir başka kanala geçiyorum. Kadın programı. Sunucu anlatıyor; 'Kadın erkeğin namusudur'. Ve stüdyoda alkışlar. İşin acı yanı sunucunun ve izleyicinin kadın olması. Yani namus adına 'Namus cinayetlerine kurban gitmeye yine kendileri zemin hazırlıyor'. Düşünebiliyor musunuz bu programlar ne kadar erkeği etkiliyor?
. Beyaz TV'de Latif Şimşek'in yönettiği programdan da söz etmek istiyorum. Öncelikle adı faul; 'Dinamit'. Patlamaların çatlamaların duyulduğu, alevlerin gökyüzüne yükseldiği, insan organlarının havalarda uçuştuğu kareleri çağrıştırıyor. Gerilim filmlerine özgü müzikle arka planda Rasim Ozan Kütahyalı'yı duyuyorsunuz. Kütahyalı ile programın adını görür görmez nasıl bir tartışma olacağını anlıyorsunuz. Ve ne yazık ki sinirlenmekten başka yapacak şeyiniz yok.


<p>Earle Dickson, 1920'li yılların başında genç ve oldukça sakar bir kadınla evli olan bir şirket ça

Yara bandı nasıl icat edildi? | İcat Çıkarma #7

Perlit'e talep yağıyor! Dünyadaki rezervinin yüzde 75'i Türkiye'de

Çinliler sonunda bunu da yaptı! Kendi kendine giden yemek arabasıyla yemek hizmeti başladı

Bakan Kurum'dan Atatürk Havalimanı ile ilgili açıklama