• $17,9515
  • €18,4357
  • 1037.17
  • 2864.25
12 Nisan 2011 Salı

Yatırbank'a hoşgeldiniz

ÇGHB ekibi zaman zaman banka esprilerine girer. Genelde başarılı olan bu skeçlerden birini bu hafta izledik. Her zaman olduğu gibi mükemmele yakın oynandı. Konuk değişiyor ama isim aynı; Yatırbank. Abartı sahne sanatlarında var. Bu normal. Ancak, bir süredir siyasi partilerdeki 'Adaylık kaosu', BKM Mutfak'ın oyunlarından farksız. Geçmiş yıllardaki 'Ayak oyunları'nın ikiye-üçe katlanışına tanık olduk. Gözlem ve düşüncelerimizi siyasal kurumlara  ayırıp kaleme alıyoruz.
...
AK Parti, merhum Yıldırım Aktuna'nın tanımlamasıyla Babacı konumda. Anketler düzenleniyor. Görüşler alınıyor. Ancak 'Tek seçici Erdoğan'. İtiraz etmeye kalkana 'Bu trenden inen, bir daha binemez' yazısı gösterilmekte. Bir zamanların 'Ağabeyler'ine bile, rotasyon uygulandı. Hatta, 'Verimsiz tarla' imajı kondurulup 'Nadasa çekildiler'. 12 Haziran gecesi sonuç ne olursa olsun, kesilecek faturanın adresi belli.
...
CHP, her zamanki gibi içeride birbirini yiyenlerden, dışarıya yönelemiyor. Kesinlikle söylüyoruz, şu Aile Sigortası ve Bedelli Askerlik sözü olmasa, hayal kırıklığı yaşardı. Kadrodışı bırakılanların hiçbirine şaşırmadık. Bu partinin gerçek anlamda Gürsel Tekin tarafından yönetildiğine inandık. Berhan Şimşek'e çektiği çizgi, vefasızlık. Bir de 'Sosyalistleri bayrakları altına çağırıp' gece gündüz konuşan Enver Aysever'e yapılan için 'Nankörlük' notu düşüyoruz.
...
MHP, diğer 'Babacı Parti'. İlginç olan, geçmiş yıllardan farklı tavır sergilenmesi. Küs olanlar, kucaklaştı. Devlet Bahçeli hayatında ilk kez Demirel'in formülünü uyguladı. Yani, alttan oyabilecekleri bünyesinde tuttu. Süleyman Baba gibi 'Pürüzlerin çenesini kapattı'. İnanarak söylüyoruz, Türkiye'nin MHP'ye hiçbir dönem bu kadar ihtiyacı olmamıştı. Meclis'teki sayılarını biraz daha arttırabilirlerse, kimse 'Bol Eyaletli Malezya Formülü'nü gündeme getiremez.
...
BDP'nin bağımsızlarla grup kurabilme şansı bu kez yarı yarıya. Kimilerinin '30-35 Milletvekili ile gelirler' söylevleri, abartılı. 'Kapadokya kökenli, Mezopotamya parlamenteri' Akın Birdal'ın Gaziantep'ten aday gösterilmesi, 'Bazılarının işine kibarca son verilmesi'nin tipik örneği.
...
DSP başta, garnitür oluşumlara şaşırıyoruz. Hadi Türker ekibinin Bülent Ecevit'ten miras paraları var. Ya ötekiler? Namık Kemal Zeybek'in yönetimine geçen DP, Prof. Dr. Haydar Baş'la işbirliğiyle, oyunu ikiye katlayacaktır. Yani, Hoca'nın yüzde 1'lik oyuyla, toplam 2'yi elde ederler. SP, Rahmetli Erbakan'ın gölgesiyle, bir yere gidemez. Öteki çırçırların lafını etmeyi dahi lüzumsuz buluyoruz.
...
Sonuçta kürsüye üç parti çıkacaktır. Oy oranlarını bir süre sonra yazarız. Şimdilik boyu 110 santim olan 'Oy Pusulası'nın, bağımsızlarla 'Bel kuşağı'na dönüşeceğini görüyoruz. Bunun gireceği zarf ve toplanacağı şeffaf sandık ÇGHB takımına epey yeni malzeme çıkaracaktır. Yatır Baba gibi...

<p> </p>

Suriye'ye harekatı kimler neden istemiyor?

İbrahim Kendirci panikledi: Annemden saklıyordum!

Sanki o değil bir başkası! Feride Hilal Akın'ın yaptırdığı estetik yok artık dedirtiyor

Stranger Things'in yıldızı Millie Bobby Brown sitem etti: Benim neyimden nefret ediyorlar?