• $13,4383
  • €15,1874
  • 794.424
  • 1935.92
10 Şubat 2012 Cuma

Yaprak Çinekop

Eyvah Düşüyorum'daki bir soru ilgi alanımıza girdi. Yarışmacıya yöneltilen 'Yaprak hangi balık cinsine girer'di. Lüfer karşılığıyla doğru cevap verildi. Tesadüfe bakın, Endemol'un programını izlemeden birkaç saat önce Çinekop yeme şansımız olmuştu. Yani önüne 'Defne' ilave edilen yaprağın bir büyüğü. Boyu da 'Yakalanabilir standart'tandı. Kar yağışı altında tutulmuşlardı. Kilosu 20 lira. Şimdilerde rahmetli olan meslektaşımız Sabutay Kongaz'la yaptığımız balık muhabbetlerini anımsadık: Örneğin 'Yaprak, Çinekop, Sarıkanat, Lüfer, Kofana' diye devam eden cins. Bu sülale, denizlerin piranhasıdır. Oltacılar misinayı boşaltırken dikkatli olmalı. Kabataş'ta bu işi yaparken az daha sağ elimizin başparmağını kaybediyorduk. Yarım asır sonra dahi diş izleri durmakta.
...
'Nereden çıktı bu yazı' diye sormayın. Arada bu tip çalakalem gideriz. Bizim Ercan Arıoğlu epeydir sıkıştırıyor. 'Gurmeliğe ara mı verdin?' diye sorup, duruyordu. Tam yeri geldi diye düşünüp isteğini yerine getirdik. Star'daki program, soframız ve mevsimle çakıştı ve 'İstek üzerine' bunları dillendirdik. Unutmadan birkaç detay daha verelim. Pişirme boya bosa göre yapılmalı. Yaprak yağsızdır
-Tutulması bile yasak-. Sadece tavada, yani yağda pişirilir. Çinekop ve Sarıkanat'ın makbul olanı ızgaradır. Lüfer ve ille de Kofana'nın buğulaması enfes olur. Babamızdan öğütle konuyu bağlayalım. Balığı, saçma sapan ilavelerle türlüye çevirmeyin. Mutlaka 'Sade yiyin'.
***
Yetenek Sizsiniz'i ara sıra yazdığımıza bakmayın. Hiçbir bölümü atlamıyoruz. 2. Tur'dan Yarı Final'e geçişler daha zevkli olmakta. Sanırız yarın akşamki mücadeleden sonra, asıl yarı finaller başlayacak. Yoluna devam eden gruplardan Alegori'nin, jüriden arzu ettikleri mekanları istemesine verilen cevaplara güldük. Karşılıklar 'Dervişin fikri neyse zikri odur'u hatırlattı. Beygirci Sergen 'Hipodrom', Hülya 'Tenis Kortu' dedi. Acun'un 'Restoran' cevabının sebebini sonradan çözdük. Mutlaka karnı acıkmıştı.
...
Burada Laf Çok, 'Van İçin Türkiye Kumbarası'nı iyi işleyenlerden oldu. TURKCELL ile TEV'in işbirliğinin ilk sonuçları açıklandı. Hemen 200 öğrenciye burs sağlandı. 24 Derslikli ilköğretim okulunun temeli ise atılmak üzere. Arkası geliyor.
...
Muhteşem Yüzyıl'da Şehzade Mustafa'nın ön plana çıkarılışı bize özel oldu. Dünya güzeli, mavi gözlü bir cariye ile babasının yolundan başladı. Ne mi yaptı? Halvet oldu.
***
Bazı e-postalara bayılıyoruz. Örneğin Ali Arabacı'nınki. Yazdıkları; 'Konu: Merhaba. Selam. Nasılsınız?' Halil Zeki Göncü medyadaki soyu sopu bozuklara verip, veriştirmekte. Münir Morten 'Beşiktaş'ın başına Rıza Çalımbay gelmeli' diyenlerin öncüsü. Vedat Erzi'nin isteği kırıp dökmelerin faturasının holiganlara ödetilmesi. Aynı kanaati taşıyoruz.

<p class='MsoNormal'> </p>

Galatasaray kötüye gidiyor

Sırları çözülemeyen birbirinden ilginç fotoğraflar! Gerçek oldukları iddia ediliyor

Kendisi küçük etkisi çok büyük! Kansere savaş açıyor

Bu besinleri birlikte tüketirken dikkat!! Zararını bir bilseniz....