• $7,4084
  • €9,0006
  • 441.931
  • 1544.82
01 Mayıs 2011 Pazar

Yansız olabilmek

Burhan Ayeri
Burhan Ayeri
YAZARIN SAYFASI

Yarı resmi hükümet sözcüsü' bir gazeteye takıldık. AK Parti'yi uçuran, CHP'yi düşüren, MHP'yi 'Baraj kenarında dolaştıran' anketi manşete taşımıştı. Kamuoyu yoklamasını yapan kuruluş için de 'İktidar sempatizanı' desek yalan olmaz. Her şey tamam. Kılıfına uydurulmuş. Ama 'Yüzde 11.9' nasıl oluyor da 'Tehlikeli bölge' kabul ediliyor? Tahminler 10.9 bile değil.
...
Dün sabah zap-zap yaparken CNN-Türk'e takıldık. Bu Pınar Esen'in hoş görüntüsü ya da 'Bahar renkleri' taşıyan kıyafeti için olmadı. Genel Yayın Yönetmenimizin konuk olduğunu fark ettik. Başlıklardan biri yaklaşan seçimdi. İsmail Küçükkaya 'Seçimin sürprizini MHP yapabilir' dedi. Oran vermedi. Gazeteye gelir gelmez sorduk; 'Cevabı bizde kaldı'.
...
Uzun süredir göremediğimiz samimi bir arkadaşımızla buluştuk. Sivas kökenli ve takım tutar gibi CHP sempatizanıdır. Oyumuzun rengini öğrenmek istedi 'Söylemeyiz' dedik. O ise gayet net şekilde 'MHP'ye vereceğini' ifade etti. Neden'e karşılık; ilginç laflar sıraladı:
a- CHP'nin açılıma fazla destek vermesinden endişeliyim. Bendeki görüntü bu. Bu konuda bazı adayların renk ve tutumu kuşkularımı çoğaltıyor.
b- AK Parti'nin tanrı korusun MHP'siz bir ortamda eyalet sistemli Malezya modeli İslam Cumhuriyeti'ni dayatacağından rahatsızım.
Bu görüşlerin bir kişiye ait olmasını küçümsemeyin. Arkadaşımızın düşüncesinde epey insan var.
...
Gelelim bugünlerdeki kişisel inancımıza. Seçimden 3. parti de çıksa MHP, Türkiye'nin kilometre taşları açısından önemli. Nasıl Karadeniz için 'Türkiye'nin çimentosu' diyorsak aynı yakıştırmayı bu parti için rahatlıkla kullanabiliyoruz. Küçükkaya'nın tahmini bizde kalsın. Ancak bizimki MHP'nin 12 Haziran'da
toplayacağı oy oranının %15'ten aşağı düşmeyeceği şeklinde. Bu da sürpriz sayılmamalı. Çünkü gerçek potansiyeli daha yüksek. Neyse, çoğu gitti azı kaldı. Ömrümüz varsa kesin sonucu birlikte görürüz.
***
Çocuklar Duymasın'ın en tutttuğumuz yanı güncel konuları iyi yakalaması. Bugünkü Bayramı 'Felsefeci Mustafa Ali'ye kutlattılar'. Müsteşar Kemal'le de seçimi götürüyorlar. Gençlere ise futbolda yerli teknik direktör muhabbeti yaptırıyorlar.
...
Tadı Damağımda, Suriye'den Lübnan'a geçti. Bu iki ülkenin mutfağını Güneydoğumuzda hatta İstanbul'da bulmak mümkün. Yapımdan tek şikayetimiz Vedat Milor'un bir hareketi. Ekmek ya da pideleri koklarken burnuna sokuyor. Gelen şikayetler diz boyu.
...
ÖZEL NOT: Yıllar yılı korkuyla beklediğimiz etkinlik geçen seneden beri bayrama dönüştü. İşçiler, emekçiler artık rahatça Taksim'deler. Endişemiz bir takım bölücülerin tıpkı Nevruz'u istismarındaki görüntülerin tekrarlanması. Kutlamayla birlikte uyarıda bulunmayı arzuladık. 'Aman ha, sakın ha' diyoruz.

<p>Çin'den sipariş edilen koronavirüs aşısının ikinci partisini taşıyan uçak, İstanbul'a geldi.</p>

6,5 milyon doz aşı Türkiye'de

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

En kötü yıl gerçekten 2020 mi? Bilim insanları, 536 yılına işaret ediyor

Dünyayı şok eden iddia! ''Yolcu uçağı lazer silahıyla vurularak düşürüldü!''