• $7,3979
  • €8,9894
  • 443.353
  • 1544.47
02 Aralık 2011 Cuma

Yalandan kim öldü?

Burhan Ayeri
Burhan Ayeri
YAZARIN SAYFASI

Şike dosyasında en çarpıcı irdelemeye Tarafsız Bölge'de tanık olduk. Saat 23.20'ye kadar 'Prof. Dr. İlhan Helvacı ve Lutfi Arıboğan'ı asalım' diyenlerin hakimiyeti vardı. Arada, Ahmet Hakan Coşkun ile Bilgin Gökberk'in ortadan sayılabilecek müdahaleleri oldu. Eski deyimle 'En ateşin taraftar' Bedri Baykam'ın ezici üstünlüğü izlendi. Ne zaman ki, telefonla Prof. Dr. Helvacı bağlandı, tüm düşünceler 'Silbaştan oldu'. 'TFF'nun Hukuk Müşaviri' Helvacı, başta Ali Koç'unkiler olmak üzere tüm suçlamaları, UEFA ile yaptıkları sözlü ve yazılı görüşmeleri birer birer ortaya koyarak, reddetti. Savunmasında internet ve twitter yoluyla aldıkları tepkileri iyi anlattı. 'Ne anamız-babamız ne çoluk-çocuğumuz bırakılmakta' diye konuştu. Bu konu önemli. Bizim de ender bile olsa başımıza geldiği için 'Türkiye, yedi sülaleye küfür etme özgürlüğü döneminde'yi söyleyebiliyoruz. Esas yasal değişiklik ve gerekli ağır cezalar, e-posta üstünden yapılan saldırılara hazırlanmalı. Bazılarına inanması zor gelecek ama adam 'Hürriyet Grubu'nda dergi yönetmeni', futbol yorumumuzu beğenmiyor. Hakaret yağdırıyor. Düşünün, başı poposu belli olmayan internet cafelerden yollananların içeriğini.
***
Hakaretten, aşağılamaya geçeceğiz. Bedelli askerlik tartışmaları sırasında Milli Savunma Bakanı'nın sözlerini atlamadığımızı belirtelim. Bakan İsmet Yılmaz, 'Türk Silahlı Kuvvetleri'nin görüşü alındı mı?' sorusuna verdiği cevapla ayıp etti. 'Karşı çıksalar ne olur, çıkmasalar ne olur?' şeklindeki konuşma 'Ordu'yu aşağılama değil mi?' Bir üst düzey komutanın 'Topuk vuruşu'ndan güç alıp, önemli bir kurumu bu kadar hırpalamanın anlamını çözemiyoruz. TSK, bu ülkenin en önemli yapı taşlarından biridir. 'Özür dilerim, özür dile' tartışmalarının yoğunlaştığı şu günlerde Milli Savunma Bakanı'ndan özür talebi , liste başı.
***
Muhteşem Yüzyıl'daki entrikalar peş peşe. Padişahlar, Haseki Sutanlar odalıklarla, halayıklarla uğraşır konuma sokuldu. Hürrem Sultan tam bir canavar halinde. Anlaşılan Meral Okay, 'Tudors'tan öteye geçti. Borjiyalar'ı yerlileştirmekte. Bu kayış, ilgi çekiyor mu? Kesinlikle, evet. En azından izlenme payını bir yerlerde tuttu.
...
Çocuklar Duymasın, Haluk'u yontabilme çabalarıyla gidiyor. Ancak ekran başındakilere medeniyet dersi verilmesi unutulmuyor. Hatta İstanbul'un, trafik başta, çarpıklaşması iyi anlatılıyor. Arada 'Telefonla konuşma nasıl yapılmalı' bölümü de güzeldi.
***
'Mehmet Akif Ersoy Haftası' başarıyla devam etmekte. Etkinliklerde TÜRK TELEKOM'un Ankara ve İstanbul'daki sergileri iyi düşünce. İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğü'nün dergisi İSTANBUL 'Asım'ın Nesli'ni işlemişti. En güzel çalışma ise  Eyüp Belediyesi'nin. 'Firaklı Nameler-Akif'in Gurbet Mektupları' muhteşem. Hazırlayan Ömer Hakan Özalp'ı  kutlamayı da unutmuyoruz.

<p>Faizler tarafında geçen haftadan beri değişen bir şey olmadığını kaydeden 24 TV Ekonomi Müdürü Sa

Piyasalar bugün neyi fiyatlıyor?

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Kırıkkale'de polis merkezi önünde silahlı kavga: 1 yaralı

Yüksek Hızlı Tren testlerini yapan tren Sivas'a geldi