• $15,884
  • €16,8175
  • 942.792
  • 2388.01
18 Temmuz 2011 Pazartesi

Ya o selam?

Aynur Doğan'ı kurban etme niyetinde olanlardan değiliz. Böylesi bir hamlemiz olsa, sırada o kadar çok entel-dantel var ki. Bu kızın iki kabahati var. Elbise rengini biraz pastel hale getirebilirdi. Esas hatası -Ki bilinçli-, sahneden inerken verdiği selamdır. Bölücülere özgüydü. Bal gibi bilerek hareket etti. Aynur 'Ağır toplar' içinde garnitür bile olamaz. 13 Aslanın şahadetine bayram edenler ortada. Bunların cibilliyeti belli. Bir de 'Eyvah tam kamuoyunu gevşetmiş, iktidarı uyutmuştuk' diye hayıflananlar var. Örneğin, Birinci Dünya Savaşı'nın kahraman komutanlarından Cemal Paşa'nın torunu Hasan Cemal. İsmini aldığı Dedesi'ni mezarında dört döndürüyor. Şimdi de Başbakan Erdoğan'a yöneldi. 'Etme eyleme, gel şu federasyona razı ol. Sakın cayma' gel-gellerine başladı. Sonra sıra nasılsa Büyük Kürdistan'a gelir. Ötekinin kökleri daha derin. Sadrazam Çandarlı Halil Paşa'ya kadar. Hani, Fatih Sultan Mehmet'in 'Bizansla işbirliği yaptığı iddiasıyla' öldürttüğü zat. Tarih kitaplarında Cengiz Çandar'ın 'Büyük Büyük Dedesi' hakkında epey malzeme var. Geçmiş, geçmişte kaldı. Biz, bugünkü nesle bakalım. Şimdikiler 'Açık kartla oynamayı seviyor'. Bir yerde yazdıkları ve konuştuklarıyla geçiniyorlar. En iyisi boş verin Aynur Doğan'ı. Bunlara ve diğerlerine bakın.
***
Şehitler, bazı Güneydoğu muhabirlerine üslup değiştirtti. Ferit Aslan'ın ağzından, iki kez 'PKK militanları'nı duyunca, şaşırdık. Darısı, ötekilerin başına.
...
TRT, 'Yıldızım Sensin'i 'Memleketim'le başlattı. Salonda Ay-Yıldızlı bayraklar dalgalandı. 'Şehitler ölmez, Vatan bölünmez' sloganları atıldı. Hazırlanan repertuvar acımıza uygundu. 'Burası Huş'tur', 'Götür beni gittiğin yere', 'Yastayım' peş peşe söylendi. 'Kamu yayıncısı' olmak toplumun duyarlılığına cevap vermektir. İşte budur.
...
Bazı haber kanallarında aynı şerefsizleri görmeyi anlamakta zorlanıyoruz. Adamlar utanmasa, 'Askerlerimizi skorskyler öldürdü' diyecek. Aslında, kıvıra kıvıra bunu işaret ediyorlar. Tanıtırken gazeteci-yazar denenlerin, 'PKK sözcüsü olduğunu' bilmeyen yok. Kimileri de, fırsat bu fırsat deyip, TSK'ne yüklenmeyi sürdürüyor. Peki kabahat bunlarda mı, yoksa her acımızda onları ekrana taşıyanlarda mı?
***
Frankfurt'tan Aydın Azap, ekranlardaki tarzdan sıkılıp, e-postayı döşenmiş:
'Sayın Ayeri son günlerde televizyonlarda bombalardan geçilmiyor. Kucağında bomba buldu, elinde saatli bomba var. Yok bomba değil, atom bombası var. Ayağına kurşun sıktı, bunlar çok değerli yorumcularımızın her fırsatta kullandığı kelimeler. Bu arkadaşlar güneşte yatarken havadan geçen uçakları sayıyorlar galiba. Biraz hazırlık yapsalar, başka kelimeler bulsalar. Yeni şeyler söylemenin zamanı geldi gibi'.
...
TRT-M'deki 'Anılarla Müzik'in yayın saati öne alındı. Her çarşamba saat 00.30'da başlayacak. Bilindiği gibi, program 01.45'te idi.
...
CINE-5'te tesadüfen Başkurtistan'la ilgili program izledik. 'Türksoy'la İpek Yolu'nun yapımı olan çekimlerdeki ses bozukluğu için yorumumuz; 'Rezalet'.

<p> </p>

“Havalimanı yıkılıyor” yalanı

Yavrusu için kendini feda etti! Vahşi doğanın acımasız yüzü

ABD 50 yıl sonra UFO'ları konuşmak için panel düzenledi

Doğu Karadeniz'in zorlu yolları havadan görüntülendi! Yolculuk yapmak cesaret ister