• $7,4126
  • €9,0363
  • 441.833
  • 1542.45
10 Temmuz 2012 Salı

Wimbledon'ın Beleş Tepe'si

Burhan Ayeri
Burhan Ayeri
YAZARIN SAYFASI

Güreş ve boks bile yaptık ama kortlara sadece izleyici olarak bağlandık. THY'ndan emekli Kaptan Pilot Nurettin Çoknaz sayesinde tenisi sevdik. Bir başka arkadaşımız Uğur Örsel'i -25 yaş daha küçük- kahkahalarla eğitip, kızdırması hala belleğimizde. Ne zaman ki Roger Federer'i fark edip tuttuk, hiçbir maçını kaçırmamaya özen gösteriyoruz. Kazandığı 17. Grand Slam'ını NTV Spor'dan takip ettik. Önü, sonrası ile -Sadece maç 3 saat 24 dakika- gözümüzü kırpmadık. Yağmur molasında 'İhtiyaç arası' verdik.
...
İngiltere Başbakanı dahi 'Destekçiler arasındaydı'. 'Saray'ın son gelini' ve daha kimler kimler... Tuhafımıza giden 'Great Britain'liğe sığınan İngilizlerin tavrıydı. Bir ara kendimizi asil denilen tenis maçında değil de 'Çarşı Tribünü'nde sandık. Borazan sesli amigolar sık sık 'Go Andy' diye bağırıp, İskoç Andrew Murray'a destek attılar. Bu tavır ne 'Saygın turnuva'ya ne de 'Asalet hastası' Adalılara yakıştı. En çok şaşırdığımız taraf, Wimbledon'ın da 'Beleş Tepe'ye sahip olmasıydı. Devasa ekrandan finali takip edenlerin sayısı, içeridekilere yakındı. Bu da doğaldı. Çünkü 21 bin dolara bilet satıldı ve kısa sürede tükendi.
***
atv.hava.com'un tanıtımlarında kullanılan film değişti. 'Peruğu uçan adam' yayından kalktı mı? Yoksa, ikinci grafik çalışmayla takviye mi edildi? Sanırız, birileri gerekli yerleri uyardı. Sebebini dün yazmıştık. Kaçıranlar, internete girip okusun.
...
Bay İfade 'Volkan Akay' 21 Temmuz'da İstanbul Hilton'da. Boğaziçi Eğitim tarafından 'Business Theatre' olarak organize edilen gösteriye ilginin büyük olduğu belirtiliyor.
...
A. Zeki Atun, Prof. Dr. Ahmet Rasim Küçükusta, M. Akduman ve Hakan Çelik'in -Sözlü- mesajlarına teşekkür ediyoruz.
***
Lütfü Akdoğan yıllar yıllı Türkiye'nin Ortadoğu'daki Ombudsmanı idi. Süleyman Demirel, kimi Arap ülkelerinde 'Gayrı resmi temsilcisi' olarak görevlendirdi. Akdoğan'ın gazetecilik yönü ise, Tercüman'daydı. Krallar ve Başkanlarla 50 Yıl' onun anıları. Üç cilt halinde hazırlanan hatıraları TGC -Gazeteciler Cemiyet Yayını- etiketli. Pek çok tarihi resmin belgelendiği günlerin mutfağında yer aldığımız için mutluyuz. Lütfü Akdoğan'ın milletvekilliği yaptığını  atlamayalım.
...
'28 Şubat'ta Devrilmek' dönem kitaplığına girenler içinde belki de en önemlisi. 'Tansu Çiller'in Basın Danışmanı' Mehmet Bican'ın aktardığı şu söz bile düşündürücü; 'Çiller, bu bir Çankaya darbesidir'. Bican'ın sıraladıkları arasında bazı ilginç konular şöyle:
'- 'Atatürk ideallerinin bekçisiyiz' diyen Org. Çevik Bir'i alkışlayanlar arasında dönemin Devlet Bakanı Abdullah Gül de vardı.
- Demirel, Ordu'ya güvenmezken, Genelkurmay Başkanı Org. Doğan Güreş cebinde Çiller'in fotoğrafını taşıyor muydu?
- Tansu Çiller, ihtilal gecesi 'Darbenin önüne geçmeye çalışıyordu.
Kitap Truva Yayınları'ndan.
...
Dokuz Köyden Kovulan Köylü'yü okuyup, bir kenara atamadık. Roman değil Manisa'nın Aşağıçobanisa Köyü'nden çıkan bir vatanseverin gerçek öyküsü. Yazım tekniği konuşur gibi. Nahit Uytun'un biyografisi 'Dış etkenlerin egemen olduğu' Türkiye gerçeği. Şimdilerde eşiyle huzurevinde yaşayan Uytun'un kaleme aldıklarını beğendik.

<p>Peki, yeni gelen aşılar nasıl uygulanacak? Toplum  Kovid-19’a karşı ne zaman bağışıklık kaz

Kısıtlamalar kalkıyor mu?

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Ankara'nın simgelerinden Kuğulu Park buz tuttu

MİLGEM Projesi'nin 5'inci gemisi denize indi