• $17,9131
  • €18,2474
  • 1022.97
  • 2750.49
30 Kasım 2010 Salı

WIKILEAKS'e düşüyorduk

Şimdi anlatacaklarımız, tam 28 yıl öncesine ait. Aslında, devamı var ama bugün ilk bölümle yetinelim. Washington D.C'ye yeni gitmiştik. Türk lobisiyle tanışma ve 'Tanıtma Sorumlusu' Murat Sungar'la yemek yedik. Özel bir partiden sonra arkadaşımız Hüdai Yavalar'ın dairelerinden birine yerleştik. Birkaç gün sonra kapımız tıklandı. Klasik pijamaları -Eşofman- çekmişiz. Açtık. Burada tanıdığımız ABD'nin önemli servislerinden birinde görevli T.C. karşımızda. 'İnce ruhlu' bu zat daha sonra çok stratejik yerlere geldi. Yanında tam tabiriyle 'Kesmekaya bir hatun'. Geç saat filan dinlemeden, içeri daldılar. Hanım alkollü. Elini uzatır uzatmaz aksanlı şekilde 'Se-ni sevi-yorum' dedi. Şaşırdık. İncirlik'te görev yaptığını, 'Ökkeş' diye bir sevgilisi olduğuna varıncaya, bir sürü şey anlattı. Güç bela gönderdik. Ne tesadüf, dört gün sonra T.'nin evinde parti vardı. Bu kez, üç bayan bir erkekle gelip, davet etti. Kibarca reddettik. Şükrü Elekdağ'ın başında bulunduğu 'Büyükelçilik'te çalışan bir uzmanımıza konuyu açtık. Verdiği cevap ilginçti; 'Çengelleme'. O dönem ne internet ağı ne de Wikileaks vardı. Yine de vatansever dürtülerimizin sesine kulak verdik. Sonraları üç ülkede daha benzer olaylar başımızdan geçti. İkisinde açıkça 'Parasal sıkıntınız varsa, yardımcı oluruz'u söylediler.

...
Gelelim sadede. WIKILEAKS BELGELERİ'nin ilk dalgasını fazla önemli bulmadık. Bazı hükümet mensuplarımız hakkında yazılanlarla ülkemizin yüzde 48'i aynı görüşte. Ayrıca Amerikalıların vurduğu yerde gül biter. Yani belge denilenler AK Parti'ye seçim katkısı sağlayacaktır. El Kaide, Hizbullah ve de PKK'yla ilgili iddialar esas konuşulacaklar. Bilindiği gibi 250 bini aşkın dökümanın sınıflandırılmasında Türkiye ilk sırada. Rekor bu galiba.

***
Yetenek Sizsiniz'de birinciliği bir köpek kazanırsa şaşırmayacağız. Bu sevimli hayvanın sergilediği performansa, herkes bayıldı. Arada küçücük kızların yeteneklerine şapka çıkarttık. Kimi horondan, kolbastıya müthiş oyunlar oynadı. Kimi de 'Ajda Pekkan'ın çocukluğu mu' sorusunu akla getirdi. Arada gözüken 'Haddini bilmezlere' kızmakla yetindik.

...
ÇGHB ekibi grafiğini yükseltmeyi sürdürüyor. 'Grip Sendromu' ve 'Komşu Tabağı' bölümleri iyiydi. Esas üstünde durmak istediğimiz balık tiplemelerinde, siyah fonun kullanılma başarısı. Mükemmel yakıştırmasını rahatlıkla söyleyebiliyoruz. Futbolun işlendiği, parodileri zaten iyi beceriyorlar.

***
Lig TV bu sezonun en iyi ikinci yayınını gerçekleştirdi. Fenerbahçe-Galatasaray'dan sonra Galatasaray-Beşiktaş ile zirve yaptılar. Maçın önü, ortası ve sonrasıyla futbolseverlerden tam not aldılar. Hep ağır toplardan söz ediliyor. Bu defa Mehmet Ayan'ı övmeyi unutmayalım. Özellikle Cim-Bom'lu Coşkun Sabah ve BJK'lı Feridun Düzağaç'la sohbet güzeldi. Araya, Fransa'dan Hasan Kabze'nin telefonla katılması renk oluşturdu.

...
NTV Spor da köşe yazarlarını toplamıştı. Herkes kendine göre maç tahmini yaptı. Tek doğru Umur Talu'nunkiydi; '1-2'. Eski çalışma arkadaşımız, Hakkı Devrim'in 'Bu işi en iyi o biliyor' övgüsünü boşa çıkarmamış oldu.

<p>TRT1'in 3 bölümü geride bırakan dizisi Mükemmel Eşleşme'nin Darıca'daki setinde, dizinin başrolle

Mükemmel Eşleşme'nin Meral'i Goncagül Sunar: “Komedi oyuncusu benim için iyi oyuncudur”

Hollywood yıldızlarının Türkiye'deki sesiydi... Sungun Babacan hayatını kaybetti

Uzayda yıllardır var olan 21 Türk ismi! çok az kişi tarafından biliniyor

Toplu balık ölümlerinin nedeni belli oldu! Kızılırmak'ta endişelendiren görüntü