• $7,4126
  • €9,0363
  • 441.833
  • 1542.45
05 Eylül 2011 Pazartesi

'Vira Bismillah'

Burhan Ayeri
Burhan Ayeri
YAZARIN SAYFASI

Nasıl avcılıkta sezon açılışı varsa, televizyonlarda da aynı uygulamayı görmekteyiz. Ekranlarda bu, birkaç gün öne arkaya çekilebiliyor. Bu yıl dokuz günlük tatil, tembellere dört gün ek süre tanıdı. 'En büyük biziz' naraları atanları dikkatle izleyeceğiz. Ölçüm cihazı en önemli değerlendirme. Peoplemeter denen alet 'Tek seçici'. Daha doğrusu, başarının tesipiti ona bağlı. İzlenme payları bu sayede belirleniyor. Başta futbol, spor yine önemli unsur. Ne var ki, bunların yoğunlukta olduğu portföyler Ratinge dahil değil. Geriye diziler kalmakta. Hülya Avşar'ın benzetmesiyle 'Şampiyon belli, ikinci kim?' Onu da biz tahmin edelim. Kanal-D'nin yeni dizisi 'Bir Çocuk Sevdim'. FOX TV'de devam eden Lale Devri ise her zaman, at yarışçısı deyimiyle 'İlk dörtte'. En büyük hayal kırıklığını yaşayacağı tahmin edebiliyoruz. Moralleri bozulmasın diye 'Kaleme susturucu taktık'. Çok mu merak ettiniz? Yaklaşın kulağınıza fısıldayalım. Ölçüm dışı da olsa, yarın Avusturya-Türkiye maçı, çarşambanın birincisi 'Sülüman'ın Hürrem'i olur. Sezon açılışını yaparken 'Vira Bismillah' demeyi sakın unutmayın!
- - -
Yıldızım Sensin'de bu hafta sonu final var. TRT'nin ses yarışması için 'Sonradan açıldı' diyebiliriz. Gençler arasından kimin tahta kurulacağı önemli değil. Geleceğin Neşet Ertaş'ı Özgürcan ve bir başka THM sesi Fadime'nin yıldızı şimdiden parladı. Son puan gecesinde tek aksaklık Damla'da meydana geldi. 'Vardım Kırklar Kapısına'yı okurken sadece sazını duyduk. Mikrofonu kapalı unutulmuştu. Sunucu arkadaşın yayını kestirip salladığı palavrayı kimse yutmadı; 'Alkışı beğenmediğim için, bunu ben hazırladım'.
- - -
Yaşar Usluer'den iki uzun e-posta aldık. En yenisini, biraz kısaltarak yayınlayacağız:
'Sevgili Burhan Abi,
'27 Nisan Bildirisi'nin Genelkurmay'ın sitesinden kaldırılmasının kime ne faydası var? Kaldırılmasa kime ne zararı var? Şimdi demokrasi bir adım daha 'İleri' mi gitti? Biliyorsunuz 27 Mayıs 1960 ihtilalinde Menderes, Zorlu, Polatkan idam edilmiş, parlamenter ve yöneticilerin hakları gasp edilmişti. Milletvekili bile olamıyorlardı. Demirel ve AP 1965 ve 1969 seçimlerinde tek başına iktidar olmasına rağmen bu haksızlığı giderememişti. 1969 Mayıs'ında hakların iadesi Meclis'ten geçmesine rağmen Senato'da engellenmişti. Bu hakların verilmesi idam edilenleri geri getirebildi mi? İşkencelerin acısını dindirip, 27 Mayıs'ı ortadan kaldırabildi mi? 27 Nisan bildirisi de acemice yapılıp başarıya ulaşmasa da, Genelkurmay'ın sitesinden kaldırılmakla yok edilemez. Eğer bu bildiri internetten değil, 1995 seçimlerinden sonra Yılmaz'ın Erbakan ile hükümet kurmasının engellenmesi gibi sessizce yapılsaydı, Gül Cumhurbaşkanı seçilebilir miydi? Şimdi zevkten dört köşe olanlar 'Sen benim memurumsun. Otur oturduğun yerde diyebilir miydi?' Yılmaz görevi iade ettiğinde ve 28 Şubat'ta bunları söyleyememişlerdi zaten.

<p>HDP Esenyurt ilçe binasında asılı, terör örgütü PKK elebaşı Abdullah Öcalan'ın afiş ve posterleri

HDP binasına baskın

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

MİLGEM Projesi'nin 5'inci gemisi denize indi

Rusya'da binlerce kişi sokaklara döküldü!