• $15,9577
  • €17,0242
  • 949.309
  • 2380.9
27 Temmuz 2011 Çarşamba

Ve kedi uyanmadı

Çinlilere göre güvercin ve karınca deprem habercisi. Oysa, asırlardır 'En iyi haberci kedi-köpekler' diye bizi uyutan yine onlardı. Tayland ve Hintlilere göre 'Gerçek deprem uzmanı filler'. Peki bunlara inandık diyelim, bu koca hayvanları nasıl besleyeceğiz? 'Midilli Cinsi' olanlardan mı yetiştireceğiz? Dünya'nın önce sulardan oluştuğunu, daha sonra krater patlamaları sonucu karaların ortaya çıktığına inanıyorsak, bir gün yok olacağımızı da hesaplamalıyız. Süre mi istiyorsunuz? En yakın tahmin gelecek sene. Kimi köşe yazarlarına göre 2012'de  Dünya'ya 'Marduk çarpacak'. Yani, işlem tamamlanacak. Yaklaştırın kulağınızı fısıldayalım; 'Evren daha milyonlarca yıl nice Nostradamus'lar çıkaracaktır'. Bunların yakın zaman örneklerini zaten ezberlediniz. Milleti önce korkutup, ardından 'İnşaat Denetleme Şirketi' kurdular. 17 Nisan 1999, vatandaşın dudaklarını uçuklattı. Köşeyi dönüşlerinin miladı oldu.
...
Japonların 5.2 ile bebek bile sallamadığını biliyoruz. Ancak, bizdeki durum farklı. Merkez üssü Tekirdağ açıklarında böylesi sarsıntı milyonları sokağa döktü. Neden? Oturduğumuz binaların temeli yok. Demirden çalmışlar. Hatta çimento yerine sadece deniz kumu kullanmışlar. Öbür tarafta Tekin Küçükali komutasındaki Türk Kızılayı var. Suriye Sınırı'ndan Marmara Bölgesi'ne koşmakta. İyi ki böylesi bir kuruluşa sahibiz.
...
Bire bir yaşadığımız iki dakikayı aktaracağız. Büyük felaket, buzdolabının kapısını açarken başlamıştı. Bu kez de aynı şekilde yakalandık. Saate baktık, tam 20.57. Kedide yine tık yok. En derin uykuda. Aynı hayvan gençken de 'Tınmamıştı'. Yaşlandı, neyse o. Seslendik; gözlerini bile açmadan, öbür yanına döndü. İşte size 'Çin yalancılığının tipik örneği'.
...
Telefonlar bu kez çalışmaktaydı. Ekran zaplamayı ihmal etmiyoruz. Burun farkıyla önceliği Haber TÜRK aldı. Ece Üner konuşurken, alttan ilk kuşak geçti. 'Tekirdağ'da Deprem'. Sonra ötekiler kuyruğa girdi. Hemen anlı şanlı uzmanlarımız devreye sokuldu. Belki de ilk kez ağız birliği yaptılar; 'Korkmayın, rahat olun. Bu öncü değil, gelip geçicidir'. Naklen yayın araçları Tekirdağ'dan görüntüleri aktarmaya başladı. Uzun süre aynı yüzleri izledik. Hele, iç gömleğiyle kaçan bir yaşlı amca vardı ki, sanki 'Mezarlıktaki hayalet' filmi. Gecenin ballısı ise kesinlikle Mesut Yar'dı. Gündüzden konuklarını ayarlamıştı. Bunlardan biri Nasuh Mahruki'ydi ve bu  'Burada Laf Çok'u en güzel yapım konumuna soktu. Henüz temmuz bitmedi. Ağustoslar her anlamda daha tehlikeli. Tanrı bir hafta sonrasından korusun. Simav'daki 19 Mayıszedelerin durumunu  ise aklımızdan çıkarmayalım.
- - -
Dr. Mehmet Nezih Erdem ve Yaykın İçka'nın 'Kerkük Türküleri' başlıklı yazımıza gösterdikleri ilgiye teşekkür ediyoruz. Kerkük, Telafer ve Musul'daki tüm Türkmenlere gönderdikleri selamlara aracı olmaktan mutluyuz. İçka'nın bir sözünü buraya almak istiyoruz; 'Aysun Gültekin ki, elli tane Aynur eder. Ya Azize Gürses, Tuğba Gerler ve diğerleri. Asıl sanatçı bunlar'. Ömer Hayri Uzun'unkileri baştacı yaptık. TRT, böylesi müzisyenlerinin değerini iyi bilmeli.
...
Erol Evgin'in Kuruçeşme Arena'daki konseri cumartesi akşamı. Dört neslin birlikte şarkı söyleyeceği etkinlik saat 21.00'de başlayacak.

<p>Başkan Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ndeki Kabine Toplantısı'nın ardından millete seslendi.

'ABD'nin teröre yapmış olduğu destek kök salmadan bir an önce yıkılmalı!'

doğanın güldüren yüzü! Onları daha önce hiç böyle görmediniz

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (23 Mayıs 2021)

Gıda Komitesi enflasyon için toplanıyor! Yeni teşvikler devreye giriyor