• $15,5384
  • €16,2592
  • 911.161
  • 2390.79
26 Kasım 2011 Cumartesi

Üzülen üzülene!

Dersim polemiği patladı ama şike soruşturmasının -İddianamesi dahi  henüz açıklanmadı- pabucunu dama atamadı. Sebep belli; 'Futbol en büyük tutkumuz'. Şikeyle mücadele yasasındaki değişikliklerin çoğu, tutuklu sanıklar için tahliye kararı görüntüsünde. Düşüncemiz, hangi konuda olursa olsun, insanların boşuna hapis yatmaması. Özetlersek 'Suçu kesinleşip, cezası kesilmedikçe' hiç kimseye çullanamayız. Ekran sözcüleri ve yazılı medyanın bazı köşe yazarlarındaki tutumu görüp, okudukça canımız sıkılıyor. İlginç olan, onca isim arasında tek hedefleri var; Aziz Yıldırım. Bu kişiler, ellerinden gelse Fenerbahçe Kulübü Başkanı'nı bir kaşık suda boğacak. Bu ne kin? Bu nasıl öfke? Cumhurbaşkanı'nın önüne kadar gelen değişiklik, Çankaya'dan onay alınınca, olayın seyri değişecek. Dolayısıyla cezaevindekiler büyük olasılıkla tahliye edilecekler. Peki o zaman, 'Karalamacılar ekibi ne yapacak?' Fikrimizi soran olursa, Aziz Yıldırım Dostumuzu kucaklamayı, sabırsızlıkla bekliyoruz. Konuyu Haber TÜRK'te konuşan Faik Çetiner'in aynen katıldığımız bir cümlesi ve buna minik katkımızla noktalayacağız:
'Bugünden sonra kimse şike yapamaz. Teşebbüs dahi edemez. Yeterli ders alındı'. 'Bipçiler de moda olan özür dileme kuyruğuna gireceklerdir'. Başka çareleri de yok.
***
Kim ne derse desin, kadınların ikinci, hatta üçüncü sınıf muameleye uğradığı ülkeyiz. Basketbolda erkeklere verilen önemi spor yayınlarından anlayabilirsiniz. Saatlerce konuşmalar, çarşaf çarşaf haberler beylere ait. Aynı gece, tüm bayan basketbol takımlarımız galip. Bazı gazetelerde tek satır yok. Bu nasıl ayırımcılık? Biri sebebini anlatsın rahatlayalım. 'İhmal ya da atlama' deseler bile, yine aynı ayırımcılık.
...
Kenan Işık'ın sunumundaki Milyoner'i izlerken, zaman zaman canımız sıkılıyor. Kız, en önemli üniversitelerimizden birinden dereceyle mezun. Yurtdışından yüksek lisanslı. 'İddia makamı'na 'Savcı' denildiğini, seyircinin yardımıyla yakaladı. Peşinden karayolu haritalarında yolların hangi renkle gösterildiği sorusuna  'Sarı karşılığını veriyor'. Haydi kırmızı olduğunu bilmiyor ama sarının görünmeyeceğini de mi hesaplayamıyor? Demek ki eğitim sistemimizde hayat bilgisi yok.
***
Yiğidin Sakarca'nın 'Cevaba cevabını' aldık. Teşekkürler. Yavuz Şahin'in e-postasını okuduk. Lütfen 24 Kasım'da yayınladığımız şiiri tekrar okusun. İçinde her şey var. Bedelli askerlikle ilgili gönderilenler ise çok fazla. Hüseyin Movit'in sorusu hoş:
'Kanun çıkmadan önce, taksitler bitmeden ölen bedellinin şehit sayılıp sayılmayacağı, mutlaka açıklığa kavuşmalı'.
...
Engin Balim'in hatırlattığı da güzel; 'Bundan tam bir yıl önce Devlet Büyüklerimiz -Kısa dönem, uzun dönem eşitsizliği kalkacak- demişlerdi. Gerçekten sözlerini tuttular. 30 bin lirayı bastırınca, ortada eşitsizlik kalmayacak'.

<p><b style='font-size: 1.6rem;'>Röportaj: Yasemin İlan</p><p>Arabesk müziğin önemli tems

Ümit Yaşar'dan polemik yaratacak sözler... 'Veliaht yok, taklitler var'

Haftanın yalanları deşifre edildi! İşte haftanın yalanları

Yetkililer doğruladı! Atom bombasından daha büyük

Kargalar boş evdeki duşakabini bakın ne hale getirdi! Eve gelince gözlerine inanamadı