• $7,4126
  • €9,0363
  • 441.833
  • 1542.45
23 Ekim 2011 Pazar

UMUT VAKFI

Burhan Ayeri
Burhan Ayeri
YAZARIN SAYFASI

Nazire Dedeman'ın tek başına başlattığı 'Ferdi Silahlanmaya Hayır' kampanyasının Umut Vakfı'na dönüştüğünü biliyorsunuz. Bu oluşumun her yılın 28 Eylül'ünde düzenlediği yürüyüş ve buna bağlı etkinliklere sahip çıkanların sayısı artmakta. Üzüldüğümüz nokta medyanın bu işlere kayıtsızlığı. Oysa, 'İğneyle kuyu kazılır' özlü sözünü hatırlamalılar. Barışı aramanın yolu bizce Ferhat'ın dağları delmesi. Futboldaki başarının, düğünlerin silahla kutlanıldığı yerdeyiz. Nazire Hanım'ın yaktığı Umut Ateşi'ni herkesin desteklemesi şart. Bölücülerin ağır silahlar kuşandığı Türkiye'de 'Yurtta sulh' isteniyorsa, bunun ilk adımı bireysel silahsızlanmadan geçer. Vakfın düzenlediği yarışmalardan 'Yaşama Hak Tanıyın' önemli işlerden. Yukarıda Reha Bilir'in sergilenmeye layık görülen fotoğrafını fark etmişsinizdir. Dikkatli bakınca, mutlaka bir yerleri ve bir şeyleri çağrıştırdığını anlayacaksınız.
***
Bölücülerin ağır saldırısı ekranların ana malzemesi. Bu kez, ortaya konan sade vatandaş tepkisi oldukça anlamlı. Demek ki 'Susma, sustukça sıra sana gelecek'ten çok 'Vatan elden gidiyor' ağır bastı. Canımızı sıkan, kanımızı beynimize çıkartanları gördükçe çıldırıyoruz. Kadının ağzından 'Şehit' lafı çıkmıyor. Bir başka acur, 'Türk'üm doğruyum'la başlayan Andımız'a saldırıyor. Moderatörlüğe soyunmuş ekran baykuşu bu şerefsizlerle birlikte Karayılan ağzı. Öte yandan gazeteleri günlerce taradık. Gönlümüzdeki ilanı nihayet dün gördük. Şehitlerimizi hatırlayan tek kuruluş DelMar Yapı İnşaat'ı kutluyoruz. İşlerine geldi mi sayfa sayfa 'Başsağlığıyla karışık, yağcılık' sergileyenler nerede?
***
Ömer Çavuşoğlu'nun ağzından çıkan konuşmalar başına dert açıyor. Bir türlü de akıllanmıyor. Yine CNNTürk'te abuk laflar etti. İdris Akyüz'ün sorusu ve Çavuşoğlu'nun cevabı şöyleydi:
-Trabzonspor'lu yöneticinin CSKA Moskova'yı tutan Fenerbahçe'liler hakkında söylediği 'Bunlarda Türk kanı yok' cümlesi hakkında ne düşünüyorsun?
-Karadeniz bölgesinde Gürcüler, Abhazaların yanı sıra Yunan kökenlilerin de sayısı fazla. Bunlar Rum Pontus'tan kalmadır. Ben Giresun'da bile Pek çok yakışıklı 'Grek burunlu' insana rastladım.
Çavuşoğlu sonunda anne ve babasının Arnavut olduğunu söyledi. Sanırız bu konuşmadan sonra anne ve babası hakkında kulakları çınlamıştır. Galatasaray bayrağını yumruğuyla yırttığı günü de anımsadık. Sayın Çavuşoğlu'na uyarıda bulunmak istiyoruz. İnsanın kökleri nereden gelirse gelsin, hissettiği önemlidir. Örneğin bizim bir tarafımız Evlad-ı Fatihan. Öbür yanımız Kafkasya. Etnik yapımızı soranlara cevabımız gayet net; 'Türk oğlu Türk'üz'...

<p>CHP’nin yayın organı Halk TV’de program sunan Özlem Gürses MHP lideri Devlet Bahçeli&

Sağlık Bakanlığından Halk TV sunucusu Özlem Gürses'e yalanlama: Öyle bir personelimiz yok

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Ankara'nın simgelerinden Kuğulu Park buz tuttu

Soğuk havaların etkisini arttırdığı Erzincan'da, Girlevik Şelalesi dondu