• $8,3164
  • €10,1202
  • 499.163
  • 1454.25
13 Mart 2011 Pazar

'Umudumuz 600 lira

Burhan Ayeri
Burhan Ayeri
YAZARIN SAYFASI

AKŞAM'ın 2 gün üst üste yayınladığı anketine nihayet yer verebiliyoruz. Tespitler, bizim gözlemimize yakın. Sadece MHP oylarının, en az iki puan fazla olacağı kanısındayız. Kimileri 'Hadi canım sen de' dese bile bu akış CHP'den olacak. Tabanın bir bölümüyle yüzer-gezerlerin önemli kısmının şu andaki eğilimi böyle. Kemal Kılıçdaroğlu ve yeni ekibinin yiyeceği 'Ağır tokat', tanıtıma sokulan 'Yoksul her aileye 600 lira kampanyası' ile önlendi.

...
AK Parti kurmaylarının 'At martini Debreli Hasan' ya da 'Aslıyok Yaylası'nda 500 koyunum var benim'le karşı taarruzu etkili olamıyor. Her ay 1 milyon eve dağıtılan kumanya ve 250 lira ile kömür yardımının etkisi bir yere kadar. Adam işsiz. Adam aç. Eşi ve çocukları perişan. Kapısını çalan yok. Sandık başında ne yapsın? 'Yıllar yılı hep başkalarına oy verdim de ne oldu?' diye kendi kendine soracak. Yani 'Ya umut' diyerek basacak Altı Ok'un bağrına. Bu senaryo, bir zamanlar Tansu Çiller 'Çifte anahtar-ev, araba' ile yaşanmıştı. O fiyaskoyu hatırlayan kaldı mı? Bu anımsatmayla oy kaymaları önlenir mi? Hiç sanmıyoruz. Gerçeği 12 Haziran gecesi öğreneceğiz. Bitirmeden, 'İstanbul'un durumu'nu merakla beklediğimizi araya sıkıştıralım. Bu tip çalışmaları severiz. Politize olmuşların puan cetveli gibidir. Türkiye'de en sağlıklı örnekleri başlatan ilk ismin Taha Akyol olduğunu kayda geçelim. Onun liderliğinde çok başarılı anketler, arşivlerde duruyor.

***
Canı isteyen köşelerindeki uykuyu sürdürür. Kimi gündemle birlikte akışını değiştirir. Dün sabah birinci sayfamıza bakınca mutlu olduk. Çünkü tsunaminin can alıp, tesis ve ev yıkmakla kalmadığı iyi işlenmişti. Dünyanın en önemli ekonomik güçlerinden birinin yerlebir olduğu gözlere sokulmuştu. Bundan sonrası için 'Onların sorunu diyemeyiz'. En azından kapanan elektronik devlerinin sarsılan otomotiv sektörünün bize yansımaları kapımızda. 'Sudaki halkalar' örneği genişleyecek, taaa bize kadar. İşte bu ortamda kimliği ekonomist olan yazarlarımızın yazı değiştirme tembelliğine ürperdik. Bir de gırtlağa kadar iç politikaya boğulmuş olanlara. Bunları da aynı kategoriye sokuyoruz. Bazı hatırlatmalarda yarar var; Tüp Geçit, 3. Boğaz Köprüsü!

***
Bir türlü 'TRT-Spor' olamayan TRT-3'te dün güzel bir program izledik; SPORUN EZGİSİ. Anadolu'dan çıkan ilk şampiyon Trabzonspor için yapılan şarkılarla başlandı. Sinan Subaşı ve Adnan Varveren'in ortak bestesi 'Şen ola şampiyon Trabzon' eşliğinde bataklık sahaları gördük. Gencecik Ahmet Suat Özyazıcı ve diğer efsane isimleri fark ettik. Yine bir MİT'in, Eskişehir Spor için, Kutlu Payaslı'nın hazırladığı marşı dinledik. Daha neler neler. Örneğin Babamızın futbol oynadığı, Orhan Ayhan'ınkinin başkanlık yaptığı Vefa için Metin Ersoy'un hazırladığı besteyi gözlerimiz nemlenerek dinledik. Efsane Vefa şimdilerde İstanbul amatör kümesinde. Çok beğendiğimiz SPORUN EZGİSİ'ne emeği geçen herkesi tebrik ediyoruz.

***
Zülfü Livaneli'nin Serenad adlı romanı çıktı. Kitap 60 yıllık bir aşkı anlatmakta. Anladığımız kadarıyla gerçek öyküden yola çıkılmış. Bazıları inanmayacak ama beğendik.

...
Süleyman Yağız, meslektaş parlamenter. Terleten Sorular'ıyla politikacı yanının yansımalarını aktarmakta.

<p>İşgalci İsrail'in abluka altına aldığı Gazze'ye hava saldırıları devam ediyor. Bombardıman sırası

Gazzeli babadan acı haber geldi!

Yer siyah, gök beyaz; şampiyon Beşiktaş!

Filistinlilerin evleri yerle bir oldu

Milli Eğitim Bakanı Selçuk, emekli öğretmenlerle çevrim içi bayramlaştı